Modernizacja frezarki CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21

Post napisał: Kowal » 27 wrz 2010, 20:51

Widzę na foto wrzeciono wykonane z silnika - mam pytanie odnośnie łożysk. Jakiego typu Kolega wykorzystał do ułozyskowania czesci obrotowej . Robie podobny projekt z silnika tzw "jamnika " i zastanawiam się jakiego typu łożyska zastosować. Najbardiej pasowało by mi podwójne skośne takie jak w piastach samochodów ale nie jestem pewien że zagwarantują odpowiednie "usztywnienie"(skasowanie luzu). pozatym są w małych rozmiarach tzn wielkości otworu.
Załączniki
skosne_001.jpg
skosne_001.jpg (67.01 KiB) Przejrzano 2796 razy


Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16244
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#22

Post napisał: kamar » 27 wrz 2010, 21:06

Tomek155 pisze:
Kowal pisze:witam
Na mój gust to po jednej szynie na os będzie mało sztywne, Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie mniejszych ale dwóch szyn rozsuniętych maksymalnie jak się da.
Temat już wiele razy wałkowany na forum. Do moich celów wystarczy. A poza tym to nie jest duża maszyna a szyny rozmiary 45.
Może temat i wałkowany ale naprawdę szkoda.
Porządny słup, serwa i dygotliwy stół.
Przy podobnej konstrukcji i podobnym wrzecionie u mnie frez 20 stal kroi aż miło.


Autor tematu
Tomek155
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 296
Rejestracja: 17 gru 2008, 14:23
Lokalizacja: Olkusz

#23

Post napisał: Tomek155 » 27 wrz 2010, 21:30

kamar pisze:Może temat i wałkowany ale naprawdę szkoda.
Porządny słup, serwa i dygotliwy stół.
Przy podobnej konstrukcji i podobnym wrzecionie u mnie frez 20 stal kroi aż miło.
Z tą dygotlowością to nie przesadzaj stół jest bardzo sztywny bez luzów itp więc w tym nie szukałbym problemu.
Kowal pisze:Widzę na foto wrzeciono wykonane z silnika - mam pytanie odnośnie łożysk. Jakiego typu Kolega wykorzystał do ułozyskowania czesci obrotowej . Robie podobny projekt z silnika tzw "jamnika " i zastanawiam się jakiego typu łożyska zastosować. Najbardiej pasowało by mi podwójne skośne takie jak w piastach samochodów ale nie jestem pewien że zagwarantują odpowiednie "usztywnienie"(skasowanie luzu). pozatym są w małych rozmiarach tzn wielkości otworu.
W pierwszym wrzecionia mam zastosowanie łożysko dwurzędowe zespolone i sprawuje się świetnie. Do lekkiej obróbki tworzyw, metali kolorowych i grawerowania w zupełności wystarcza i znacznie upraszcza konstrukcje wrzeciona a co za tym idzie zmniesza koszty. Konstrukcja na parowanych łożyskach skośnych to całkiem inna bajka. Na pierwszym zdjeciu w tym temacie jest właśnie wrzecionko na łożsku zespolonym i do dzisiaj śmiga bez problemów nawet przy 12 000 obr/min.

Co do postępów to na razie podłączanie okablowania w trakcie.

A tak w ogóle to powinienem zmienić tytuł tego tematu bo to już nie jest modernizacja lecz konstrukcja całkiem nowej maszyny ale mniejsza o to.

Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#24

Post napisał: Kowal » 27 wrz 2010, 21:48

Tomek155 pisze:Na pierwszym zdjeciu w tym temacie jest właśnie wrzecionko na łożsku zespolonym i do dzisiaj śmiga bez problemów nawet przy 12 000 obr/min.
Czy pod pojęciem łożyska zespolonego rozumie kolega to z mojego zdjęcia? dwurzędowe skośne?
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Autor tematu
Tomek155
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 296
Rejestracja: 17 gru 2008, 14:23
Lokalizacja: Olkusz

Modernizacja frezarki CNC

#25

Post napisał: Tomek155 » 27 wrz 2010, 22:07

Tak zespolone skośne bez dzielonego środkowego pierścienia. Ja miałem jakońskie NACHI zapłaciłem za niego około 50 zł i sprawuje się w swojej roli dobrze. Czasem nie warto zbytnio kombinować. W wrzecionie w tej maszynie mam już jamnika na łożyskach skośnych ale to całkiem inna konstrukcja.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”