rzeczywiste koszty cięcia wodą ?

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#21

Post napisał: cnc3d » 13 mar 2010, 22:03

Dlaczego pytasz o koszt godziny cięcia, a nie o np 1m cięcia interesującego materiału?
Koszt godziny cięcia nijak ma się do ceny detalu. Dopiero po określeniu prędkości cięcia ma to pytanie sens.
Każdy pyta o to ile kosztuje godzina, a jak na jednej maszynie ten sam detal wycina się 3 razy szybciej niż na drugiej?



Tagi:


Michał cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:19
Lokalizacja: Mikołów

#22

Post napisał: Michał cnc » 14 mar 2010, 01:55

Ile ludzi tyle teorii

Moja pompa to FLOW 19kw 2l wody/min
Cięcie blachy gr. =10mm
Prędekość 170mm/min w jakości średniej z tolerancją do 0,1mm
Zużycie piachu - 1 worek na 70minut

Koszty
piach 35zł/brutto za worek
prąd 19kW x 0,45gr.
woda 120l/h przyjmijmy z zapasem 5 zł/h
dysza szafir 9-10Euro u mnie przy filtrowanej wodzie mam spokój na conajmniej 40h
dysza miksująca ok 70Euro czas pracy ok 200h
U mnie realny koszt jaki trzeba ponieść to 50-70zł max
Wiadomo wieksza pompa koszty rosną, ale te 200 zł/h które wcześniej ktoś podał to chyba przy monstrualnej pompie z silnikiem 75kW i cięciu na dwie głowice jednocześnie
Dużo zależy tez kto na maszynie pracuje, przebiegły operator to przy waterjecie połowa sukcesu.


tako230
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 102
Rejestracja: 28 lip 2007, 12:50
Lokalizacja: Hagen

#23

Post napisał: tako230 » 14 mar 2010, 11:13

Michal cnc,

jak uzdatniasz wode do Twojej pompy?
Pompa Flow z napedem 19KW, jaki typ tej pompy i ile bar uzyskujesz na niej?
Ja cialem tez na pompach Flow ale tam byly od 36 KW wzwyz.
Podejzewam ze jest to 7X.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#24

Post napisał: dance1 » 15 mar 2010, 20:18

Michał cnc pisze:Ile ludzi tyle teorii

Moja pompa to FLOW 19kw 2l wody/min
Cięcie blachy gr. =10mm
Prędekość 170mm/min w jakości średniej z tolerancją do 0,1mm
Zużycie piachu - 1 worek na 70minut

Koszty
piach 35zł/brutto za worek
prąd 19kW x 0,45gr.
woda 120l/h przyjmijmy z zapasem 5 zł/h
dysza szafir 9-10Euro u mnie przy filtrowanej wodzie mam spokój na conajmniej 40h
dysza miksująca ok 70Euro czas pracy ok 200h
U mnie realny koszt jaki trzeba ponieść to 50-70zł max
Wiadomo wieksza pompa koszty rosną, ale te 200 zł/h które wcześniej ktoś podał to chyba przy monstrualnej pompie z silnikiem 75kW i cięciu na dwie głowice jednocześnie
Dużo zależy tez kto na maszynie pracuje, przebiegły operator to przy waterjecie połowa sukcesu.
Ja podałem koszt 150 zł/h, koszt obliczony z roku użytkowania Flow. Do tego wszystkiego co napisałeś warto dodać koszt pracownika, uszczelniaczy, filtrów itd.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#25

Post napisał: HUD » 15 mar 2010, 21:11

warto uwzględnić jeszcze jeden parametr, a mianowicie czas wykorzystania maszyny, czym mniej pracuje tym większe koszty pracy maszyny.
Bo czy ona pracuje czy stoi to pewne nakłady finansowe trzeba ponieść
Pozdrawiam Krzysztof G.


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#26

Post napisał: numerek » 15 mar 2010, 21:13

pozwolę sobie zakończyć temat kosztów cięcia wodą - jako że ja pytałem

otóż po wielu konsultacjach z właścicielami maszyn stwierdzam że istotnie kryterium godzinowe nie jest trafne ale... zbliżone do właściwej oceny
najlepszym wyznacznikiem jest metr bieżący
z tym metrem też nie do końca jest tak różowo bo zależy co będziemy ciąć
stal, kamień,guma itd itp będą miały zupełnie inne parametry a więc i koszt będzie różny

niemniej gdyby przyjąć jako kryterium właśnie czas cięcia a nie metr to z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzam że koszt godziny waha się między 130 a 200 zł
wnioski te wysnułem na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów pracy maszyny a więc kryzy,mieszacze, uszczelnienia,serwis,prąd woda, uzdatnianie wody garnet, czas sprzątania maszyny, czas międzyoperacyjny, zużycie wody płuczącej,koszt utylizacji garnetu itp

i teraz już jako że tak powiem nie w ciemię bity stwierdzam wszem i wobec że ten kto twierdzi że koszt pracy maszyny zawiera się poniżej 100 zł to po prostu kłamie
całkiem niedawno miałem okazję zupełnie przypadkowo rozmawiać z jednym z byłych handlowców waterjetami i z czystym sumieniem potwierdził te wyliczenia - handlował maszynami we francji

zaraz posypią się gromy za to stwierdzenie ale co tam - tak twierdzę !
jeśli ktoś ma odmienne zdanie nie się wypowie
pomijam wypowiedzi handlarzy i producentów bo są zupełnie niewiarygodne !


Michał cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2007, 15:19
Lokalizacja: Mikołów

#27

Post napisał: Michał cnc » 16 mar 2010, 17:01

Dzisiaj sie pofatygowałem i przeliczyłem jeszce raz koszt zużycia maszyny na godzinę przy założeniu że będzie cieła bez przerwy blache 15, założenia tak jak napisałem w poscie wyżej + dodatkowo jeszcze zużycie uszczelniaczy, filtrów i utylizacja piasku. Wychodzi mi 62 zł/h to jest koszt jaki ja musze ponieść. Wypowiadam sie dobrowolnie a nie jako handlowiec czy inny dziwak, więc nazywając mnie kłamcą że koszt nie może się zmieścić poniżej 100 zł to obrażasz mnie. Przekonałem sie też że lepiej na tym forum sie nie wypowiadać bo i tak zawsze znajdą się mądrzejsi.


irek50
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 04 lut 2009, 12:25
Lokalizacja: brześć kuj

rzeczywiste koszty cięcia wodą

#28

Post napisał: irek50 » 17 mar 2010, 19:22

witam nie zaprzeczam że na swojej maszynie wyciągasz tak niskie koszty ja od niedawna mam waterjeta dardi i z moich wyliczeń wynika że wychodzi mi naciągając do maxa 108zeta
współpracuje z firmą która tnie laserem i blach nie opłaca mi się ciąć wodą u nich wychodzi mi taniej z dostawą


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

Re: rzeczywiste koszty cięcia wodą

#29

Post napisał: numerek » 18 mar 2010, 21:34

ok ok już dobrze nie obrażaj się tak :)

swego zdania nie zmieniam co do reszty - cóż cuda się zdarzają :)


irek50 pisze:witam nie zaprzeczam że na swojej maszynie wyciągasz tak niskie koszty ja od niedawna mam waterjeta dardi i z moich wyliczeń wynika że wychodzi mi naciągając do maxa 108zeta
współpracuje z firmą która tnie laserem i blach nie opłaca mi się ciąć wodą u nich wychodzi mi taniej z dostawą
i dlatego odpuściłęm sobie waterjeta - jaki by nie był jest za drogi
jak będę miał do cięcia granit gr 100 mm to zlece i zapłące jak za zboże - życie :)


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#30

Post napisał: cnc3d » 19 mar 2010, 07:46

Są dwie strony medalu.
Sprzedawcy będą podawali cenę jak najniższą, aby zachęcić klienta do zakupu. Trzeba po prostu pytać co w podaną cenę jest wliczone i ewentualnie resztę dodać sobie samemu.
Albo też zapytać ile kosztuje kryza, rurka, uszczelnienia i na podstawie ogólnie dostępnych informacji obliczyć to sobie samemu.

Natomiast z drugiej strony są posiadacze waterjetów, którym wcale nie zależy aby ktoś kupował te maszyny ponieważ stanie się dla nich konkurencją i najczęściej zawyżają koszty cięcia w celu zniechęcenia nabywcy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”