Podstawy podstaw

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
tsuki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2009, 08:47
Lokalizacja: Toruń

Podstawy podstaw

#1

Post napisał: tsuki » 13 lip 2009, 09:17

Witam wszystkich, jako, ze to mój pierwszy post na tym forum.

Sytuacja przedstawia się następująco: w kwietniu ukończyłem technikum na kierunku mechatronika i w obrębie mojej edukacji znalazły się również zajęcia z programowania CNC (sinumerik 810), oraz komputerowo wspomagane projektowanie (AutoCAD, SolidEdge). Niestety, jak to wygląda w dzisiejszych technikach: teoria, owszem, ale praktyka to we własnym zakresie.

Zostałem przyjęty do pracy jako operator i programista CNC na frezarce AVIA FNE-50NC ze sterowaniem HH + MasterCAM.

Problem zaczyna się przy doborze parametrów skrawania, gdyż po wyliczeniu z tabel i wzorów w porównaniu do frezarek konwencjonalnych parametry wychodzą dośc absurdalne. Po obserwacji pracy frezerów przy frez. konwencjonalnych zauważam, że prędkości obrotowe nie przekraczają nigdy 2000 obr/min, a posuwy 1000mm/min. FNE-50NC natomiast w wyposażeniu standardowym (bez głowicy szybkoobrotowej) ma pr. obr. = 4000 obr/min (gdzie zwykłe frezarki mają jakieś 2000). Posiadając wcześniej wspomnianą głowicę obroty zwiększają się do 8000. W jakim celu, pytam się? Czy może przy CNC można używac wyższych parametrów?

Kolejne pytanie: Z oczywistych powodów na starych frezarkach manualnych nie frezuje się współbieżnie. Czy przy wcześniej wspomnianej frezarce (która ma mechanizm kasowania luzów na śrubie pociągowej) nie przejmowac się i frezowa także wspólbieżnie?



Tagi:


konlab
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 19 kwie 2009, 10:59
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: konlab » 13 lip 2009, 09:46

Frezarki cnc są szybsze, droższe i lepsze od zwykłych... za tem i parametry obróbki detali są wyższe... wyższa prędkość obrotowa większe posowy itd... należy tylko nie przekraczać parametrów maksymalnych dla narzędzi...


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#3

Post napisał: kaleena » 13 lip 2009, 10:27

konlab pisze:Frezarki cnc są szybsze, droższe i lepsze od zwykłych
..., choć nie zawsze tak sztywne, jak konwencjonalne - wynikiem są drgania i bardzo nieprzyjemne dźwięki.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

Post napisał: gelo » 13 lip 2009, 15:33

Oczywiste jest, ze obrabiarki CNC sa znacznie bardziej precyzyjne od konwencjonalnych - nie ma tu mowy o znaczacych luzach w jakimkolwiek miescu, bo tutaj nie ma bezposredniej ingerencji operatora, ktory moglby "pomoc" w kasowaniu luzow. Rowniez zaleta CNC i serwonapedow jest znacznie wieksza dynamika niz maszyn konwencjonalnych ( operator nie jest taki szybki :)) - dzieki temu predkosci obrobki moga byc odpowiednie ( czytaj: o wiele wiele wieksze). Dlatego tez dla maszyn CNC opracowano szereg narzedzi, ktore spelniaja o wiele wyzsze wymagania ( tzn. predkosci skrawania, posuwy i glebokosci ) Jak juz pewnie zdazyles zauwazyc narzedzia dla konwencjonala i CNC to dwa rozne zestawy :). Dla konwencjonalnej frezarki wystarcza zazwyczaj narzedzia ze stali narzedziowej i ew glowice wieloplytkowe, ale do cnc stosuje sie juz prawie tylko narzedzia plytkowe lub ze specjalnymi powlokami. Dlatego parametry obrobki beda zupelnie inne. Dla przykladu: na konwencjonalnej maszynie predkosci skrawania oscyluja w granicach 20-100m/min gdzie na CNC 200, 300 a nawet 500m/min nikogo nie zdziwi. Oczywiscie dzieki obrobce z tak duzymi predkosciami - powierzchnia wychodzi piekna i czesto, gesto udaje sie wyeliminowac dalsza obrobke ze wzgledu na wymagania np chropowatosci.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

Re: Podstawy podstaw

#5

Post napisał: CNCRob » 13 lip 2009, 20:23

tsuki pisze: frezarce AVIA FNE-50NC ze sterowaniem HH
jest to fajna maszynka narzędziowa, ale nie lubi zbyt dużych obrotów, robi się głośna ponad 3000rpm więc staraj się używać wyższych zakresów raczej przy lekkiej obróbce. Chyba, że to jeden z nowszych i bardziej dopracowanych modeli...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
tsuki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2009, 08:47
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: tsuki » 14 lip 2009, 07:26

Chyba, że to jeden z nowszych i bardziej dopracowanych modeli...
Rok produkcji: 2009.

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Rozjaśniło mi to trochę sytuację.


DPosk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 130
Rejestracja: 17 wrz 2007, 22:42
Lokalizacja: Toruń

#7

Post napisał: DPosk » 14 lip 2009, 12:50

tsuki pisze:ukończyłem technikum na kierunku mechatronika
Witam kolegę, czy kolega skończył mechatronikę w CED?

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#8

Post napisał: blue_17 » 15 lip 2009, 00:29

Witam jestem elektronikiem moja specjalizacja to mechatronika samochodowa i ogólna

mam pytanie jaką dokładność można osiągnąć na frezarce CNC średniej klasy tj na podobnej jak na forum ??


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#9

Post napisał: Endrju76 » 17 lip 2009, 21:37

Dokładność obróbki do 0,01 mm
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli

Awatar użytkownika

MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#10

Post napisał: MarekM1 » 17 lip 2009, 21:39

Endrju76 pisze:Dokładność obróbki do 0,01 mm
A powtarzalność, to już tylko przy bardzo dużym samozaparciu :wink:
Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”