Podstawy podstaw

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Podstawy podstaw

#11

Post napisał: jasiu... » 17 lip 2009, 22:03

tsuki pisze:Z oczywistych powodów na starych frezarkach manualnych nie frezuje się współbieżnie. Czy przy wcześniej wspomnianej frezarce (która ma mechanizm kasowania luzów na śrubie pociągowej) nie przejmowac się i frezowa także wspólbieżnie?
Z oczywistych powodów, o ile frezarka nie jest rozklekotanym gruchotem korzystnie jest stosować frezowanie współbieżne (choćby w narożach się nie wcina, nie odpycha aż tak bardzo) i do tego trzeba dążyć. Parametry frezarki są dostosowane do nowoczesnych narzędzi, a więc frezów z widii, czy głowiczek. Oczywiście w ten sposób zarzynasz maszynę wcześniej, ale w końcu maszyna nie powinna "żyć" bez remontu wieczność. Na całym świecie zauważono, że najważniejsze, żeby zrobić szybko.

Dokładność zależy od sposobu ustawienia np. wierszowania, od rodzaju narzędzi, temperatury na hali. Dla frezowania dokładnego przyjmuje się uzyskanie 7 klasy dokładności i do tej tolerancji (najczęściej H7/h7) z reguły koryguje się programy. Problem powtarzalności najczęściej leży w "niepowtarzalnym" ostrzeniu narzędzi (raz za "chytro", raz znów za tępo), w temperaturze, wyginaniu się, bo ktoś nie przemocował po obróbce zgrubnej, czy przegrzał, bo jechał głowicą "ile maszyna pozwoliła". Jeśli piszesz o mastercamie, to najczęściej chyba robisz kształty wierszowaniem. W zależności, która część freza kulistego bierze, czasem ci odepchnie, a czasem ci się wetnie. No i trzeba pamiętać o tym, że długo wystawiony frez będzie drżał, odepchnie go itd. Tu też na dokładności tracisz.

Aha, dokładność wyświetlacza nie ma wiele wspólnego z dokładnością samej pracy, bo na to mają wpływ wyżej wymienione (i jeszcze parę innych) szczegóły.



Tagi:


konlab
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 19 kwie 2009, 10:59
Lokalizacja: Kielce

#12

Post napisał: konlab » 19 lip 2009, 11:38

kaleena pisze: ..., choć nie zawsze tak sztywne, jak konwencjonalne - wynikiem są drgania i bardzo nieprzyjemne dźwięki.
Konwencjonalne obrabiarki tez nie sa super sztywne, a wszystko sprowadza sie do jakości konstrukcji tak jak w przypadku cnc... drgania w konwencjonalnych maszynach rowniez występuja, juz nie mowie o nieprzyjemnych dziwiekach...

przyszlościa przemyslu jest cnc... niech mi powie ktos ze jest inaczej...

nie ma mowy o wykonaniu niektorych detali na konwencjonalnych obrabiarkach...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”