cięcie wodą....

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Scotti
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

#141

Post napisał: Scotti » 14 cze 2009, 21:05

lukadyop:
rzeczywiście przepraszam może się zagalopowałem, komercja na pewno trąci z wypowiedzi cnc3d – bo on sprzedaje sprzęt KIMLA, ja reprezentuję jednostkę naukową i jestem neutralny. Pozdrawiam

cnc3d:
Panie – kończę z Panem tę polemikę, bo to się już zaczyna innym ludziom nie podobać. Dla sprostowania powiem Panu, że to ja codziennie rozmawiam ze studentami i takich upartych jak Pan również spotykam (a propos 15 latka). Obserwuję branżę bardzo wnikliwie od 2000 roku i „troszkę” widziałem. Emocje to Panem trzęsą bo sprawa dotyczy Pańskiego portfela, mnie natomiast jest wszystko jedno. Nurnikami ceramicznymi oraz zaworem odprężającym ciśnienie to się Pan zbłaźnił – to są zalety? Panie FLOW i KMT stosuję oba rozwiązania zanim Pan się na świecie pojawił.
Konkurs człowieku to nie „koło fortuny” – konkurs to konkurs ofert, przetarg!
Porównanie do maszyn obróbki wiórowej odebrał Pan zbyt dosłownie (nie dziwię się) – to musi denerwować jak trafi kosa na kamień - to miała być przenośnia/porównanie. Waterjet KIMLA ma się tak do FLOW / RIDDER / WJS / KMT jak Frezarka KIMLA od frezarki DMG / HAAS / MAZAK. Żegnam.

Z1000:
Przytoczył Pan wartości bardzo bliskie prawdzie – gratuluje! Może jedna uwaga do systemów OMAX – w Ameryce cała większość to maszyny o małych stołach modele 2626 / 2652.


Scotti

Tagi:


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 35
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#142

Post napisał: cnc3d » 15 cze 2009, 00:30

W związku z faktem, że koledze scotti znudziło się pisanie postów (po napisaniu zeledwie 10, ale za to jakich soczystych :) i zaczął kopiować takie same swoje posty do różnych wątków, pozwalam sobie nie naśladować kolegi w zaśmiecaniu forum i przekierowuję do wątku gdzie jest moja odpowiedź.


https://www.cnc.info.pl/topics85/jaka-m ... 086,48.htm


nerc
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:07
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#143

Post napisał: nerc » 21 cze 2009, 22:47

Mam pytanie, jak przy cięciu wodą plexi uniknąć efektu piaskowania? Jaki materiał zastosować jako podkładkę?

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#144

Post napisał: skoti » 22 cze 2009, 00:06

U nas operator podklada plyte pilsniowa ale nie gwarantuje to w kazdym przypadku sukcesu . Jesli strumien porusza sie wzdloz fizbiny to zmatowanie powierzchni jest prawie pewne .


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#145

Post napisał: dance1 » 22 cze 2009, 19:21

U nas stosujemy styropian na podkładkę.
I don't like principles, I prefer prejudices


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 35
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#146

Post napisał: cnc3d » 22 cze 2009, 21:16

Podkładka z MDF i oczywiście nie zdzierać folii przed cięciem. Przy pleksie dobrze jest włączyć przebijanie niskociśnieniowe, bo czasami lubi pęknąć.


nerc
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:07
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#147

Post napisał: nerc » 23 cze 2009, 20:18

:wink: Przy założeniu, że panują takie same warunki (ciśnienie, ilość ścierniwa, kryza, tuba) Czy budowa samej głowicy, w zasadzie komory mieszalnej może mieć istotny wpływ na prędkość cięcia?

:wink: O ile % musiał bym wolniej ciąć jeżeli zamiast ścierniwa 80 używał bym 120?

Awatar użytkownika

TECHJET
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 01 wrz 2008, 11:14
Lokalizacja: Malbork, Gdańsk
Kontakt:

#148

Post napisał: TECHJET » 01 lip 2009, 19:29

nerc pisze: :wink: O ile % musiał bym wolniej ciąć jeżeli zamiast ścierniwa 80 używał bym 120?
Porównałem wskaźnik obróbki wg szwedzkiego programu IGEMS jakiego używamy dla przykładowego elementu. Wyniki różnią się jak widać w zależności od użytego garnetu. Na prędkość cięcia ma wpływ zarówno granulacja jak i rodzaj materiału z jakiego wykonany jest garnet i w teście wyglądają następująco:
czas 3m 21sec - garnet 80 Barton Garnet (wskaźnik 0,99)
czas 3m 35sec - garnet 80 GMA (wskaźnik 0,92)
czas 3m 41sec - garnet 80 Indian Garnet (wskaźnik 0,90)
czas 3m 53sec - garnet 120 Olivine Garnet (wskaźnik 0,86)

Jak widać rodzaj użytego garnetu ma wpływ na prędkość cięcia.

Parametry użyte do kalkulacji:
- koło o średnicy 202mm, aluminium 20mm grubości jakość cięcia nr 3/5 (średnia)
- dysza 1,016mm
- kryza 0,33mm
- przepływ garnetu 400g/min
nerc pisze::wink: Przy założeniu, że panują takie same warunki (ciśnienie, ilość ścierniwa, kryza, tuba) Czy budowa samej głowicy, w zasadzie komory mieszalnej może mieć istotny wpływ na prędkość cięcia?
Istnieją na rynku komory miksujące o różnej konstrukcji. Z grubsza można je podzieliś na:
a) z pojedynczym doprowadzeniem garnetu (większość konstrukcji)
b) z podwójnym doprowadzeniem (np Flow)

Rozwiązanie a) stosuje większość firm, sprawdza się bardzo dobrze przy 99% zastosowań.
Rozwiązanie b) stosuje się gdy chcemy ciąć z użyciem bardzo dużej ilości garnetu np przy cięciu z ciśnieniem 6000bar lub gdy mamy zlecenie "na wczoraj" i nie zależy nam na kosztach eksploatacyjnych garnetu tylko na maksymalnej prędkości.


Dalej komory można podzielić na:
1) konstrukcja dwuelementowa (obudowa komory, wnętrze komory)
2) konstrukcja jednoelementowa z kryzą (kryza + komora miksująca + dysza w jednym)
3) konstrukcja jednoelementowa (komora miksująca)

Ad 1)
Obudowa komory wymieniana jest rzadko, w niej umieszczony jest element w kształcie tulejki z twardszego materiału która jest tańsza w zakupie i wymienia się ja po wytarciu.

Ad 2)
Rozwiązanie droższe w eksploatacji jednakże wymaga minimum obsługi. Najczęściej funkcje kryzy stanowi diament. Kryza diamentowa jest ok 10x droższa jednakże wytrzymuje ok. 10x dłużej niż kryzy szafirowe.

Ad 3)
Komora miksująca bez dodatkowego elementu eksploatacyjnego. Trochę wyższe koszta eksploatacyjne niż rozwiązanie nr 1).

Oczywiście na pewno nie wyczerpałem tu wszystkich możliwości bo każdy producent ma swoje rozwiązania, jednakże jest to większość spotykanych rozwiązań.

Co do wpływu różnic w budowie na prędkość cięcia, to są one minimalne. Przy większości zastosowań bardziej zwraca się uwagę na koszta eksploatacji głowicy i ceny części zamiennych. Często producenci sprzedają klientom papkę marketingową aby móc umotywować wysokie ceny części eksploatacyjnych. Na częściach do głowic można zarabiać na prawdę duże pieniądze, bo wymieniane są one najczęściej. Można się jednak pocieszać, że ceny systematycznie spadają w miarę jak monopol niektórych firm jest łamany przez coraz liczniejszą rzeszę nowych producentów części. Kilka lat temu kryza kosztowała np. 20 EURO, teraz można kupić kryzy o zbliżonych parametrach nawet za 7 EURO.

Tu przy okazji ciekawostka, często klienci pytają się "kiedy wiemy, że trzeba wymienić komorę miksującą bez rozkręcania głowicy". Generalnym objawem zużytej komory miksującej poza pogorszoną jakością cięcia jest to, że głowica robi się szybko baaardzo gorąca.

[ Dodano: 2009-07-01, 19:34 ]
nerc pisze:Mam pytanie, jak przy cięciu wodą plexi uniknąć efektu piaskowania? Jaki materiał zastosować jako podkładkę?
Również używamy styropianu 20-30mm, ma on jednak tendencję do unoszenia się do góry na wodzie w miejscu cięcia, więc spuszczamy dodatkowo część wody z wanny.
Pozdrawiam
Adam Cegielski
Właściciel TECHJET
--

Technologia cięcia wodą to moja pasja.


robert
Posty w temacie: 17

sprzedam domenę ciecie-woda.com.pl

#149

Post napisał: robert » 02 cze 2010, 11:23



damiano78
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2010, 10:44
Lokalizacja: slask

#150

Post napisał: damiano78 » 30 lip 2010, 11:10

witam

mam pytanie odnosnie ciecia woda pakietow blach

podam przyklad moze ktos mi poda przykladowa wycene
element wycinany z bachy o gr 4 mm np kolo sr 20 mm
i ten sam elemnet wycianny z pakietu blach 3 x 4 =12mm
pakiet laczony na trwale material alu pa 11

z gory dzieki za pomoc

pozdrawiam
Damian

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”