Sztachety produkcja

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#11

Post napisał: skoczek » 27 kwie 2009, 07:03

widget.k-bush pisze:ps. a jak masz las to otworz tartak :mrgreen:
Polecam, dla przypomnienia klasyki :mrgreen:


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Tagi:


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#12

Post napisał: lukadyop » 27 kwie 2009, 20:19

bartuss1 pisze:a wg mnie
piła (krajzega),
hebelek - cicho i dokładnie chodzi bosch - jednoostrzowy (zepsułem juz kilka hebelków)
wyżynarka - albo ręczna albo stołowa i troche papieru ściernego

z czasem do bardziej skomplikowanych detali mozna zaopatrzyć się w ploter frezujący

Czy ty czytałeś że Facet chce robić to hurtem, więc ręczne narzędzia raczej jemu się nie przydadzą :???:


Autor tematu
jarook013
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2009, 16:07
Lokalizacja: Mazowsze

#13

Post napisał: jarook013 » 27 kwie 2009, 20:55

heya

:)

Tartak juz mam


Sprzęt chcę kupić taki żeby sztachety produkować a nie rzeźbić, ale nie mam o tym zielonego pojęcia

a może tak
trak - drewno pryzma 10cm-?
wielopiła- deska 3,0cm-10cm
strugarka dwustronna deska 2,5cm-10cm
wyrównarka - deska 2,5-9
frezarka dolnowrzecionowa z wózkiem bocznym i frezem łożyskowym- zaokrąglenie

Co o tym myślicie, nie da rady prościej ???

dzięki
jarook


tprzemo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 15 maja 2009, 10:50
Lokalizacja: lbln

#14

Post napisał: tprzemo » 15 maja 2009, 10:55

Witam Mam podobny problem mówię od razu że w tej działce jestem laikiem, ale szybko się uczę i lubię majsterkować.
Dokładnie mówiąc mam pocięte deski w tartaku. Chcę z nich zrobić sztachety na własny użytek na płot. Nie chodzi mi tu o jakieś wyszukane wzory itp. Chciałbym zrobić to jak najtaniej. Nie posiadam żadnych urządzeń typu frezarki itp. Mówiąc szczerze nie za bardzo się orientuję do czego ona służy, ale gdzieś wyczytałem że takie sztachety można zrobić za pomocą frezarki. A więc deski musiał bym pociąć na sztachety i je jakoś zaokrąglać.. ? I mam pytanie czym to tanio zrobić, i do czego te urządzenia służą. Będę wdzięczny wam za wyjaśnienie. Pozdrawiam.


kazek168
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 16 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Nowa Sól

#15

Post napisał: kazek168 » 15 maja 2009, 12:19

tprzemo pisze:Nie posiadam żadnych urządzeń typu frezarki itp. Mówiąc szczerze nie za bardzo się orientuję do czego ona służy
Najtaniej i bezpieczniej dla ciebie będzie zlecić to stolarzowi.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#16

Post napisał: koala.g » 15 maja 2009, 15:31

tprzemo pisze:Chcę z nich zrobić sztachety na własny użytek na płot.
No to się za bardzo nie kalkuluje.
tprzemo pisze: Nie chodzi mi tu o jakieś wyszukane wzory itp. Chciałbym zrobić to jak najtaniej. Nie posiadam żadnych urządzeń typu frezarki itp.
Za bardzo nie wiem jak wyobrażasz sobie swoją sztachetę zrób szkic. Ile chcesz wydać na maszynkę ? Być moze wystarczy frezarka górnowrzecionowa + porządny stół i szablon.

Domowej roboty sztachety :D Z tym że mamy frezarkę dolnowrzecionową i pożyczyliśmy się tylko freza od kogoś. Frezowanie do szablonu , pierwsze zgrubne na frezie walcowym a drugie wykończeniowe na "dekoracyjnym.
Obrazek


tprzemo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 15 maja 2009, 10:50
Lokalizacja: lbln

#17

Post napisał: tprzemo » 15 maja 2009, 21:29

No nie wiem, wysłałem o jakiejś takiej standardowej prostej i np zaokrąglonej u góry.. A taką jak przedstawiłeś lub podobną to bardzo trudno wykonać? Co trzeba mieć? No tak dokładnie co do ceny sprzętu to nie wiem jeszcze.. bo jak patrzyłem na allegro to są już i za 200-300 jakieś frezarki ale czy to by była dobra na takie sztachety?? czy za 2 tys ? wolał bym sobie pomału sam to robić niż zlecać stolarzowi, zresztą w okolicy nie za bardzo jest, tzn jest jeden który robi mi krzesła już od 10 lat i zrobić nie może więc nie liczył bym i na sztachety, a może bym się akurat czegoś ciekawego nauczył i konkurencje zrobił jemu:P, nie no póki co nie mam takich dalekosiężnych planów:]


kazek168
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 16 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Nowa Sól

#18

Post napisał: kazek168 » 15 maja 2009, 22:01

Sama frezarka nie wystarczy, trzeba też czymś przestrugać powierzchnie desek (wyrówniarka lub grubościówka).
Niema sęsu inwestować w sprzęt dla takiej ilości.
Sprawdź na allegro jakie są ceny sztachet, za same deski w tartaku zapłaciłeś chyba więcej.


tprzemo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 15 maja 2009, 10:50
Lokalizacja: lbln

#19

Post napisał: tprzemo » 16 maja 2009, 12:29

Nie wiem ile za te deski było płacone bo ja nie płaciłem, ale to nie ważne. Leżą one ze 3-4 lata na dworze i już trochę poczerniały:(...
Jak mówiłem nie znam się na tym b. dobrze, dla tego proszę o pomoc. Płotu ma być ok. 50 mb + jak by mi szło dobrze to i bym zrobił na balkon, a było by tego też trochę.
Jak czytałem i oglądałem na allegro to się zastanawiam, czy na takie przedsięwzięcie nie wystarczyło by coś takiego:
http://www.allegro.pl/item628196402_fre ... ancja.html
lub
http://www.allegro.pl/item628539464_fre ... 12_mm.html
i do tego np. http://www.allegro.pl/item626995726_hit ... ratis.html i jeszcze krajzege lub http://www.allegro.pl/item627370267_bos ... lizka.html

Więc zastanawiam się czy czymś takim podołał bym wykonać te sztachety? i czy ten sprzęt wytrzyma i czy się nadaje do amatorskiej roboty. Cena całego kompletu obawiam się że nie przewyższy kasy jaką będzie chciał stolarz? Tylko nie wiem czy ten sprzęt się do tego nadaje, no bo te deski nie są gładziutkie no i ogólnie nie za bardzo się znam na tym sprzęcie, więc proszę o radę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#20

Post napisał: lukadyop » 16 maja 2009, 13:20

tprzemo pisze:Nie wiem ile za te deski było płacone bo ja nie płaciłem, ale to nie ważne. Leżą one ze 3-4 lata na dworze i już trochę poczerniały:(...
Jak mówiłem nie znam się na tym b. dobrze, dla tego proszę o pomoc. Płotu ma być ok. 50 mb + jak by mi szło dobrze to i bym zrobił na balkon, a było by tego też trochę.
Jak czytałem i oglądałem na allegro to się zastanawiam, czy na takie przedsięwzięcie nie wystarczyło by coś takiego:
http://www.allegro.pl/item628196402_fre ... ancja.html
lub
http://www.allegro.pl/item628539464_fre ... 12_mm.html
i do tego np. http://www.allegro.pl/item626995726_hit ... ratis.html i jeszcze krajzege lub http://www.allegro.pl/item627370267_bos ... lizka.html

Więc zastanawiam się czy czymś takim podołał bym wykonać te sztachety? i czy ten sprzęt wytrzyma i czy się nadaje do amatorskiej roboty. Cena całego kompletu obawiam się że nie przewyższy kasy jaką będzie chciał stolarz? Tylko nie wiem czy ten sprzęt się do tego nadaje, no bo te deski nie są gładziutkie no i ogólnie nie za bardzo się znam na tym sprzęcie, więc proszę o radę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.


Frezarka przyda ci się na pewno, szlifierka jest zbędna jeżeli masz heblarkę a wyrzynarka może się przydać jeżeli chcesz wycinać krzywoliniowo, jeżeli nie masz piły stołowej (krajzegi) to wyrzynarką zamęczysz się.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”