Egzamin z CAM, problem

Materiały dotyczące budowy, zasady działania, sterowania i obsługi maszyn CNC

Autor tematu
trzeci1987
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2008, 18:19
Lokalizacja: Ciechanów

Egzamin z CAM, problem

#1

Post napisał: trzeci1987 » 09 lut 2009, 12:25

witam, dostałem tematy na egzamin, ale nie wszystko udało mi się znaleźć. Bardzo proszę o pomoc, pytania na które nie mam odpowiedzi:
1.W jaki sposób można wykonać promień zaokrąglenia dysponując tylko interpolacją liniową?
2.Jaką czynność musi wykonać operator po włączeniu układu sterowania gdy maszyna wyposażona jest w przetworniki inkrementalne?
3.Ile max. osi sterowanych może posiadać obrabiarka sterowana numerycznie?
4.Do czego służy przeciwwrzeciono (wrzeciono przechwytujące)?
5. Co to jest baza pomiarowa programu lub krótko baza programu?
6.Czy języki programowania posiadają kompilatory czy interpretery?
7.Co oznacza zapis „T0707”
8.Co oznacza programowanie zorientowane warsztatowo (WOP)?
9.Na jakich elementach oparte są układy pomiarowe OSN?
10.Dlaczego układy pomiarowe oparte na liniałach optycznych nie są wrażliwe na luzy w układach napędu ruchów posuwowych?
11.Co to jest i do czego służy postprocesor?
12.Co to jest digitalizacja (dyskretyzacja cyfrowa)?
13.Co to są makrocykle lub krótko makra?
14.Co oznacza, że np. tokarka posiada sterowaną oś C?
15. Jeśli centrum tokarskie wyposażone jest w oś C, to w jakie narzędzia powinna być wyposażona głowica rewolwerowa?
16.Czym jest i co zawiera plik CLData (Cutter Location Data) tworzony w trakcie automatycznego generowania ścieżki narzędzia w systemach CAM?


z góry dzięki za każdą pomoc



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 251mz » 09 lut 2009, 12:54

na logikę :

2. bazowanie maszyny
3. pięć , sześć a właściwie to głupie pytanie... bo zależy ile potrzeba
10. dlatego bo są przytwierdzone bezpośrednio do poruszających się osi z pominięciem układu napędu osi.
11. jest to swego rodzaju "kompilator" tłumaczący to co chcemy zrobić na język danej obrabiarki

Nie jestem specjalistą w tej kwestii więc jeśli coś źle rozumuję to proszę poprawić...

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#3

Post napisał: maz » 09 lut 2009, 15:32

Ad1: Poslugujac sie frezem z promieniem odpowiadajacym promiieniowi naroza.
2. Bazowanie, zjazd na krancowki.
3. Tyle ile potrzeba
4. Do obrabiania detalu jednoczesnie z kazdej ze stron, stosowane w tokarkach. Zmniejsza sie ilosc procesow technologicznych.
5. JEst to punkt, wg ktorego mamy ustawiona wysokosc narzedzi oraz pozycje materialu na stole/uchwycie.
6.Jesyki programowania posiadaja i jedno i drugie, ale programowania maszyn CNC posiadaja interpretery(zle sformulowane pytanie)
7.Narzedzie numer 07 z geometrria z pozycji 07
8. WIKI
9.Na ukladach sterowanych numerycznie
10.Uklady opartte na linialach porownuja przemieszczanie sie o dana pozycje, nie od krancowek.
11. Postprocesor generuje sciezki narzedzia pod konkretne sterowanie, w zaleznosci od kodow, ktore maszyna odpowiednio interpretuja.
12. Digitalizacja jest procesem pobierania danych analogowo i przedstawieniu wynikow cyfrowo.(np pomiar)
13.Makra sa to elementy programow, w ktrorych opisuje sie podstawowe cykle maszyny.
14.Os C oznacza, ze maszyna ma mozliwosc pracy w dodatkowej osi, np przez zastosowanie napedzanego narzedzia.
15. Napedzane
16.przebieg sciezki narzedzia.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#4

Post napisał: CNCRob » 09 lut 2009, 22:00

trzeci1987 pisze:witam, dostałem tematy na egzamin, ale nie wszystko udało mi się znaleźć.
moze kolega poprostu wogole ich nie szukal? sam na czesc z nich tu odpowiadalem jakis czas temu. wydaje mi sie, ze idziesz na latwizne i to sa wszystkie z pytan jakie dostales a nie czesc ktorej nie mozesz znalezc...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
trzeci1987
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2008, 18:19
Lokalizacja: Ciechanów

#5

Post napisał: trzeci1987 » 10 lut 2009, 17:55

Dzięki za pomoc.

Pytań szukałem, a jak ktoś nie wierzy to trudno, w oryginale było ich 30:
1. Co to jest obrabiarka sterowana numerycznie?
2. Wymiarowanie absolutne i przyrostowe; wskazać różnice.
3. Krótko opisać układy współrzędnych: maszyny, przedmiotu obrabianego

i narzędzia.

4. Interpolacja liniowa, kołowa i splajnowa.
5. Co to jest korekcja narzędzia?
6. Różnice między sterowaniem NC i CNC.
7. Co to jest programowanie ręczne i automatyczne?
8. W jaki sposób można wykonać promień zaokrąglenia dysponując tylko interpolacją liniową?
9. Co to jest sterowanie punktowe, odcinkowe i kształtowe. Zilustrować szkicem.
10. Co oznacza pojęcie „punkt referencyjny (punkt bazowy)”?
11. Jaką czynność musi wykonać operator po włączeniu układu sterowania gdy maszyna wyposażona jest w przetworniki inkrementalne?
12. Co to są osie sterowane i co oznacza sterowanie 2 i pół osiowe?
13. Ile max. osi sterowanych może posiadać obrabiarka sterowana numerycznie?
14. Do czego służy przeciwwrzeciono (wrzeciono przechwytujące)?
15. Co to jest baza pomiarowa programu lub krótko baza programu?
16. Czy języki programowania posiadają kompilatory czy interpretery?
17. Co to są funkcje przygotowawcze (G) i jak zbudowane jest bloku programu?
18. Co oznacza zapis „T0707”?
19. Co oznaczają funkcje M, S, F symbolicznego języka programowania?

20.Co oznacza programowanie zorientowane warsztatowo (WOP)?

21.Na jakich elementach oparte są układy pomiarowe OSN?

22.Dlaczego układy pomiarowe oparte na liniałach optycznych nie są wrażliwe na luzy w układach napędu ruchów posuwowych?

23.Co to jest i do czego służy postprocesor?

24.Co to jest digitalizacja (dyskretyzacja cyfrowa)?

25.Co to są makrocykle lub krótko makra?

26.Co oznacza, że np. tokarka posiada sterowaną oś C?

27. Jeśli centrum tokarskie wyposażone jest w oś C, to w jakie narzędzia powinna być wyposażona głowica rewolwerowa?

28.Co to jest programowanie konturowe i parametryczne?

29.Czym jest i co zawiera plik CLData (Cutter Location Data) tworzony w trakcie automatycznego generowania ścieżki narzędzia w systemach CAM?

30. Co to jest HSM/HSC –High Speed Machining/Cutting?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 10 lut 2009, 19:40

Ale fajne te pytania! Żeby wiedza, jaką niesie ich opanowanie mogła jeszcze przynieść jakąkolwiek korzyść to byłoby już super! :roll:

Na pierwsze pytanie raczej chyba chodzi o możliwość podziału łuku na elementy. Powiedzmy robimy zamiast łuku fragment wieloboku o kilkudziesięciu, kilkuset odcinkach - bokach. W sumie maszyna też w ten sposób interpoluje łuki, tyle, że tam kroczki są bardzo małe. Ale musi być jakieś dX, któremu w danym momencie odpowiada kroczek dY.

Dobre jest pytanie o przetworniki inkrementalne. No właśnie, pamiętamy jeszcze starego NUMS-a. Ciekawe, kto jeszcze pamięta, oprócz mnie i autora pytań.

Oczywiście są pytania mądre, zupełnie zaśmiecające głowę (interpretery, czy kompilatory), są rozwijające wyobraźnię. Słysząc "dyskretyzacja cyfrowa" niejedna panienka orgazmu może dostać.

No i odpowiedź najprawdziwsza na pytanie 15. Jeśli tokarka posiada oś C, to głowica powinna być wyposażona w narzędzia napędzane? Zupełnie nie. Głowica powinna być wyposażona w narzędzia potrzebne w wykonywanych na obrabiarce operacjach. To jest niestety prawdziwa, choć podejrzewam nieuznana odpowiedź.

Temat w sumie z gatunku "na luzie", choć przerażeniem ogarnia mnie myśl, że ktoś, po takim egzaminie będzie usiłował od razu przejść do programowania pięcioosiówek. Po co obciążać sobie głowę takimi bzdurami - nie wiem. Dla satysfakcji człowieka, któremu wydaje się, że posiadł jakąkolwiek wiedzę i konstruuje podobne pytania? Może, jeśli tak, to żal mi jego uczniów. Choć trzeba przyznać, ma facet fuchę. Po tych pytaniach widać, jak wielka to fucha. Szkoda, że kosztem uczniów, ale jemu pewnie dobrze. Ech teoria, czasem jest bardzo potrzebna, ale teorię też trzeba poznawać z głową. Niestety!

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#7

Post napisał: maz » 10 lut 2009, 20:49

Jesli masz minimalna wiedze na ten temat, to na 30% pytan odpowiesz, a dla oceniajacego to znak, ze cos tam wiesz. Zawsze to cos jest lepsze niz nic. Podstawa to teoria.
Prosty przyklad praktycznej wiedzy to np T0707, jak ktos nie wie, a bedzie np T0708 w programie, to pierwsze co to po kolizji bedzie sprawdzal to ustawienia t07. ;-) itp.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


zenek8911
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2008, 23:46
Lokalizacja: mam wiedziec?

#8

Post napisał: zenek8911 » 25 kwie 2009, 20:40

jestem po technikum mechanicznym i na niektore pytania znam odpowiedzi :D
www.poverejay13.unl.pl
moje uploady:
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Teoria, arkusze kalkulacyjne, dokumenty”