Porady dot. tokarki i toczenia

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Bartek_a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 28 wrz 2009, 13:04
Lokalizacja: Rzeszów

#31

Post napisał: Bartek_a » 31 sty 2010, 17:07

Faktycznie była to kwestia tych kątów - w poprawnym ustawieniu skrawa już dobrze.

[ Dodano: 2010-02-04, 21:12 ]
Na jakiej podstawie dopasowuje się płytki do składaka, tzn. jaka jest prawidłowość symboli trzonka względem płytek, bo z tego co widzę, symbol na trzonku nie odpowiada symbolowi na płytkach - trzeba sprawdzać w katalogu, czy jest to jakoś sklasyfikowane?



Tagi:


Aries
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 01 kwie 2012, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

#32

Post napisał: Aries » 27 kwie 2012, 14:24

Jest taka sprawa, potrzebuję pogrubić pewien wałek pracujący w maszynie łożyskowany po obu stronach. Z pogrubieniem nie ma problemu bo wkleiłem go (epidianem) w grubościenną rurę i po sprawie. Teraz potrzebuję wyrównać jego powierzchnię roboczą, i tutaj pojawia się problem, bo wałek nie ma nakiełka. Wiadomo że jedną stronę złapię za czop łożyska ale co wtedy zrobić z drugą stroną? Jak zrobić nakiełek osiowo względem samego czopu łożyska?

A może kombinować ze złapaniem drugiego czopu w uchwyt wiertarski, tylko czy przy wadze wałka ok. 80 kg da się taki manewr skutecznie przeprowadzić.

Toczenie nowego wałka jest bardziej skomplikowane bo,poza kosztem, z jednej strony jest on przystosowany do napędu (koło pasowe i zębate).

Ogólne pytanie brzmi – jak ogarnąć osiowość kiedy do dyspozycji od strony konika jest tylko czop łożyska?


GSM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2007, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

#33

Post napisał: GSM » 27 kwie 2012, 15:33

Aries pisze:Wiadomo że jedną stronę złapię za czop łożyska ale co wtedy zrobić z drugą stroną? Jak zrobić nakiełek osiowo względem samego czopu łożyska?
Z lewej w 4 szczękowy uchwyt z prawej podtrzymka, ustawić na zegar i do przodu.

Pozdrawiam,
GSM

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#34

Post napisał: MlKl » 27 kwie 2012, 15:35

Użyj podtrzymki zamiast konika, pracuj małym wiórem i lej obficie chłodziwo - jak przegrzejesz Epidian, to du** blada... Takie rzeczy robi się przez napawanie powierzchni wałka tak ogólnie.


Aries
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 01 kwie 2012, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

#35

Post napisał: Aries » 27 kwie 2012, 16:30

Dzięki za porady. Już mi się rozjaśniło w głowie.

Co do epidianu, to w temperaturze pokojowej, po tygodniu wytrzymuje spokojnie 100 st.C. Wygrzewany osiąga tę wytrzymałość w ciągu 8 godzin. Ponadto grubość warstwy kleju wynosi 1,2 przy grubości wałka 62 i ściance naklejonej rury 25. Do zebrania góra 3 milimetry.

Czyli temperatura rozejdzie się w masie materiału, a wytrzymałość temp. także zależy od grubości warstwy kleju (lepkość). Akurat od tej strony
nie mam pytań, a mogę udzielać odpowiedzi.

Pozdrawiam.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#36

Post napisał: kamar » 27 kwie 2012, 17:27

GSM pisze: ustawić na zegar i do przodu.
i .... po nawiertaku :) w podtrzymce chodziło w zerze a względem nawiertaka 2 mm za nisko :)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#37

Post napisał: pukury » 27 kwie 2012, 18:19

witam.
przecież w lunecie zawsze chodzi równo .
jak by inaczej ?
raczej ( jak pisze Kamar ) trzeba ustawić oś wałka do nakiełka - i nawiercić .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#38

Post napisał: IMPULS3 » 27 kwie 2012, 20:24

GSM pisze: Z lewej w 4 szczękowy uchwyt
Tylko po co taki uchwyt, chyba aby sobie zrobić trudniej. :roll:
MlKl pisze:Takie rzeczy robi się przez napawanie powierzchni wałka tak ogólnie.
Ale spawanie też krzywi, a jak ktoś nie chce prostować to najprościej tulejkę na wcisk.


GSM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2007, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

#39

Post napisał: GSM » 27 kwie 2012, 22:35

i .... po nawiertaku :) w podtrzymce chodziło w zerze a względem nawiertaka 2 mm za nisko :)

Zakładam, że tokarz ma łeb na karku a nie arbuza i ustawi też ten wałek w osi a nie tylko żeby bicia nie było. :roll:
IMPULS3 pisze:Tylko po co taki uchwyt, chyba aby sobie zrobić trudniej. :roll:
Trudniej, gdzie tu trudność? Owszem można nawiercić z obu stron i toczyć w kłach ale to dodatkowe operacje a tu potrzeba tylko wałek na rozmiar przetoczyć.

Pozdrawiam,
GSM


Aries
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 01 kwie 2012, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

#40

Post napisał: Aries » 28 kwie 2012, 07:02

Właśnie o to chodzi, że będzie to toczył nieznany mi (jak dotąd) tokarz, i chcę sprawdzić czy człowiek będzie wiedział co robi. Tak się składa, że nie znam okolicznych fachowców.

Zakładałem że w okularze wałek będzie ustawiony osiowo, tzn. zamierzałem spytać o to tokarza.

Co do napawania, to warstwa napawana blisko 100% promienia wałka może spowodować konieczność wytoczenia nowego bo wszystkie wymiary się posypią. Poza tym naklejona rura jest z wytrzymalszej stali itp.

A swoją drogą, to trochę dziwne że od strony konika nie można skorzystać z chwytu za czop łożyska. Ciekawe dlaczego konstruktorzy zrezygnowali z tej możliwości, być może z powodu braku przelotu w koniku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”