Porady dot. tokarki i toczenia

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#11

Post napisał: acetylenek » 29 wrz 2009, 20:40

W aukcji napisane jest, że brakuje kół do gwintów szkoda bo wtedy to łączenie byłoby lepiej dopasowane. Nic straconego jeśli odpowiednio "zaprojektujesz" powierzchnie ustalające to mimo krzywego gwintu (w pewnych granicach) będzie proste. Możesz również po skręceniu przetoczyć na wymiar (wcześniej odpowiedni naddatek).

W poradniku (w zasadzie nowe wydanie Ci niewiele da) przeczytasz jakie środki podjąć gdy toczy się długie przedmioty, co zrobić gdy sztywność tokarki jest niewielka i inne pomocne informacje. Jak toczę to prawie zawsze korzystam szczególnie przy gwintach.

Dobrze zaostrzony nóż to podstawa sukcesu potem jest ustawienie w osi.

Po ostrzeniu można jeszcze dopolerować osełkami diamentowymi. Generalnie przy takiej mocy to raczej noże ze stali szybkotnącej.

Przecinanie zawsze z chłodziwem no chyba że bardzo cienkie pręciki blisko uchwytu.

Jak się zastanawiałem nad swoją tokarką i wykorzystaniem jej mocy (silnik 3kW) to wychodzi że nie poszaleje i np zebranie 5mm naddatku na odcinku 500mm trochę trwa.
Wydawało mi się że 3kW to sporo ale tokarki się zaczynają od 7-10 kW i wtedy można sobie nożyki ze spieków wykorzystać. Nie wiem jaki silnik jest u Ciebie ale i tak jak chcesz i masz czas to prawie wszystko wytoczysz.

Może jeszcze by się przydał imak 4-ro nożowy ułatwia znacznie życie.
Co jakiś czas przyjdzie Ci kupić coś jeszcze do tego sprzętu jak już wspomnieli koledzy wcześniej min. kieł obrotowy.

Miłej zabawy



Tagi:


tomken
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 157
Rejestracja: 02 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: gniezno

#12

Post napisał: tomken » 30 wrz 2009, 16:11

polecam gorąco poradnik tokarza, bodajże pana o nazwisku dudik, jest tam wiele o nożach, tokarkach, technologiach , materiałach itp. wnikliwa lektura, trochę chęci i efekty będą, powodzenia


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#13

Post napisał: pukury » 30 wrz 2009, 16:49

witam.
szlifierką mieć musisz - to pewne .
szlifierkę z dobrym , równym kamieniem .
najlepiej tylko do ostrzenia noży/wierteł .
jak będziesz miał jakiś konkretny problem to pisz - na pewno coś się poradzić da .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Bartek_a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 28 wrz 2009, 13:04
Lokalizacja: Rzeszów

#14

Post napisał: Bartek_a » 01 paź 2009, 10:35

Zmierzyłem trzpień na którym jest zamocowany ten uchwyt wiertarski i wyszło 22mm, czyli wg tego co na allegro patrzyłem musi być kieł ze stożkiem MK3, tak?

Jaki konkretnie byście polecali ten kieł, bo ceny wahają się od 70 - 300zł , niektóre pozwalają , też na zebranie materiału z czoła - lepiej kupić od razu taki "pro" , bo można na nim większy zakres operacji wykonać, czy na początek taki zwykły, najtańszy?

Co do mocy tokarek to po obejrzeniu tych fotek, wolę póki co pozostać przy moich 250W .

http://szokblog.pl/t.jsp?idblg=2103

Awatar użytkownika

Arcio
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 16 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Rybnik

#15

Post napisał: Arcio » 01 paź 2009, 10:54

Tu masz kieł:
http://www.allegro.pl/item738749155_kie ... f_vat.html
Bison-Bial to najwyższa jakość
Remonty bieżące i kapitalne mini i midi koparek gąsienicowych.
601081098

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#16

Post napisał: adam Fx » 01 paź 2009, 15:49

kieł z zabierakiem mocujesz zamiast uchwytu a do konika i tak potrzebujesz kieł .. ja używam z giełdy za 40zł i na nim toczę zwykły kieł obrotowy

w temacie wymiary stożków https://www.cnc.info.pl/topics80/jak-ro ... t15484.htm
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#17

Post napisał: clipper7 » 01 paź 2009, 19:54

Bartek_a pisze:niektóre pozwalają , też na zebranie materiału z czoła
kol. Bartek_a chodziło raczej o kieł ze ścięciem :

Obrazek

Kieł taki jest kłem stałym, nie ma zalet kła obrotowego, można go stosować zamiast normalnego kła stałego. Umożliwia planowanie czoła podpartego przedmiotu.
Kieł zabierakowy to kieł stały o konstrukcji pozwalającej na przeniesienie napędu z wrzeciona na przedmiot obrabiany.
Są jeszcze kły składane ( z wymiennymi końcówkami), specjalne ( np. do rur), w jakimś katalogu widziałem kieł z możliwością przestawiania w osi poziomej i pionowej.
Za 70 zł. można kupić porządny kieł obrotowy Bisona ( MK2 lub 3), nie warto oszczędzać.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
Bartek_a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 28 wrz 2009, 13:04
Lokalizacja: Rzeszów

#18

Post napisał: Bartek_a » 01 paź 2009, 20:05

Czyli ten kieł do zbierania z czoła o którym pisałem, używa się razem z drugim na przeciwległym końcu i tak to się toczy , a przy obrotowym, przedmiot w szczękach i na drugim końcu podparty kłem obrotowym z konika?

Jeszcze pytanie odbiegające od wątku : znajdę gdzieś to całe gniazdo z przełącznikiem do wiertarki WS-15?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#19

Post napisał: clipper7 » 01 paź 2009, 20:40

Kieł ma ścięcie po to, aby można było podejść nożem jak najbliżej nakiełka ( po stronie konika). Przedmiot może być w szczękach lub mocowany zabierakiem ( kieł lub sercówka), to nie ma znaczenia.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#20

Post napisał: adam Fx » 02 paź 2009, 15:56

to ja namieszałem źle zrozumiałem to co napisałeś
kieł którego mamy tu zdjęcie jest kłem stałym(umożliwiającym planowanie czoła obrabianego materiału) mocowanym w koniku- a detal z drugiej strony może być podparty kłem +zabierak lub też być zamontowany w uchwyt tokarski

[ Dodano: 2009-10-02, 16:48 ]
dodam że ja nie zdejmuje uchwytu żeby toczyć w kłach .... robię najpierw skórówe w uchwycie i podpieram kłem obrotowym a potem wo uchwytu wkładam kawałek wałka i podtaczam go na stożek na niego zakładam detal od strony konika podpieram kłem obrotowym dociskam i toczę na gotowo małym wiórem
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”