Pomoc w zakupie tiga AC-DC

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#51

Post napisał: Dudi1203 » 09 wrz 2011, 11:01

http://www.lincolnelectric.pl/pl/17947.xml podpunkt 22
http://www.linde-gaz.pl/pl/images/Gazy% ... -16256.pdf strona 5
Zastosowanie tego jest sporadyczne, no ale jednak jest taka możliwość jesli chce sie cos grubego spawać. Nawet do tego stopnia, że kiedys czytalem w jakiejs ksiazce o spawaniu, że w DC i osłonie helu można uzyskac taką temperature luku że rozbije tlenki. Sprawdzić tego osobiscie nie sprawdzilem, chociaz mam dużą ochotę i może sobie kiedys kupie mała butle helu w celach edukacyjnych.



Tagi:


KEYZOR
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:47
Lokalizacja: TG

#52

Post napisał: KEYZOR » 09 wrz 2011, 18:27

Tech4art pisze:przy spawaniu tig, do aluminium używamy jak najczystszego Argonu i nic innego! przy spawaniu stal czarnej i kwasu, możemy użyć czystego argonu, mieszanki z helem albo z wodorem.
1.Nieprawda alu spawa sie doskonale w mieszankach argonu z helem.
2.Mieszanke z wodorem stosujemy do stali wysokostopowych a nie czarnych i jest to zastosowanie dosc specyficzne.


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#53

Post napisał: Mateusz-M » 09 wrz 2011, 22:35

Ok więc już wszystko mi się poukładało. Dzięki wielkie pany. A do alu zamierzam używać czystego argonu ale do stali pewnie również, widzę ze zdania na ten temat są podzielone i każdy robi jak mu lepiej, po wypowiedziach wnioskuje ze w osłonie czystego argonu temperatura łuku jest mniejsza niż przy mieszance argonu z helem i dlatego na mieszance może się łatwiej spawać bo lepiej się topi materiał. "Dudi1203" dzięki za linki, pierwszy widziałem ale to zdjęcie z drugiego robi wrażenie. Pozdrawiam


KEYZOR
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:47
Lokalizacja: TG

#54

Post napisał: KEYZOR » 09 wrz 2011, 23:13

Praktycznie robi sie wszsytko w argonie bo hel jest k..... drogi.

Mieszanki z wodorem to bardzo waskie zastosowanie takze nie mac sobie tym glowy.

Mieszanke z helem potrzebujesz jedynie kiedy brakuje mocy maszynie (przewaznie przy grubym aluminium).

Szukaj taniego dostawcy dobrego argonu i final.


Autor tematu
Zbyszko8406
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:40
Lokalizacja: Sierpc

#55

Post napisał: Zbyszko8406 » 09 wrz 2011, 23:30

W włocławku duża butla argonu 80 zł :) Linde a troszkę bliżej mnie 160 zł w innym punkcie też z Linde.. i czystość ok spawy z tiga czyste nie okopcone ... remontuje naczepę w pracy typu łódka z alu ...i szczerze tig się nie nadaje za bardzo za wolno idzie i bardzo czuły więc zabrałem swojego maga i dużo szybciej 11kg drutu już na nią wyspawałem ale myślę że juz w poniedziałek skończę ....migiem jak czyste za***iście się spawa alu :) Pozdrawiam


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#56

Post napisał: Tech4art » 11 wrz 2011, 20:05

KEYZOR pisze:
Tech4art pisze:przy spawaniu tig, do aluminium używamy jak najczystszego Argonu i nic innego! przy spawaniu stal czarnej i kwasu, możemy użyć czystego argonu, mieszanki z helem albo z wodorem.
1.Nieprawda alu spawa sie doskonale w mieszankach argonu z helem.
2.Mieszanke z wodorem stosujemy do stali wysokostopowych a nie czarnych i jest to zastosowanie dosc specyficzne.
ponieważ w polsce sie praktycznie helu nie używa dlatego to pominąłem...

czarne stale wspaniale sie spawają na mieszance z wodorem, varigol sie chyba ta mieszanka nazywa...
141 T BW 1.1 S t5.0 D60.3 H-L045 ss nb
141 T BW 8.1 S t1.2 D38.0 H-LO45 ss nb


KEYZOR
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:47
Lokalizacja: TG

#57

Post napisał: KEYZOR » 12 wrz 2011, 12:14

Tech4art pisze:
KEYZOR pisze:
Tech4art pisze:przy spawaniu tig, do aluminium używamy jak najczystszego Argonu i nic innego! przy spawaniu stal czarnej i kwasu, możemy użyć czystego argonu, mieszanki z helem albo z wodorem.
1.Nieprawda alu spawa sie doskonale w mieszankach argonu z helem.
2.Mieszanke z wodorem stosujemy do stali wysokostopowych a nie czarnych i jest to zastosowanie dosc specyficzne.
ponieważ w polsce sie praktycznie helu nie używa dlatego to pominąłem...

czarne stale wspaniale sie spawają na mieszance z wodorem, varigol sie chyba ta mieszanka nazywa...
Ten gaz nazywa sie VARIGON jest produkcji linde dostepny jest w roznych ilosciach dodanego wodoru do argonu. W opisie tego gazu wyraznie jest napisane ze sluzy do spwania stali o strukturze austenitycznej tutaj link: http://www.linde-gaz.pl/pl/images/Gazy_ ... -16255.pdf . Stale czarne raczej nie maja struktury austenitycznej. Druga rzecz to ze spawa sie dobrze jest oczywiste bo luk jest bardziej "energetyczny", natomiast nie powinno sie tego uzywac do stali czarnych dokladnie z tego samego powodu dla ktorego dla odpowiedzialnych konstrukcji uzywamy elektrod zasadowych a nie rutylowych.


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#58

Post napisał: Tech4art » 16 wrz 2011, 00:16

procentowa ilość konstrukcji odpowiedzialnych (a za takie uważam te które muszą przejść rentgen bądź badania ultradźwiękowe i być podstemplowane przez UDT) jest na tyle mała w robotach małych warsztatów że to była następna rzecz do pominięcia dla mnie bo jest to jakby oczywiste... :roll:

Znam naprawdę wiele osób które spawają wszystko (poza alu) na varigonie bo jest im szybciej, ma głębsze wtopienie, i może ustawić mniejszy prąd dla tego samego efektu. widziałem dużo takich spawów i to w rzeczach również odpowiedzialnych (bo tak można nazwać wózek który podnosi i przenosi 400 kilowe beczki i jakoś te wózki jeżdżą kilka lat i nic sie nie dzieje.

Ja jestem zwolennikiem spawania "pod UDT" czyli zgodnie ze sztuką więc gazów używam takich jakie się powinno co nie zmienia faktu że można i niema z tym problemu.
141 T BW 1.1 S t5.0 D60.3 H-L045 ss nb
141 T BW 8.1 S t1.2 D38.0 H-LO45 ss nb


KEYZOR
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:47
Lokalizacja: TG

#59

Post napisał: KEYZOR » 16 wrz 2011, 00:34

Jasne rozumiem Cie ze wiele rzeczy sie robi, ale jak juz cos polecamy i doradzamy to niech to bedzie zgodne ze sztuka bo potem sie naprodukuje tyle mitow i farmazonow, ze nie bedzie tego mozna ogarnac. :smile:

Po za tym poblazliwosc w spawalnictwie nie poplaca bo sam podales przyklad, ze dla konstrukcji nie odbiorowej ale odpowiedzialnej ktos olal zasady. Dzieki Bogu ze sie nic nie stalo natomiast ktos wykazal sie brakiem wiedzy albo ignorancja.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#60

Post napisał: jacek-1210 » 18 wrz 2011, 12:15

Chyba nikt tego tutaj nie podawał, ciekawy poradnik stosowanych gazów i metod:

TIG

MIG
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”