Podkładki pod materiał frezowany

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
raffik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2020, 16:24

Podkładki pod materiał frezowany

#1

Post napisał: raffik » 03 sie 2020, 14:57

Witam ,mam w CNC stół teowy aluminiowy ,materiał (z reguły pleksi ) jako podkładkę pod materiał stosuję taśmę 2-stronną .
Zaczynam zabawę z aluminium i jako podkładki między aluminium a stół stosuję laminat epoksydowy do PCB , co polecacie wzamian tego ,lepszego ?



Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Podkładki pod materiał frezowany

#2

Post napisał: grg12 » 03 sie 2020, 18:16

Do zabawy - blachę aluminiową albo kawałek płaskownika (najtańszego, bez anodowania), przefrezowany na płasko.
Jeśli używasz frezów hss laminat szklano-epoksydowy prawdopodobnie szybko je stępi.
Jak zamierzasz mocować materiał?


Autor tematu
raffik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2020, 16:24

Re: Podkładki pod materiał frezowany

#3

Post napisał: raffik » 03 sie 2020, 18:32

Znajomy mi wykonał z stali takie mocowania :

Obrazek

których używam za pomocą śrub i nakrętek teowych do mocowania np drewnianych desek .
Pytam ponieważ nie chcę na "dzień dobry" złamać frez w stole teowym a chciałbym wyciąć kilka elementów z aluminium (PA6) już sporo czytałem o chłodzeniu frezów , posuwie i doborze parametrów do obróbki ( z zawodu jestem elektronikiem , chcę wykonać kilka elementów paneli z aluminium do obudowy elektroniki)

może zamiast laminatu epoksydowego zastosować jakiś cienki poliwęglan lity / pleksi ?

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Podkładki pod materiał frezowany

#4

Post napisał: grg12 » 04 sie 2020, 09:41

Ładne "łapy" :)
Poliwęglanu ani pleksi nigdy nie obrabiałem wiec się nie wypowiem. Pare razy zdążyło mi sie ciąć polystyrol ("hobby glass") i raczej bym nie stosował tego jako podkładki pod alu bo przy obrotach i posuwach używanych przy alu topi sie i zakleja frez.
Panele do obudów - czyli blacha aluminiowa poniżej 1mm grubości? Prawdopodobnie bedziesz musiał mocować w wielu miejscach żeby frez nie podnosił blachy albo używać taśmy dwustronnej (uwaga - tania taśma dwustronna nie lubi sie ze spirytusem - puchnie i przestaje trzymać w najmniej odpowiednim momencie).


JanuszT
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 26 lut 2017, 13:56
Lokalizacja: Sopot

Re: Podkładki pod materiał frezowany

#5

Post napisał: JanuszT » 05 sie 2020, 14:15

Cześć

Ja używam spienionego PCV (znajdziesz pod tą nazwą w GOOGLE-ach) o grubości 2 mm. Może to trochę marnotrawstwo, ale bardzo dobrze mi się sprawdza :D . Można ciąć nożem; jest delikatnie miękkie, ale przedmiot na nim daje się "dociągnąć" łapami.

Pozdrawiam
Janusz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”