Pierwsza frezarka CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Danieo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2019, 13:07

Pierwsza frezarka CNC

#1

Post napisał: Danieo » 22 sty 2019, 13:41

Witajcie!
Jestem hobbystą elektronikiem/robotykiem i za 3 miesiące kończę technikum mechatroniczne. Posiadam już drukarkę 3D, która mocno pomogła mi realizować swoje pomysły, jednak pod pewne zastosowania przydałaby mi się również frezarka. Stąd pytanie do was, jaką konstrukcję byście polecali na początek? Maszyna by mi służyła głównie do wytwarzania płytek PCB pod montaż powierzchniowy oraz wycinania różnych elementów z materiałów takich jak akryl, MDF czy cienkie (1-5mm) blachy aluminiowe. Pole robocze 500x500mm by wystarczyło w zupełności. Chciałbym maszynę zbudować sam, więc najlepiej jakby to była jakaś konstrukcja o otwartym źródle lub kit DIY. Budżet jaki chciałem na to wszystko przeznaczyć to ~1500zł. Co polecacie?
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pierwsza frezarka CNC

#2

Post napisał: adam Fx » 22 sty 2019, 23:30

malutki budżet spore ople nie twierdze że się nie da bo zaczynałem od https://youtu.be/u3BwvoGdfio koszt ok 800zł jak na tamte czasy. największy problem sprawią tobie PCB szczególnie gdy ścieżki będą dość cienkie - chodzi o dokładność maszyny.
Na Twoim miejscu z racji oszczędności nie szedłbym w w gotowy projekt bo wtedy musisz kupować materiały typowo pod projekt. raczej zrobiłbym ogólny szkic na bazie najpopularniejszych bramowych maszyn poszedł na złom kupił profile jakie będą i inne ciekaw rzeczy które mogą się przydać i dopiero dopasował proj. do posiadanego materiału.
polecam zastosować wałki podparte , przy tym budżecie śruby niestety trapezowe
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pierwsza frezarka CNC

#3

Post napisał: Avalyah » 23 sty 2019, 13:04

Swoją drogą jeśli chodzi o płytki to u majfrenda można zrobić sobie tanio i co zaskakujące również dobrze, chociażby na pcbway. Zwłaszcza, że teraz dodali też opcję taniej wysyłki to naprawdę wydaje mi się, że w większości przypadków lepiej zlecić coś takiego i dostać profesjonalnie zrobioną płytkę (a raczej 10+ bo cenowo wychodzi tyle samo, co pojedyncze).

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pierwsza frezarka CNC

#4

Post napisał: adam Fx » 23 sty 2019, 13:16

hehe ja bym się wstydził wysłać moje bohomazy do druku :) chińczyk pomyślał by że za oborą z wspólnie kozami kurzym pazurem to zaprojektowałem :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Danieo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2019, 13:07

Re: Pierwsza frezarka CNC

#5

Post napisał: Danieo » 24 sty 2019, 21:01

@Avalyah wiem o tym. JLCPCB robi w naprawdę fajnej jakości płytki, jednak płacisz grosze za PCB a potem płacisz kilkukrotność tego za przesyłkę :D Dlatego wpadłem na pomysł maszynki, która by z tym pomogła.
@adam Fx mam swojego Dremela, więc spory koszt wrzeciona by odszedł gdybym chciał go wykorzystać. A czemu niestety śruby trapezowe?


piotrp133
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 12 lut 2008, 19:28
Lokalizacja: Śmigno/Tarnów

Re: Pierwsza frezarka CNC

#6

Post napisał: piotrp133 » 24 sty 2019, 21:59

Śruby trapezowe dlatego że śruby kulowe zjedzą Twój budżet.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pierwsza frezarka CNC

#7

Post napisał: adam Fx » 24 sty 2019, 22:26

Ja zrozumiałem że pytanie nie brzmi dlaczego śruby trapezowe raczej dlaczego niestety jeżeli o to chodzi to śruba trapezowa Imo niskiej ceny Posiada także niższą sprawność a Powiedziałbym znacznie niższą sprawność także niszczą dokładność wymaga kasowania luzu oraz występuje tam zamiast ruchu tocznego jak w śrubach kulowych ślizganie się nakrętki po po ślubie Co oczywiście z czasem powoduje jej wycieranie No i ponowne kasowanie luzu oczywiście z racji niskiej sprawności sporo pracy silnika idzie właśnie na pokonanie oporów tarcia
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Pierwsza frezarka CNC

#8

Post napisał: ircpcb » 26 sty 2019, 18:58

Witam serdecznie. Podepnę się do tematu - bo jest podobny. Poproszę o pomoc - usiłuję zrozumieć o co chodzi i kolejny raz już rezygnuję z dokończenia zakupów mechaniki.

Robię dla siebie identyczną kopię frezarki cnc. Mam takiego małego PCB Factory zrobionego z śrub trapezowych i plastików zrobionych na reprapie. O dziwo - działa to fajnie, ale ogranicza mnie pole robocze. Około 140x80mm. W każdym razie - sklonowałem już wszystko - od softu - po sterowniki i silniki krokowe. Wszystko mi to działa i czeka na kolejne moje kroki, które niestety następują bardzo powoli. Zabrałem się za skręcenie podstawy - na pole robocze 500x500mm. Teraz przyszedł czas na zakup śrub, łożysk, prowadnic, mocowań itd... i o ile - z wałkami czy prowadnicami - jest wszystko zrozumiałe (wybrałem rozmiar fi8mm), to z śrubami trapezowymi już nie jest tak kolorowo. Otóż - przechodzę do sedna problemu. Chciałem także iść w śruby fi8mm. Ale z jakiegoś dziwnego powodu - śruba fi8x2 jest bardzo trudno dostępna, a jeżeli już jest - to ze stali nierdzewnej, gdzie jej koszt jest o 1000% droższy niż koszt np śruby fi10x2. Dla czego fi8 ? bo znowu tylko w tym rozmiarze są bloki montażowe nakrętek trapezowych. Chciałbym przejść na fi10x2 - ale gdzie dopaść taką obudowę nakrętki, aby to można było fajnie skręcić z resztą elementów ? Czy to nie jest przypadkiem jakaś zmowa sprzedawców ? że bloki montażowe występują tylko na fi8 - a za to śruba zamiast 10zł za metr - kosztuje 100zł ? (bo jest tylko nierdzewna?)

O ile mi wiadomo - do drukarek 3d - najczęściej są wykorzystywane właśnie śruby fi8 - jak w takim razie sobie radzicie ? czy stosujecie jakieś bloki montażowe do śrub ? nie chcę samej nakrętki, bo taki montaż musiałbym zrobić sam.

W zamian chętnie posłużę pomocą przy zaprogramowaniu arduino + ramps + stepstick + soft bcnc + podpięcie silników bipolarnych + krańcówki - bo zjadłem na tym zęby - usiłując zrobić kopię tego co mam. Wyszedłem z założenia - że mam frezarkę - ale jak coś w niej padnie - to ja nic nie umiem z nią zrobić. Więc douczyłem się co i jak działa, jak to zaprogramować i skopiowałem cały soft + sterowniki + silniki. No a teraz jak mam to - no to szkoda nie iść dalej i nie zrobić drugiej frezarki. Wiedza zawsze się przyda. choćby się nigdy nie przydała - to i tak warto dla samej satysfakcji że się udało. Pozdrawiam wszystkich którzy komplikują sobie życie i zamiast kupić gotowe - robią to od zera.

Dodane 27 minuty 15 sekundy:
Do autora tematu - jak najbardziej Ci pomogę - od strony softu aż po samo sterowanie silnikami. Mam wszystko co potrzeba i odpowiednią wiedzę. Mamy podobny problem - montaż frezarki cnc od zera - więc możemy współpracować. O ile mi ktoś pomoże ze zrozumieniem problemu z śrubami trapezowymi fi8 czy cokolwiek większego i blokiem montażowym nakrętki trapezowej. Tylko to mnie trzyma aby ruszyć to wszystko dalej.

Dodane 3 minuty 16 sekundy:
Moja frezarka PCB factory robi PCB idealnie. Jest zrobiona z byle czego i za 400zł + dremel. Nie widzę jakoś niedokładności, problemów z łamaniem się frezów itp. a już nie raz na tym forum o tym słyszałem od jak by nie było ludzi którzy powinni posiadać znacznie większą wiedzę ode mnie.

Dodane 6 minuty 43 sekundy:
Avalyah pisze:
23 sty 2019, 13:04
Swoją drogą jeśli chodzi o płytki to u majfrenda można zrobić sobie tanio i co zaskakujące również dobrze, chociażby na pcbway. Zwłaszcza, że teraz dodali też opcję taniej wysyłki to naprawdę wydaje mi się, że w większości przypadków lepiej zlecić coś takiego i dostać profesjonalnie zrobioną płytkę (a raczej 10+ bo cenowo wychodzi tyle samo, co pojedyncze).
Kolega nie pyta gdzie zrobić PCB - tylko jaką wybrać konstrukcję frezarki. 3 lata temu też szukałem informacji o dobrej frezarce CNC i też tutaj odesłano mnie do firmy robiącej PCB. Historia się lubi powtarzać. No chyba że to forum to reklama PCB, a nie CNC info.

Poprosimy o odpowiedzi rzeczowe - od osób znających się na temacie.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pierwsza frezarka CNC

#9

Post napisał: adam Fx » 27 sty 2019, 05:49

ircpcb pisze:Dla czego fi8 ? bo znowu tylko w tym rozmiarze są bloki montażowe nakrętek trapezowych


a czemu nie nakrętka kołnierzowa? (wtedy zamiast bloku możesz użyć kątownika z otworem zrobionym nawet otwornicą)

Śruba trapezowa nierdzewna TR8x2 L500mm + nakrętka z brązu z kołnierzem
Cena brutto: 65zł wydaje mi się to być OK

czy to zmowa czy nie wiem .. zawsze możesz kupić jak piszesz fi10x2 i pokombinować z mocowaniem nakr. ja np. lutowałem blachę na makr.

je jestem jeszcze z tych czasów forum gdzie się trzeba było nakombinować by maszynę zmontować
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Pierwsza frezarka CNC

#10

Post napisał: ircpcb » 27 sty 2019, 09:26

No tak - tylko sęk w tym - że śruba trapezowa nierdzewna jest 1000% droższa od tej ze zwykłej stali. Po co mi to, skoro moja frezarka nigdy nie zobaczy wilgoci, nie mówiąc już o wodzie.

Zobacz na popularny serwis aukcyjny - tam za metr płaci się np 15zł (fi10x2) a nie 65zł. Czemu tylko fi8 nie ma odpowiednika ze zwykłej stali a wszystkie pozostałe mają ?

Ja też młody nie jestem. Raczej zbliżam się do półmetku.

Co do bloku montażowego - nie chcę kombinować tego z jakiejś blachy. Skoro jest na rozmiar Fi8 - to powinno być też i w innych rozmiarach. Trochę to dla mnie niedorzeczne - bo w erze takiego dostępu do części jaki mamy - i składania wszystkiego z modułów - to aż mocno dziwne że coś nie istnieje.

Gdyby istniało wszystko na rozmiar 10x2 - to tak - 3 śruby 500mm + 3 nakrętki + 3 bloki mocujące - i za wszystko wychodzi 15 + 30 + 60 = około 100zł za komplet.

Natomiast chcąc to w fi8 - w obecnej chwili trzeba dać 150 + 30 + 60 = 240 zł

U mnie jest jeszcze taki problem że zmontowałem podporę w rozmiarze wewnętrznym 500x500 - co oznacza że śruby trapezowe potrzebuję niestety około 600mm - wszędzie gdzie chcę kupić śrubę na wymiar - sprzedawcy się tłumaczą że muszą dociąć z rozmiaru 1000mm - czyli wychodzi jeszcze drożej.

Takie to wszystko dziwaczne jest. Wszystkie problemy rozwiał by blok montażowy na nakrętkę powiedzmy 10x2 lub 12x2. Wszystko było by bardziej stabilne a do tego i tak o połowę tańsze niż fi8.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”