Optiplex760 + Mach3 + LPT

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Hugin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2019, 15:41

Optiplex760 + Mach3 + LPT

#1

Post napisał: Hugin » 10 lis 2019, 16:14

Witam szanownych forumowiczów,
Jest to mój pierwszy post więc chciałbym również przy okazji przywitać się w ogólności.

Jestem aktualnie na etapie walki z oprogramowaniem i sterowaniem maszyny, którą składam w ramach wolnego czasu. Od dłuższej chwili walczę z największym problemem tego domowego projektu, mianowicie dograniem oprogramowania do komputera i komunikacji z płytą główną.

Obecny zestaw wygląda nastepująco:
Płyta główna: SSK-MB2
Komputer: Dell optiplex 760
Program sterujący: Mach3

Otóż reszty konfiguracji nie podaję w pierwszym poście ponieważ z przebytych etapów walki wynika że podłączenie wszystkiego jest poprawne i silniki znakomicie radzą sobie z przemieszczaniem elementów osi. Ale od początku:
Maszyna została już uruchomiona (stąd pewność o podłączeniu) na starym komputerze z windowsem xp ze zintegrowanym portem LPT z płytą główną. Wszystko funkcjonowało poprawnie. Natomiast z racji niestabilności komputera i jego bolączek (urządzenie miało już dobrze powyżej 10 lat) postanowiłem postawić sterowanie na komputerze nieco młodszym. Do tego celo chciałem wykorzystać składaka o znacznie lepszych parametrach i kartą LPT w postaci dodatkowej karty PCI. Extra karta została zakupiona u sponsora.
Po kilku dniach walki ze sterownikami i próbą różnej konfiguracji instalacji oprogramowania nie udało się w żaden sposób skomunikować z szafą sterującą. Nie pocieszony efektami postanowiłem zakupić komputer. Gdzieś na forum znalazłem post polecający właśnie urządzenie Dell'a i takie nabyłem.
Na ten moment na komputerze zainstalowany jest windows 7 z architekturą 32-bitową, instalacja przebiegła bez komplikacji. Program mach3 również zainstalował się bezproblemowo.

Konfiguracja wygląda następująco:
port&pin
X 2 | 3
Y 4 | 5
Z 6 | 7

Zgodnie z instrukcją płyty SSK-MB2

adresowanie : 1# port 0x378
2# port 0x778
zgodnie z tym co widnieje w zakładce zasoby w menadżerze urządzeń.

częstotliwość 25000 kHz

Komunikacja była w 3 etapach:
1) brak jakiejkolwiek reakcji ze strony silników (czasem losowe stany) w machu brak światełek w zakładce diagnostyka
2) po włączeniu silniki skokowo obracają się o losowe wartości i kroki, zupełnie bez jakiegokolwiek ładu i składu (oś Z i Y) wydając nieprzyjemny dźwięk coś jak skakanie, burczenie, trykanie
3) po włączeniu silnik osi Z pracuje z stosunkowo dobrą kulturą chociaż słychać jeszcze czasem owy trykający dźwięk; oś X obraca się ale z nieco mniejszą kulturą i tylko w jednym kierunku; oś Y nie reaguje.

w zależności od włączenia drugiego portu lub nie pracują nieco lepiej lub nieco gorzej (kultura pracy) zmiana numerów portu kierunku (Dir) nie przynosi żadnego efektu.
Dodatkowo w Machu w diagnostyce wyłączniki krańcowe poprawnie sygnalizują zadziałanie.

Przypomnę że podłączenie, które jest obecnie zrealizowane już funkcjonowało!

Dodam że w BIOS'ie mam dostępne tylko następujące ustawienia portu:
Disabled, AT, PS2, EPP, ECP No DMA, ECP DMA1, ECP DMA2

Ich zmiana nie skutkuje zmianą pracy macha zdaje się w żaden sposób.

Chciałbym uniknąć kupowania kolejnego komputera. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu problemu i z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Dodam że jestem zielony jeżeli chodzi o rzeczy elektroniczne.




lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#2

Post napisał: lepi » 10 lis 2019, 16:36

Pytanie, czy chcesz trochę zainwestować. Jest kilka możliwości, żeby całkiem zrezygnować z komputera posiadającego LPT a więc u źródła pozbyć się wszystkich związanych z tym problemów. Np montaż ESS - Ethernet smoothstepper. Podłączasz po lanie i masz do dyspozycji 3 porty LPT.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#3

Post napisał: kamar » 10 lis 2019, 17:06

lepi pisze:
10 lis 2019, 16:36
żeby całkiem zrezygnować z komputera posiadającego LPT a więc u źródła pozbyć się wszystkich związanych z tym problemów.
Żeby całkiem sie pozbyć problemów związanych z LPT to najłatwiej się pozbyć Macha :) Sorry ale nie mogłem się powstrzymać :)


Autor tematu
Hugin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2019, 15:41

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#4

Post napisał: Hugin » 10 lis 2019, 17:19

Dziękuję za pierwsze odpowiedzi.

Generalnie smoothstepper już gdzieś się przewinął przez moje rozważania na ten temat ale jednak wolałbym założyć to jako upgrade vol.3, a w tej chwili uzyskać działającą, wstępną konfigurację bez wydawania kolejnych pieniędzy bo budżet już się wyczerpał na ten moment ; )
Poza tym no 1030zł ... Na pewno warto, ale bylaby to 1/7 ceny całości... Chyba to nie ten poziom ; )

Co do pozbycia się Macha... Rozważałem taki scenariusz ale przesiadka na linuxa (na poprzednim komputerze już próbowałem) jakoś cały czas odpycha mnie od tego rozwiązania. Wiem że ma to wiele zalet i nie trzeba mnie do tego przekonywać, natomiast podobnie jak z powyższym chciałbym uruchomić to w takiej konfiguracji.

Już powoli spać się nie da z braku rozwiązań :?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#5

Post napisał: kamar » 10 lis 2019, 17:25

Hugin pisze:
10 lis 2019, 17:19
chciałbym uruchomić to w takiej konfiguracji.
To nie wróżę sukcesu, komp słabiutki a Mach przez LPT ma swoje ograniczenia.


Autor tematu
Hugin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2019, 15:41

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#6

Post napisał: Hugin » 10 lis 2019, 17:28

Hugin pisze: ↑10 lis 2019, 17:19
chciałbym uruchomić to w takiej konfiguracji.
To nie wróżę sukcesu, komp słabiutki a Mach przez LPT ma swoje ograniczenia.
W takim układzie, sugerujesz że przejście na linuxaCNC jednak mogłoby rozwiązać problem?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#7

Post napisał: kamar » 10 lis 2019, 17:31

Jak sobie poradzisz z instalacja i obsługą, to komp aż za dobry :)


Autor tematu
Hugin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2019, 15:41

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#8

Post napisał: Hugin » 10 lis 2019, 18:55

kamar pisze:
10 lis 2019, 17:31
Jak sobie poradzisz z instalacja i obsługą, to komp aż za dobry
Jeżeli chodzi o instalację, to myślę że sobie poradzę, natomiast jeżeli chodzi o obsługę to nieco gorzej. Udało mi się jak już mówiłem zainstalować linuxa i uruchomić LinuxaCNC, przeszedłem przez banalny proces konfiguracji, natomiast to wszystko z czym miałem do czynienia. Ponoć program jest prosty i na taki wygląda. Zapewne jeżeli zajdzie taka potrzeba to się go nauczę.

Dodane 1 godzina 21 minuty 34 sekundy:
Ponieważ możliwość edycji zniknęła, podbiję jeszcze posta do góry.
Linux zapewne jest jakąś drogą ucieczki od problemów i smoothstepper też w każdym razie nie są rozwiązaniem problemu. Są maszynki złożone z Machem, bez ESS i funkcjonują. Stąd też jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie i może pomóc to ja wciąż z checią postaram się rozwiązać problem zamiast go obchodzić ;)


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#9

Post napisał: lepi » 10 lis 2019, 20:38

kamar pisze:
10 lis 2019, 17:06
Żeby całkiem sie pozbyć problemów związanych z LPT to najłatwiej się pozbyć Macha :) Sorry ale nie mogłem się powstrzymać :)
To najtańsze rozwiązanie ale mogą się pojawić problemy z klawiszem "r". Sorry ale też nie mogłem się powstrzymać 😁
komunikat-o-bledzie-t101873.html


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Optiplex760 + Mach3 + LPT

#10

Post napisał: kamar » 10 lis 2019, 21:58

To z całego serca życzę autorowi tematu tylko takich kłopotów :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”