Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1862
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#1

Post napisał: blasterpl » 12 lis 2017, 07:48

Mam nieco nietypowa prośbę do kolegów. Modernizuje w końcu moje miejsce pracy , muszę wymienić drewniana murłatę o wymiarach 160mmx160mm na stalowa. Belka ta w obecnej wersji jest podparta co 3m slupem , a na niej leza co 2.5m takie wielgachne konstrukcje przestrzenne w kształcie trójkąta które podtrzymują dach (nie wiem jak to się fachowo nazywa). Jaki wymiar profilu zamkniętego , stalowego (kwadrat , prostokąt) będzie ekwiwalentem tej drewnianej belki ? I druga sprawa czy jeśli usunę jeden ze slupów( wtedy rozpiętość miedzy sąsiednimi slupami będzie =6m) czy trzeba będzie zmienić profil na mocniejszy ?




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#2

Post napisał: StudentIB » 12 lis 2017, 11:42

Na budownictwie się nie znam, ale tu masz artykuł na temat profili tych murłat: http://fachowydekarz.pl/czy-murlata-mus ... wadratowa/

Natomiast rozwiązania belek z wieloma podporami znajdziesz np. tutaj: http://www.ikb.poznan.pl/almamater/wykl ... sc1/13.pdf

Warto też skorzystać z książki "Wzory, wykresy i tablice wytrzymałościowe" Niezgodzińskiego.

Gotowe rozwiązania takich belek wieloprzęsłowych widziałem też w "Tablice do projektowania konstrukcji metalowych" Bogucki, Żyburtowicz.

Możesz równie skorzystać z jakiegoś programu typu Belka firmy SPECBUD albo Soldis Projektant.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1862
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#3

Post napisał: blasterpl » 12 lis 2017, 12:38

Bardzo ta teoria fajna ale ja nie mam czasu na walkę ze wzorami. Robota czeka , idą mrozy a ja jeszcze "w polu" z robota. Moze mi kolega odpowiedzieć konkretnie ?




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#4

Post napisał: StudentIB » 12 lis 2017, 15:14

Jeśli chodzi o konkrety, bez obliczeń na odpowiednich wartościach to mogę jedynie podpowiedzieć, że drewno na więźbę dachową ma wytrzymałość na zginanie ok. 78 MPa a taka klasyczna stal konstrukcyjna S235 aż 235 MPa. Trzeba jeszcze uwzględnić współczynnik bezpieczeństwa (1.3 - 1.6), ale ogólnie widać, że metal wytrzyma 3 razy więcej. Oczywiście wymiary nie zależą tylko od wytrzymałości, bo to trzeba jakoś sensownie rozwiązać konstrukcyjnie.

Natomiast co do 2 pytania (jak usunięcie jednego słupa wpłynie na wytrzymałość) to z szybkich obliczeń wyszło mi, że maksymalny moment gnący będzie wtedy ok. 3 razy większy.

Dodane 54 minuty 44 sekundy:
Zapomniałem pomnożyć Re stali x0,6 żeby uzyskać napr. dopuszczalne na zginanie a na telefonie nie mogę edytować posta. Będzie więc 141 MPa, czyli stal wytrzyma 2 razy więcej.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#5

Post napisał: pitsa » 12 lis 2017, 21:06

Belki drewniane liczy się również na ugięcie a nie tylko na samą wytrzymałość.

Jak nie umiesz sam policzyć to zatrudnij projektanta. Chcesz przecież usuwać slup!
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#6

Post napisał: StudentIB » 12 lis 2017, 21:31

Racja, ugięcie też się przyda. Nie mam pojęcia jakie obciążenie może być od dachu, więc przyjąłem 100 N żeby cokolwiek było (zawsze można zmienić):

a) bez usuwania słupa:
beleczka 1.PNG
b) z usunięciem jednego słupa:
beleczka 2.PNG
Na jednym wykresie Mg dodały mi się jeszcze niechcący reakcje podporowe.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1862
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#7

Post napisał: blasterpl » 12 lis 2017, 22:05

Kiedyś dawno temu jeden ze slupów "sam się usunął" przypadkiem :wink: po "delikatnym" potraktowaniu go przyczepą i nic sie nie stało. Na fotce widać ze jeden ze slupów jest z innych pustaków. 145mm ugięcia to wyszło dla belki drewnianej czy stalowej?


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#8

Post napisał: StudentIB » 12 lis 2017, 22:46

Dla stali - 205 GPa. W przypadku drewna to zależy czy wzdłuż czy w poprzek włókien. Wzdłuż jest ok. 15 GPa, a w poprzek 1 GPa ;-)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#9

Post napisał: pitsa » 13 lis 2017, 08:21

Nie zawaliło się od usunięcia jednej podpory to dlatego, że takie konstrukcje liczy się z obciążeniami klimatycznymi (śnieg, wiatr) i na długie lata ;-)

Profil stalowy prostokątny lub kwadratowy nie będzie dobry do takiego obciążenia jak masz. Od tego są na przykład dwuteowniki.
Zamiast wymieniać belkę 160x160 można dołożyć wyższą belkę drewnianą.
Można zaplanować niższe niż pod sam dach wrota i przestrzeń między wrotami, a belką wykorzystać na kratownicę do przeniesienia obciążenia z dachu na podpory.

StudentIB, uwzględnij w obliczeniach, że przykładowo belka w klasie C24 to 24MPa na zginanie, a ugięcia maksymalne to L/250 do L/500 przy obliczeniach zgrubnych.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1862
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Re: Obliczenie ugiecia belki,murłaty.

#10

Post napisał: blasterpl » 13 lis 2017, 11:24

pitsa pisze:
13 lis 2017, 08:21

Profil stalowy prostokątny lub kwadratowy nie będzie dobry do takiego obciążenia jak masz. Od tego są na przykład dwuteowniki.
Zamiast wymieniać belkę 160x160 można dołożyć wyższą belkę drewnianą.
Można zaplanować niższe niż pod sam dach wrota i przestrzeń między wrotami, a belką wykorzystać na kratownicę do przeniesienia obciążenia z dachu na podpory.
Problem w tym że grubszej/wyższej belki nie da się tam wcisnąć . Jeśli bym dal wyższy profil belki to zmniejszy mi się wysokość bramy (teraz jest 3m) i to jest absolutne min .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”