Obliczenie ugięcia amortyzatora

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
dunkan
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 01 lis 2011, 15:48
Lokalizacja: Lubin

Obliczenie ugięcia amortyzatora

#1

Post napisał: dunkan » 22 paź 2017, 12:57

Witam
Czy mógłby mi ktoś obliczyć w którym miejscu zamontować amortyzator 350lbs żeby uginał się pod ciężarem 85 kg. Dodam że amortyzatory będą dwa bo będą zamontowane w wózku inwalidzkim.
pozdrawiam
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

szymo23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:04
Lokalizacja: xxx

#2

Post napisał: szymo23 » 22 paź 2017, 19:41

tak na szybko wychodzi 53,53 mm
W trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy


Autor tematu
dunkan
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 01 lis 2011, 15:48
Lokalizacja: Lubin

#3

Post napisał: dunkan » 22 paź 2017, 20:03

szymo23 pisze:tak na szybko wychodzi 53,53 mm
A tak dokładniej. Ile milimetrów od osi koła, i czy ma być pinowo ustawiony czy pod kątem? Wogule to wolałbym żeby ta pionowa rurka z łożyskiem była jak najbliżej osi koła tylko nie wiem czy wtedy będzie możliwe zamontowanie tego anortyzatora tak żeby sie uginał np. na zjeździe z krawężnika.

Awatar użytkownika

szymo23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:04
Lokalizacja: xxx

#4

Post napisał: szymo23 » 22 paź 2017, 20:29

To tylko zadanie w rzeczywistości ciężar rozkłada się na oba koła i należy wyliczyć najpierw rozkład ciężaru na to koło a potem dopiero odległość amortyzatora - to co na szybko ma taką wartość ale w realu to z wyczucia to będzie 75 mm
z wyliczeń środka mas rozkłady idealnego 106.
kąt wprowadza kolejną zmienną F*r bo zmienia się r
W trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy


Autor tematu
dunkan
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 01 lis 2011, 15:48
Lokalizacja: Lubin

#5

Post napisał: dunkan » 22 paź 2017, 21:03

Może zacznijmy od początku. Nie jestem fachowcem któremu zlecono zrobienie amortyzacji w wózku inwalidzkim tylko jestem użytkownikiem tego wózka i chce sam go przerobić (brak funduszy na specjaliste) i potrzebuje żeby ktoś kto potrafi obliczyć i podać odległości od danego punktu np. od łożyska lub od osi koła gdzie powinien być zamocowany amortyzator jak to możliwe to ta rurka z rysunku może mieć mniej niż 20cm np 10cm ważne aby te amortyzatory się uginały np. przy zjeździe z krawężnika.

Awatar użytkownika

szymo23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:04
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: szymo23 » 22 paź 2017, 21:28

Rozumiem, że są to realne potrzeby a nie teoria a w tym wypadku danych jest za mało.
waga wózka, rozmiar koła, jakie opony, gdzie znajduje się podparcie siedziska, czy można założyć że w momencie zjazdu z krawężnika kąt wózka jest pod kątem 45 st, no i jaki właściwie ma być efekt zamierzony ?
zjazd z krawężnika to około 8 cm jaka mniej więcej szybkość - tak by założyć jakiś moment (energię).
W tym wypadku odczucie jakie mają wyć (jeśli będzie za miękko to przy następnym schodku może efekt się nawarstwić) jaki jest przekrój amortyzatora i jego parametry (tłumliwość).
i wiele innych.
Myślę, żę nie wezmę na siebie takiej odpowiedzialności mając tylko część układanki.
zobacz :
http://katalog.bikeboard.pl/artykuly,ka ... a-wiedziec
W trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#7

Post napisał: steff.k » 22 paź 2017, 21:42

Myślałeś o damperach ze sprężyną powietrzną? Współczynnik ugięcia można w nim regulować w szerokim zakresie i dopasować np po testach. Są co prawda droższe w zakupie, ale używki da się tanio kupić.

Jak możesz to zaprojektuj więcej niż jedną możliwą pozycję mocowania dampera, żeby w razie czego zmienić parametry zawieszenia.

Jak chcesz się sam pobawić to możesz w darmowym programie Fusion wszystko rozrysować, zrobić symulację i zobaczyć co i jak się ugnie :wink: .
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


Autor tematu
dunkan
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 01 lis 2011, 15:48
Lokalizacja: Lubin

#8

Post napisał: dunkan » 22 paź 2017, 22:03

Mi nie chodzi o idealne działanie amortyzatora tak jak w rowerze. Chodzi o to że jak siedze na wózku to środek ciężkości jest niemal idealnie nad osią koła ta 20 cm rurka ma zadziałać jak dźwignia a amortyzator ma być umieszczony tak żeby pod obciążeniem 85kg się nie uginał dopiero wtedy ma się ugiąć kiedy koło zeskoczy np z krawężnika wtedy przy zeskoku mój ciężar wzrośnie czym większy krawężnik tym większy będzie mój ciężar.

steff.k
może jakiś link do tego programu bo jest ich dużo i nie wiem który ściągnoć.


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: StudentIB » 23 paź 2017, 11:51

Kolega steff.k miał na myśli program Fusion 360 firmy Autodesk. Jest to oprogramowanie do komputerowego wspomagania projektowania CAD. Posiada też wbudowany moduł MES.

Link: https://www.autodesk.com/products/fusio ... -educators

Dla studentów/wykładowców jest darmowa licencja 3 lata (na wszystkie produkty Autodesku zresztą) a dla pozostałych osób trial na 30 dni.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#10

Post napisał: steff.k » 26 paź 2017, 16:28

StudentIB pisze:Kolega steff.k miał na myśli program Fusion 360 firmy Autodesk. Jest to oprogramowanie do komputerowego wspomagania projektowania CAD. Posiada też wbudowany moduł MES.

Link: https://www.autodesk.com/products/fusio ... -educators

Dla studentów/wykładowców jest darmowa licencja 3 lata (na wszystkie produkty Autodesku zresztą) a dla pozostałych osób trial na 30 dni.
Zgadza się chodziło mi o Fusiona 360. Mała poprawka, dla hobbystów i niewielkich firm licencja jest na 1 rok, z możliwością przedłużenia. Także jak masz zapędy do rysowania i projektować to bardzo polecam zapoznanie się z tym programem :wink: .

[ Dodano: 2017-10-26, 16:42 ]
dunkan pisze:Mi nie chodzi o idealne działanie amortyzatora tak jak w rowerze. Chodzi o to że jak siedze na wózku to środek ciężkości jest niemal idealnie nad osią koła ta 20 cm rurka ma zadziałać jak dźwignia a amortyzator ma być umieszczony tak żeby pod obciążeniem 85kg się nie uginał dopiero wtedy ma się ugiąć kiedy koło zeskoczy np z krawężnika wtedy przy zeskoku mój ciężar wzrośnie czym większy krawężnik tym większy będzie mój ciężar.

steff.k
może jakiś link do tego programu bo jest ich dużo i nie wiem który ściągnoć.
Rozumiem, ale z tego co narysowałeś to będzie działać następująco:
Pod obciążeniem 85kg nastąpi jakieś tam ugięcie wstępne np 15% pełnego skoku amortyzatora i podczas jazdy bedzie to wszystko pracowało.
Natomiast podczas większego obciążeni np zjazd z krawężnika całość ugnie się do np 80%.

Żeby mechanizm dział tylko powyżej zadanego obciążenia, musiał byś zastosować rozbudowane amortyzatory blokadami, regulacjami wolnej i szybkiej kompresji.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”