Monitoring, raportowanie - czy to dostępne?

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
oku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:54
Lokalizacja: Katowice

Monitoring, raportowanie - czy to dostępne?

#1

Post napisał: oku » 07 sty 2007, 23:38

Witam wszystkich!
Jestem pierwszy raz na tym forum - a z tematem CNC zetknąłęm się dosłownie parę dni temu.
Proszę więc o wyrozumiałość, gdyby pytanie było nie na temat :)

Z tego co dotąd udało mi się wyczytać, wnioskuję, że przy pomocy portu np. szeregowego można (co najmniej) w dość uniwersalny sposób przesyłać w obie strony programy sterujące (np. programem DNC Precision ?). Interesuje mnie jednak, czy można w jakiś sposób uzyskiwać dane (jakiekolwiek) o przebiegu pracy maszyny w podobny sposób (na bieżąco z portu lub sumaryczne) Nie chodzi mi przy tym o precyzyjne dane dotyczące samej obróbki - ale np. komunikaty typu "program działa", "program się wykonał n razy", "wystąpił bład nr nnn"


Dla utrudnienia - chodzi mi o obrabiarki o różnych typach sterowania (np. takich jakie tworzą poddziały tego działu forum ;) Czy istnieje jakikolwiek standard pobierania takich informacji, który mógłby być niezależny od producenta maszyny?



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 08 sty 2007, 06:57

Witaj
Są to systemy DNC i aby działało maszyna powinna pisiadać ten system
Poszukaj pod tym hasłem
Jeśli interesuje cię firma która się tym zajmuje mogę podać dane
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
oku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:54
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: oku » 11 sty 2007, 17:56

Ok. fakt DNC - zdaje się trudna sprawa i time-krytyczne oprogramownaie.

Ale nie całkiem chodzi mi o "rozproszone sterowanie" tymi maszynami. Pytanie moje brzmi - tylko - czy da się z nich odczytać jakieś informacje o przebiegu pracy (nie muszą być on-line)

Czy nikt z Formumowiczów nigdy nie potrzebował takowych?!

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#4

Post napisał: easy2002 » 11 sty 2007, 18:58

Witam
A może Koledze chodzi o coś takiego jak Logbook w Heidenhain TNC
pokazuje "ruchy" na klawiaturze i co sie "dzieje" z systemem itp.
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Endrio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: Endrio » 11 sty 2007, 19:55

Ja kiedyś pracowałem na drążarce drutowej firmy Fanuk. Maszyna była podłączona do sieci komputerowej a na serwerze był specjalny program który wysyłał komunikaty z maszyny na e-meil. Ustawiłem [email protected] i tym sposobem dostawałem sms z obrabiarki. Były to komunikaty o alarmach, o zakończeniu programu itd...

Nie wiem co dokładnie Cię interesuje bo np w sienumeriku 840D z ferndiagnozą po podłaczeniu do maszyny modemu, mozesz połaczy się z maszyna, przez linie telefoniczną z dowolnego miejsca na ziemi. Można wtedy maszynę diagnozowac, zmieniac jej parametry maszynowe, mozna edytowac plc, programy obróbcze i wiele innych ciekawych rzeczy.

Co do zaleznosci standardów wymiany informacji to nie zależy to od producenta maszyny tylko od rodzaju sterowania.
Endrio


Autor tematu
oku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:54
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: oku » 14 sty 2007, 15:13

O to, to! Dzięki!

Właśnie o tego typu doświadczenia mi chodzi - przy czym Koledzy opisali tu 3 różne przypadki:

1. Z "fernkontrolą" - co jak sądzę jest ekstra dodatkiem, który trzeba sobie dokupić (?) Skro da się podłączyć modem, to i bezpośrednio z PC'ta po rs-ie da się popytać o to i owo

2. Z podłączeniem do sieci i programem na serwerze - powiedzmy, że gdy jest takie połączenie, i wiadomo jak spytać maszynę o cokolwiek - to program mogę serwerowy sobie napiszę - ale będzie to rozwiązanie dla jednego typu sterowania jak sądzę.

3. Z logbookiem - co byłoby idealne - o ile też nie jest to ekstra dodatek do sterowania, za ekstra opłatą (czy to był jakiś plik w pamięci maszyny?)

Biorąc pod uwagę rozwiązanie typu 3-ciego zastanawiałem się czy programem w rodzaju "DNC Precision" da się odczytać właśnie jakieś pliki logów (i czy takie są) Miało by to tę zaletę, że program ma na swojej stronie www długą listę sterowań z którymi potrafi teoretycznie współpracować i można by zbierać informację o pracy kilku różnych maszyn z jednym zamachem.

Czy tego typu sprawy da się potestować na symulatorze CNC do którego link tu widziałem?

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#7

Post napisał: easy2002 » 15 sty 2007, 07:10

Witaj
Jęśli chodzi o Heidenhaina TNC 426,430,530 to jest standart
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


lex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 112
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:57
Lokalizacja: z wolności

#8

Post napisał: lex » 27 mar 2007, 15:23

z okumy można np się dowiedzieć co robiła maszyna2 tyg temu o godz np 13,30 i jakie miała alarmy i co było zmieniane przez obsługę czas cyklu itp
Myślę że można śćiągnąć te dane z tych maszyn które takie dane w sobie zapisują.
oczy Wielkiego Brata widzą wszystko


Krasek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2007, 15:13
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: Krasek » 11 maja 2007, 10:30

Witam,
jak uruchomic automatyczne raportowanie (stop , start cyklu, czas przestoju , zmiana narzedzia, czas pracy narzedzia, awaria etc) na maszynach ze sterowaniem Sinumerik 810D i Heidenhain TNC 426 CB, komunikacja miedzy PC a maszyna po RS-232. Czy postepujemy jak w przypadku Fanuca i do kazdego progamu NC dopisujemy funkcje drukujace dane komunikaty, jesli tak to jakie sa to funkcje? Posiadam program DNC ktory rozpoznaje i zapisuje wyzej wymienione komunikaty na PC . Moze jest sposob na wyciagniecie tych komunikatow z logow na maszynie.
Czy mozna wlaczyc automatyczne wysylanie logow (pliki txt) przez karte ethernet z wyzej wymienionych maszyn na komputer?
Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-05-19, 12:17 ]
easy2002 pisze:Witaj
Jęśli chodzi o Heidenhaina TNC 426,430,530 to jest standart
piszecie za da sie wyciagnac komunikaty( alarmy , start stop cyklu itd.) z maszyny ale jak to zrobic np z TNC 426??? nikt nie potrafi odpowiedziec???

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#10

Post napisał: easy2002 » 29 maja 2007, 21:31

Witaj
Krasek pisze:piszecie za da sie wyciagnac komunikaty( alarmy , start stop cyklu itd.) z maszyny ale jak to zrobic np z TNC 426??? nikt nie potrafi odpowiedziec???
Potrafi potrafi ale za to się bierze pieniądze zadzwoń do serwisu dowiesz się ile to kosztuje :mrgreen:
W TNC 426-430 dopisujemy funkcje do programu a plik log można pobierać w czasie pracy w każdej chwili jeśli mamy uruchomiony system DNC :wink:
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”