Moja pierwsza ale i nie ostatnia frezarka CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Boguslaw Gruba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 24 paź 2004, 10:32
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Moja pierwsza ale i nie ostatnia frezarka CNC

#1

Post napisał: Boguslaw Gruba » 29 paź 2004, 22:31

Witam Użytkowników tego forum ,na które trafiłem przypadkowo i z czego bardzo jestem zadowolony.
Mam na imię Bogdan(42),CNC interesuję od jakiegoś dłuższego czasu przejżałem sporo stron internetowych z tymi maszynami i wreszcie zrobiłem takową dla siebie przeznaczoną do celów modelarskich (od 35 lat bawię się w modelarstwo lotnicze).
Nie jest to konstrukcja wyrafinowana ale za to działająca i tania. Ta następna będzie lepsza, napewno wykorzystam już prowadnice lub łożyska liniowe oraz śruby trapezowe
oczywiście jeśli pozwoli mi na to mój portfel i jego zawartość
szkoda tylko że nie trafiłem na tę grupę wcześniej bo byłbym dużo bardziej mądrzejszy i wykorzystałbym doświadczenia kolegów.
teraz już skorzystałem z namiarów na sklepy internetowe i linki do firm ze sprzedażą śrub
trapezowych i łożysk.
Wielkie dzięki.
Jeśli mi się uda to wrzucę jedno lub dwa zdjęcia mojej CNC(tyle posiadam gdyż nie przypuszczałem że będę gzieś je pokazywał) później dołącze więcej :roll:



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 31 paź 2004, 22:24

mógłbyś napisać cos więcej ...jakich silników użyłeś na jakim sterowniku to jest jakiego programu do obsługi używasz .... wiesz jak taki krótki opis twej frezarki 8)


Autor tematu
Boguslaw Gruba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 24 paź 2004, 10:32
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#3

Post napisał: Boguslaw Gruba » 04 lis 2004, 19:21

Dziś dołączyłem trochę zdjęc na których widać częściowo konstukcję.
Moja cnc jest zrobiona jak widać na wałkach stalowych ,,fi"20 skręcone do dwóch płyt alu , na osi X tuleje z brązu umieszczone w profilu alu. wykrzystywanym do urządzeń pneumatycznych -to oś X ,oś Y zrobiona też na wałkach stalowych ,,fi" 20 na tuleje wykorzystałem boramid ,(wałki boramidowe przewiercone ,wyrównane roziertakiem a wszystko zfrezowane),boki osi Y zrobione z płaskownika alu 10mm,podobnie oś Z.
Silniki użyte to Sanyo Denki z drukarek HP skok 1,8stopnia 1,8 A.
Karta12 tranzystorów IRFZ44 , 12 optotriaków 4N35 ,5 układów scalonych serii 7474i7486,diody ,oporasy itp. to co widać. :wink: śruby zastosowałem niestety metryczne ,,fi" 8 ( nie jest to najlepsze rozwiązanie - będzie zmienione)
wymiar maszyny 1000x500-obszar roboczy750x400.program tymczasowo Kcam4


guchy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 04 lip 2004, 22:51
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: guchy » 13 lis 2004, 20:32

Witam
Mam pare pytań jeśli mógłbys odpowiedzieć z jakich drukarek HP (chodzi o model) masz silniki i czy są one unipolarne czy bipolarne i jescze jedno zauważyłem że używasz jako wrzeciona DREMELA jak się sprawuje czy nie brakuje mu mocy , wjakim materiale robisz.
Pytam się o DREMELA bo sam mam model 395 type5 code32 i jeszcze nie mam zrobionej maszynki cnc wiec nie wiem jak sie sprawuje.


Ps.Fajna maszyna o wmiare dużym polu manewru freza.
Dziękuje z góry za odpowiedź.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#5

Post napisał: chomikaaa » 13 lis 2004, 21:25

intryguje mnie sruba chcesz ja zmienic dlaczego jest to nienajlepsze rozwiazanie fi8


Autor tematu
Boguslaw Gruba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 24 paź 2004, 10:32
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#6

Post napisał: Boguslaw Gruba » 13 lis 2004, 22:04

Witam
Odpowiadając na pytania kolegów:jaki model drukarek HP?-to w tym momencie nie jestem w stanie odpowiedzieć ale sprawdze i podam (napewno są to stare dukarki używane do drukowania faktur w banku),silniki unipolarne 1.8 stopnia 1,8A i 2,46V .Do tej pory frezowałem i wycinałem w sklejce(do 6 mm grubości,pleksi,i aluminium).jak do tej pory dremelek działa dobrze.Myśle że należałoby jeszcze dołożyć uchwyt tuż przytej blokadzie uchwytu wiertła lub frezu,będzie stabilniej pracować.
Co do śruby fi 8 to jednak niema ona startu z śrubami trapezowymi czy kulowymi które są o niebo lepsze ale mają jedną wadę cenę .Na metrycznej ciężko jest pozbyć się luzu międzyzębnego co skutuje niedokładnością wycinania np. wycinanie koła (a może ja tego jeszcze nie umiem?)Pracuje jak narazie na Kcam, może jeszcze spróbuje innych programów. :)


senior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 14 wrz 2004, 22:55
Lokalizacja: Poznan

#7

Post napisał: senior » 13 lis 2004, 23:04

Niedawno kupiłem śruby trapezowe w firmie Jordan Matcon.
Są w dobrej cenie.
Podaję adres internetowy tej firmy:
www.jordan-matcon.pl
Pozdrawiam.S


rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#8

Post napisał: rena » 14 lis 2004, 16:05

Widziałem wiele różnych konstrukcji w necie, ale życzył by sobie, żeby moje pierwsza maszynka też tak wyglądała. Goście z firm typu www.jmc-plotery.pl lub www.styroplot.com mogą czuć się zagrożeni tłumacząc, że to tak skomplikowane maszyny niemozliwe do wykonania w warunkach amatorskich i stąd taka wysoka jest ich cena !!! Interesuje mnie wycinka w styrodurze i jak widać Twoja maszynka wspaniale sie do tego nadaje, a ja myślałem, że jedynie gorącym drutem można wycinać / Pozdr. rena

PS. Mam nadzieję, że Twoja następna konstrukcja nie wpędzi nas w kompleksy :oops:


guchy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 04 lip 2004, 22:51
Lokalizacja: Kielce

#9

Post napisał: guchy » 15 lis 2004, 21:22

Witam ponownie

Miałem cichą nadzieje że te silniczki HP są bipolarne ,ale gdzieś na forum jest napisane że da się podłączyć unipolarny silnik pod sterownik bipolarny więc przepatrze tematy.
Dzięki za odpowiedź na moje pytania czekam tylko na odpowiedź dotyczącą silników z jakiej HP, oczywiście jeżeli dasz rade ustalić jaki model HP :) .


Ps. Silniki i "dobry" sterownik połowa sukcesu w budowie frezareczki.

Pozdrawiam


sqid
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2005, 08:55
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: sqid » 01 lip 2005, 02:05

Witam mam pytanie doBoguslaw Gruba, czy możliwy jest kontakt tel. ponieważ też jestem z Kielc a planuje budowę swojej frezarki cnc, zawsze to razniej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”