Materiał bramy

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
serpaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2007, 11:57
Lokalizacja: Sosnowiec

Materiał bramy

#1

Post napisał: serpaw » 03 sie 2007, 16:37

Witam.
Jestem w trakcie budowy frezarki CNC z ruchomą bramą z nakierowaniem na zastosowanie maksymalnie do metali lekkich...
Brama przedstawiona jest na poniższym rysunku:
Obrazek

W projekcie założono użycie aluminiowych płaskowników 30mm jako ramion bramy i aluminiowego płaskownika 10 mm jako belki bramy.

Jako że mam dostęp do sporych ilości stali, a płaskowniki 30mm nie są najtańsze - zastanawiam się nad zastąpieniem ich stalowymi płaskownikami - takimi np. 15 mm lub nawet 10mm a belkę bramy również stalową, ale np. 5mm lub nawet zostawić 10mm...

Zastanawiam się rownież nad usztywnieniem bramy drugim płaskownikiem łączącym górne części ramion.

Jaki taka zamiana może mieć wpływ na sztywność i twardość konstrukcji? No i jak wygląda sprawa z drganiami?

A może rozwiązanie z profilem aluminiowym z wbitym płaskownikiem stalowym do środka?

Porównując masę aluminiowych i stalowych płaskowników wyszło mi, że zastąpienie aluminium stalą 15mm zwiększy masę bramy symbolicznie (a dla mnie to ważne, bo jak wspominałem - brama jest ruchoma...)



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 03 sie 2007, 17:44

Ja też na początku myślałem o budowie z aluminium, ale po doświadczeniach z pewną konstrukcją, co do której byłem przekonany, że nie ma sensu pakować się w stal - zmieniłęm zdanie. W efekcie końcowym, konstrukcja kosztowała 4 razy tyle co wcześniejsza stalowa (bo to była przeróbka). A aby uzyskać wymaganą sztywność trzeba było dać dodatkowe wzmocnienia i coś co miałobyć proste i tanie stało się drogie, pracochłonne, niewiele lżejsze od tego co było wcześniej stali i nie zbyt sztywne. Dodam, że nie była to konstrucja tak odpowiedzialna jak frezarka.

Teraz buduje, jak ty, urządzenie z ruchomą bramą i robię to z profili zamkniętych stalowych. Sama brama bedzie ważyć ok.30kg. Cenowo profile na wszystko będą mnie kosztować do 200 zł. Zamawiam od razu pocięte na wymiar (tam co biorę tną precyzyjne, zgodnie ze zleceniem i nie marudzą), tylko bedę sam wiercił i skręcał. To samo z aluminium byłoby warte pond 500 zł, ale dla sztywności trzebaby dorzucić jeszcze 500 chyba, że robisz frezarkę do drewna.


Autor tematu
serpaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2007, 11:57
Lokalizacja: Sosnowiec

#3

Post napisał: serpaw » 03 sie 2007, 17:54

innymi słowy mówiąc - najlepiej jednak stal?... teraz pytanie - czy mam się obawiać drgań, które będą działać na bramę i calą konstrukcję? jak ewentualnie je zniwelować? dodam, że brama jest zamocowana na czterech łożyskach SMA25GUU, po dwa na ramię, które założone są na dwa wałki prowadzące fi 25 długości ok. 900mm... te z kolei mocowane są do ceowników stalowych rozpartych profilami też stalowymi... konstrukcja pospawana... wagę całej bramy ze wszystkim szacuję na ok. 30-35 kg...


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 03 sie 2007, 18:19

serpaw pisze:innymi słowy mówiąc - najlepiej jednak stal?
Też jestem początkujący, ale z rocznej lektury i własnych doświadzeń powiem, że jeśli to ma być tanie i sztywne to tak.
serpaw pisze: ... teraz pytanie - czy mam się obawiać drgań, które będą działać na bramę i calą konstrukcję? jak ewentualnie je zniwelować? dodam, że brama jest zamocowana na czterech łożyskach SMA25GUU, po dwa na ramię, które założone są na dwa wałki prowadzące fi 25 długości ok. 900mm... te z kolei mocowane są do ceowników stalowych rozpartych profilami też stalowymi... konstrukcja pospawana... wagę całej bramy ze wszystkim szacuję na ok. 30-35 kg...
Drgania wynikają głównie z braku sztywności. Tutaj widzę problem w niepodpartych wałków. Tak mówią ci co zrobili frezarkę bez podparcia i to przy mniejszym polu roboczym niż twoje. Jak dasz szerokie rozstawienie łożysk trochę się to usztywni, kosztem pola roboczego, ale ugięcia wałków przy tej masie raczej nie unikniesz.


Autor tematu
serpaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2007, 11:57
Lokalizacja: Sosnowiec

#5

Post napisał: serpaw » 03 sie 2007, 18:25

dziękuję serdecznie za pomoc! :)

wobec tego wszystkiego sprobuję jeszcze jakoś usztywnić konstrukcję... odstęp między wałkami wynosi ok 750mm.... byc może pomogłoby zamocowanie dwóch dodatkowych wałków? lub być może po prostu w przyszłości zastosuje podpory :)


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: ezbig » 03 sie 2007, 18:39

Dwa wałki to jest jakiś pomysł, ale drogi (wałek + kolejne łożyska) i nie tak skuteczny jak tańszy sposób z choćby 1 podporą na środku. Jeden kolega tu z forum oferował, tanie podpory o długości 600mm. Można kupić i przeciąć na pół i masz dwie podpory 300 mm na dwie strony.


andula
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 23 cze 2004, 22:41
Lokalizacja: Chruszczobród
Kontakt:

#7

Post napisał: andula » 03 sie 2007, 21:42

podpory pod wałek fi25 kupowałem w "GOMA" Gorzowska Fabryka Maszyn , cena 2lata temu do 74zł/mb
niespotkałem nigdzie taniej


Autor tematu
serpaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2007, 11:57
Lokalizacja: Sosnowiec

#8

Post napisał: serpaw » 03 sie 2007, 22:27

no nic. zastosuje więc stal, jak radzicie... pomyślę też nad żeliwem... no i oczywiście zastosuję podpory :)

dziękuję za pomoc. :)


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#9

Post napisał: ezbig » 04 sie 2007, 03:33

andula pisze:podpory pod wałek fi25 kupowałem w "GOMA" Gorzowska Fabryka Maszyn , cena 2lata temu do 74zł/mb
niespotkałem nigdzie taniej
Gdzieś już to czytałem wcześniej, ale ktoś wtedy tam wysyłał zapytanie i dostał w odpowiedzi, że nic takiego nie robią. Nie szkodzi zapytać jeszcze raz. Ja dwa dni temu dostałem ofertę na podpory, ale nie skorzystam. 55 zł netto za robociznę przy 200 mm + materiał (czyli razem coś około 65 zł) - według mnie to za drogo.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: ARGUS » 04 sie 2007, 16:02

serpaw pisze: pomyślę też nad żeliwem...
masz możliwość odlania żeliwa czy dostęp do płyt żeliwnych
kształtowników ?

co do Twoich dylematów to zastosuj stal
i podeprzyj wałki
podparte wałki wyjdą taniej niż druga para
a przy takim polu pracy zuskasz na sztywności

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”