Maszyna nie trzyma parametrów- co robić?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
3cityman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 paź 2017, 13:53
Lokalizacja: pomorskie

Maszyna nie trzyma parametrów- co robić?

#1

Post napisał: 3cityman » 26 paź 2017, 14:25

Witam wszystkich!

Mam na imię Łukasz i kilka miesięcy temu wziąłem w leasing centrum obróbcze wyprodukowane przez jedną z polskich firm. Maszyna 3 osiowa, stół 1,5 na 2,5 m (zeta póki co nie podaję, bo zanim podam jakiekolwiek dane mogące obciążyć imię firmy, chciałbym upewnić się, że problem nie leży po mojej stronie).

Przechodząc do sedna, maszyna przy frezowaniu dużych elementów, potrafi zgubić do kilku milimetrów. Po zgłoszeniu problemu producentowi (przy mniejszych elementach, więc i niedokładność była rzędu około 1mm), otrzymałem informację, że ustawiłem złe prędkości przyspieszania i hamowania bramy (informacji tej nie było podczas szkolenia). Dodatkowo, maszyna przy wyższych prędkościach robi łuki zamiast kątów prostych. Rozmawiamy tu o maszynie, której katalogowa cena jest bliższa 200, niż 100 tysiącom złotych...

Tutaj pojawia się moje pytanie do Was. W jaki sposób sprawdzić, czy wina rzeczywiście leży po stronie maszyny, czy po prostu, jako operator z niewielkim doświadczeniem nie robię czegoś nie tak? I, jeśli wina rzeczywiście leży po stronie maszyny, czego mogę oczekiwać od producenta w tej sytuacji? Jeśli miejsce na wątek jest niewłaściwe, proszę o przeniesienie tematu we właściwe miejsce.


Smalec to dżem ze świni.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#2

Post napisał: Alvar4 » 26 paź 2017, 14:59

Maksymalne możliwe prędkości i przyspieszenia powinny być ustawione przez producenta maszyny. Żeby je zmienić trzeba by wejść w zakładkę ustawień i tam pozmieniać na większe wartości. Teraz pytanie jakie jest sterowanie maszyny. Czy to popularny Mach czy jakieś inne sterowanie producenta np. Kimla. Jak nic nie grzebałeś w ustawieniach a tylko wygenerowałeś kod w którym prędkości są zawyżone to maszyna i tak szybciej nie pojedzie niż ma to ustawione fabrycznie. Za mało danych żeby coś wywnioskować. Problem może być wszędzie. Począwszy od zakłóceń sygnałów po błąd w skali rysunku. Nie wiadomo nawet czy napęd to serwa czy krokowce.
Obrazek


Autor tematu
3cityman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 paź 2017, 13:53
Lokalizacja: pomorskie

#3

Post napisał: 3cityman » 26 paź 2017, 15:37

Maszyna jest sterowana programem CNC Graf. Napęd serwa. W ustawieniach nie grzebałem a mówiąc o wyższych prędkościach, mam na myśli nadal prędkości w zakresie teoretycznie przez maszynę obsługiwanym. Rysunki teoretycznie były we właściwej skali, chyba, że przy eksporcie wymiary uległy zmianie.
Smalec to dżem ze świni.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 26 paź 2017, 16:01

czegoś tu nie rozumiem, serwa i niedokładności kilku milimetrów? to ty masz ustawiać max. przyspieszenie i hamowanie bramy? To jest ustalane przez producenta, zapisane w konfiguracji i się n ie tyka.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
3cityman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 paź 2017, 13:53
Lokalizacja: pomorskie

#5

Post napisał: 3cityman » 26 paź 2017, 16:39

Nie tykałem.
Smalec to dżem ze świni.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 26 paź 2017, 20:34

jak błąd wymiarów zwiększa się wraz z obszarem obróbki to może być zła konfiguracja i złe parametry wpisane w sterowaniu, ktoś źle przeliczył, skok śruby, zęby, pasy, przełożenia czy co tam masz w maszynie i stąd problemy. Luzy bym raczej wykluczył, bo to już masakra musiała by być, jakie tam są serwa?
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
3cityman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 paź 2017, 13:53
Lokalizacja: pomorskie

#7

Post napisał: 3cityman » 27 paź 2017, 09:27

Wiem tylko, że AC, nie znam dokładnego modelu.
Smalec to dżem ze świni.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#8

Post napisał: Alvar4 » 27 paź 2017, 14:12

Połóż miarę na stole. We wrzeciono wsadzić najlepiej jakiś ołówek albo zaostrzony pręt, wyzerować oś maszyny na początku miarki i ręcznie przejechać jeden metr czy nawet dwa i porównać odległość na komputerze z miarą. Tyle na początek możesz zrobić. Jak się zgadza co do milimetra to trza szukać dalej. Jak nie to serwis za dupę i niech poprawiają.
Obrazek


CNCTailor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 17 paź 2017, 15:49
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: CNCTailor » 27 paź 2017, 18:29

Dokładnie, proponuję najpierw zrobić jak radzi @Alvar4 - najedź posuwem ręcznym nad dowolny punkt w polu roboczym maszyny (będzie to punkt początkowy), zapamiętaj koordynaty wyświetlane w cncGraF i przejedź (również posuwem ręcznym lub panelem ręcznym jeśli masz) np 1 m liczony w cncGraF wzdłuż osi X. Następnie sprawdź jaka jest rzeczywista odległość od aktualnego punktu w którym jest maszyna, do punktu początkowego (zmierz linijką).

Jeśli wartość odczytana z cncGraF nie będzie się nie zgadzać z rzeczywistą odległością, to albo maszyna jest źle skonfigurowana (np złe przełożenie ustawione) albo są problemy mechaniczne. W obu przypadkach proponuję kontakt z producentem, bo taka próba powinna być wystarczającym dowodem. Dobrym pomysłem może być też sprawdzenie czy różne prędkości nie mają wpływu na rozbieżności. No i analogicznie warto też przeprowadzić taki test dla osi Y.

Jeśli odległości będą się zgadzać, to znaczy, że z maszyną powinno być wszystko OK i problem prawdopodobnie może leżeć w pliku. Jaki format pliku jest używany? Jakiś 2D (DXF/PLT) czy 3D (G-code)? W przypadku 2D ważne jest ustawienie skali podczas otwierania pliku.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 27 paź 2017, 18:48

ja mam pytanie, czy po instalacji maszyny przez producenta wykonane zostały pomiary? Jeżeli nie to niech teraz się zbiera i maszynę do porządku doprowadzi.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”