luz na napędzie

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
gpql
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 11 paź 2009, 23:36
Lokalizacja: Biłgoraj

luz na napędzie

#1

Post napisał: gpql » 15 lis 2009, 21:57

Podczas rozkonserwowywania zauważyłem ze jest luz na przekładni napędu listwy zębatej. Samo przestawienie listwy obniżenie pomogło ale częściowo. Luz jest na samych zębatkach pomiędzy pokrętłem a listwą zębatą. Jest jakaś możliwość skasowania ?. Luz dokładnie miedzy osiami A i B. Przy osi B jest tuleja ale ta luzu nie ma.
Zamierzam przerobić na sterowaną CNC ale jak silnik będzie miał taki luz to zostaje tylko enkoder na łożu, ewentualnie napęd z śruby pociągowej.
Załączniki
IMAG0015.gif
rys
IMAG0015.gif (83.88 KiB) Przejrzano 702 razy



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 15 lis 2009, 22:24

W takiej przekładni luz będzie zawsze.
Suport, po przeróbce na CNC, będzie napędzany śrubą pociągową. Pokrętła i sprzęgło, jak i listwę zębatą można zdemontować.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 15 lis 2009, 23:07

dokładnie tak jak napisał Leoo w mojej galerii jest taka Tokarczka i właśnie napędzana śrubą pociągową .. zębatka odpada, nawet gdybyś przerobi ten korpus i zmniejszył odstęp miedzy zębami w tych kołach to i tak luz pozostanie .. szczerze mówiąc podejrzewam ze każda śruba ( nawet szpilka budowlana) bezie miała mniejszy luz niż na listwie poza tym śruba zapewni samohamowność a zębatka nie
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”