Kupiłem Zucha

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

CX MANIAK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6

Re: Kupiłem Zucha

Post napisał: CX MANIAK » 10 wrz 2019, 08:14

Witam.
Najlepiej to całą tokarkę przekręcić do sztywnej podstawy na przykład z profila kwadrat. Aby tylko był równy. W Zuchu właśnie oryginalny stół jest wiotki. Wzmocnisz nogi, ale blat dalej będzie się skrecał podczas toczenia. Miałem u siebie zmodernizować tak podstawę maszyny, ale nadarzyła się okazja kupna TSA 16 i odpuściłem. Kła nie wbija się w materiał, tylko najpierw nawierca się nakiełek, to przecierz nie drewno.
Ale spokojnie, potocz poznasz sprzęt i jego możliwości. Generalnie im twardszy materiał, tym sztywniejszej maszyny wymaga. Każdy luz to potencjalne źródło drgań. Tępy nóż zamiast skrawać, będzie się ślizgał i kaleczył toczoną powierzchnię. Temat rzeka.
Powodzenia.

Tagi:

rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)

Post napisał: rynio_di » 10 wrz 2019, 08:52

Popatrz także na podpory łoża ,te powinny posiadać otworki na kołki bazujące . Wprowadzenie tych kołków dawało pewność równości łoża . Może te kołki są ale pościnane w trakcie demontażu . Na pewno powinny być w prowadnicy pierwszej , bo w drugiej idzie napęd do posuwu to chyba nie było ,bo by przeszkadzały .

Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2

Post napisał: Duszczyk_K » 10 wrz 2019, 22:48

Przy okazji tematu nawiercania nakiełków, teoretycznie powinno się to robić nawiertakiem. Nawiertaki są bardzo twarde ale i przez to kruche, więc jeśli koń nie jest w osi z detalem to bardzo łatwo złamać nawiertak. Więc uważaj.

Autor tematu
zuch1984
Posty w temacie: 45

Post napisał: zuch1984 » 11 wrz 2019, 13:23

Powolutku robi się nowy stół, jak to wyjdzie zobaczymy, robię z rurek ok 4cm grubościenne (takie miałem). Tak dla ciekawości zrobiłem prosty pomiar jak to się zachowuję bez zastrzałów, i nie myślałem że przy tak niewielkim nacisku (dwoma palcami) takie rury będą się tak poddawać, eh, (ale to tylko test) filmik przedstawia jak to wygląda. To tylko takie amatorskie próby i nic na razie nie oczekuję tylko tak sprawdzam to i owo.

Hej.

CX MANIAK

Post napisał: CX MANIAK » 13 wrz 2019, 00:43

Najważniejsze jest to do czego przykręcisz tokarkę. Sam stół nie ma znaczenia. Byleby wrzeciennik i podpora wałków miały solidne podparcie. Tak jak pisałem profil kwadrat, ceownik, itp.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”