Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

Adalber
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 687
Rejestracja: 10 lip 2005, 15:13
Lokalizacja: Polska

#51

Post napisał: Adalber » 31 sie 2006, 20:45

No można jeszcze: kontrolować napięcie ,prąd ,temperaturę kondensatora (zawsze może wybuchnąć) ,diód mostka (powyżej 150 st C mogą ulec uszkodzeniu ) ,przydałby się czujnik dymu ,moduł GSM i oczywiście końcówka do łączności internetowej .Do tego można włożyć ze trzy wentylatory ,bo jeden zawsze może się zatrzeć .
Bardziej ambitni mogą zrobić potrójne zabezpieczenia jak w elektrowni atomowej, ewentualne przekroczenie np. temperatury dzięki łączności wywoła alarm i wezwanie straży pożarnej ,ewentualnie serwisu .Gdyby serwis nie przyjechał - przez internet zainteresowani dostaną maila ,że oto u danego kolegi nastąpiła cięzka awaria i należy mu poradzić co zrobić .
Panowie większość silników krokowych .które są na forum ma moc do 10W . Przyjmując ,że w maszynie są trzy takie silniki to daje zapotrzebowanie na moc 30W.
Jak damy toroid 100 -150 W to będzie naprawdę spory zapas.
Co do kondensatorów nie wiem dlaczego wszyscy chcą dawać takie wielkie pojemności - większe niż we wzmacniaczach audio .Przy pojemności 10 -20 mF wystarczy mostek 10 A z radiatorem i to wszystko .To że tętnienia będą wynosiły kilka wolt nie ma praktycznie znaczenia.



Tagi:


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#52

Post napisał: jarekk » 01 wrz 2006, 07:26

No wiesz, ja mam w planach użyć go do moich testów serwo - wtedy 300W toroid dla 160W serwo jest już nie do końca z zapasem ( bo będzie przeciążane przy starcie). A kondensatory - dostałem :-) 2x 150mF i trochę szkoda byłoby ich nie wykorzystać


candle
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 154
Rejestracja: 20 lis 2004, 01:22
Lokalizacja: Lublin

#53

Post napisał: candle » 03 wrz 2006, 02:22

ja pozwole sobie podzielic opinie kolegi adalber'a
nikt z was nie buduje wzmacniacza audio, co wiecej - uklady ktore budujecie maja uklady regulujace prad w cewkach silnikow dyskretnie - tj albo on tam jest albo go nie ma - liczy sie wartosc skuteczna
i coz zrobi ten wasz wielki kondensator? otoz nie zdazy nic zrobic
jesli dobrze zrozumialem to on ma fabrycznie bezpiecznik 2A? tzn jak probojac go szybciej rozladowac (zwiekszony pobor pradu w ukladzie) to zwyczajnie sie spali? fajne fajne...
generalnie - w ukladach impulsowych, a z takimi macie do czynienia nie stosuje sie duzych pojemnosci - fakt - tutaj zasilanie jest z klasycznego transformatora - moglby ktos powiedziec ze beda duze tetnienia sieci i chce sie przed tym zabezpieczyc
wtedy nalezalo by jednak zastosowac baterie kondensatorow, a nie jeden duzy - 10x1000u bylo by wystarczajace
a koszt szczegolnie przy wyzszym napieciu pracy i tak spory

jesli ktos sie czuje urazony - nie taki mialem zamiar, ale akurat na elektronice to znam sie dosc dobrze i tego typu podchody dzialaja na mnie jak plachta na byka
czasami lepiej jest dolozyc 10u w odpowiednim miejscu ukladu, niz 10m w samym zasilaczu


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#54

Post napisał: jarekk » 03 wrz 2006, 09:31

Kondensator ma bezpiecznik na doporowadzającym kablu, więc tu jest pole do manewru.
Kondensatoy do stałem w prezencie, więc je po prostu mam. Taka pojemność nadaje się w zasadzie tylko do zasilacza, więc nie ma co się obrażać :-) że jest taka wielka (oryginalnie miałem tam wstawić 6x 4700uF).

Co do komplikacji/doboru układu soft-startu i zasilacza: mój zasilacza składa się z toroida 300W/34AC/10A. Można kupić mniejszy, ale różnica ceny w samym trafo jest niewielka. Gdybym budował coś za pieniądze w dużej ilości sztuk, to bym wszystkie elementy tak dobrał, aby pracowały w swoim nominalnym zakresie pracy ( tylko z małym zapasem). Dla układów amatorskich, jednostkowych, jest po prostu (zazwyczaj) taniej i prościej wziąć projekt nawet z dużym zapasem. Chce mieć również w przyszłości możliwość używania tego zasilacza do serw - a tu już pobór mocy ( przy starcie) może być naprawdę duży.

Pytanie do kolegi Adalbera: jak w prosty sposób zbudować w zasilaczu funkcjonalność która będzie sterowała 'soft startem' oraz zapewni prawidłową sekwencję wstawania zasilania ( oraz wyłączania gdy ktoś wyciągnie wtyczkę) ?

Można to zrobić za pomocą kilku wzmacniaczy operacyjnych, układów czasowych, etc.
Ja wolę wziąć jedną prostą kostkę do której już prawie nic nie podłączam. Nawet jeżeli technologia pachnie trochę "p...leniem kotka za pomocą młotka" :mrgreen:


Adalber
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 687
Rejestracja: 10 lip 2005, 15:13
Lokalizacja: Polska

#55

Post napisał: Adalber » 03 wrz 2006, 10:54

Nie jest tak żle ,aby zbudować 'soft start' nie trzeba aż tak komplikować życia .Swój prosty układ po przetestowaniu przedstawie wieczorem .


Autor tematu
dali
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 19
Posty: 50
Rejestracja: 18 cze 2004, 11:56
Lokalizacja: Kalisz

#56

Post napisał: dali » 03 wrz 2006, 18:38

Witam.

Ja dziś uruchomiłem swój układ zasilania sterownika.
Zasilacz to typowy układ z trafem TST 200/011 mostek plus troszkę elektroniki sterującej ładowaniem dużego kondensatora.
Nie chciało się mi rysować schematu w programie tez wersja odręczna.
Płytka narysowana w Protelu.

Obrazek

Całość wygląda tak.

Obrazek

I nawet działa poprawnie. :smile:
Pozdrawiam

dali

[ Dodano: 2006-09-03, 18:41 ]
Widzę, że fotki nie powiększają się proszę zerknąć w album.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#57

Post napisał: gmaro » 03 wrz 2006, 18:45

dali pisze:Płytka narysowana w Protelu.
a jest szansa na zdobycie lub pokazanie projektu owej płytki?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
dali
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 19
Posty: 50
Rejestracja: 18 cze 2004, 11:56
Lokalizacja: Kalisz

#58

Post napisał: dali » 03 wrz 2006, 18:51

Witam.

OK płytkę wystawie tylko naniosę małe poprawki.(kosmetyka)

Dali

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#59

Post napisał: termit_tm » 03 wrz 2006, 19:25

a dysponujesz może lista elementów :?: bo z tego schematu to się można sypnąć :oops:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#60

Post napisał: gmaro » 03 wrz 2006, 19:44

termit_tm pisze:a dysponujesz może lista elementów :?: bo z tego schematu to się można sypnąć :oops:
na upartego można wszystko spokojnie wyczytać ze schematu :) zapewne bedzie trzeba dobrać poszczególne elementy do trafa jakie posiadamy( w moim przypadku 32 V)
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”