Jotes TSS-150, czy są się zablokować posuw wzdłużny?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Jotes TSS-150, czy są się zablokować posuw wzdłużny?

#1

Post napisał: Bolek89 » 24 lut 2023, 14:41

Jak w temacie. Mam tą tokarkę od paru lat, ale nie wykombinowałem czy i jak zablokować posuw wzdłużny, np podczas przecinania.

Powinna tam być śruba z kwadratowym łbem po zakręceniu której nie można nic przesunąć, ale jedyna taka śruba to korek wlewu oleju do zamka.

Drugie pytanie. Patrzyłem na schemat posuwu automatycznego i wydaje mi się, że powinien się rozłączyć automatycznie jeśli będzie bardzo duży opór (np najedzie na zderzak), ale wolę się upewnić zamiast coś połamać na wypadek jak by było inaczej. Czy ktoś może to potwierdzić /zaprzeczyć? W dtr nic nie widziałem na ten temat.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jotes TSS-150, czy są się zablokować posuw wzdłużny?

#2

Post napisał: Steryd » 24 lut 2023, 23:04

Powinno rozłączyć posuw przy przeciążeniu i w dodatku w wielu tokarkach jest regulacja sprzęgła.
Blokada posuwu też powinna być, ale czasem jest na tylnej prowadnicy.
Można?
Morzna!!!


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Jotes TSS-150, czy są się zablokować posuw wzdłużny?

#3

Post napisał: tristar0 » 25 lut 2023, 06:55

Bolek89 pisze: Mam tą tokarkę od paru lat, ale nie wykombinowałem czy i jak zablokować posuw wzdłużny
w tych tokarka były tylko zderzaki zewnętrzne.
Bolek89 pisze: Patrzyłem na schemat posuwu automatycznego i wydaje mi się, że powinien się rozłączyć automatycznie
jest sprężyna w suporcie z prawej strony na wysokości nakrętki dzielonej. Tyle że całość mogła być regulowana już i tu delikatnie z tym dojazdem do zderzaka bo jak wyregulowana zbyt mocno to może wyłamać zęby w skrzynce nortona na wyjściu wałka pociągowego .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: Jotes TSS-150, czy są się zablokować posuw wzdłużny?

#4

Post napisał: Bolek89 » 25 lut 2023, 08:13

tristar0 pisze:
25 lut 2023, 06:55
Bolek89 pisze: Mam tą tokarkę od paru lat, ale nie wykombinowałem czy i jak zablokować posuw wzdłużny
w tych tokarka były tylko zderzaki zewnętrzne.
Bolek89 pisze: Patrzyłem na schemat posuwu automatycznego i wydaje mi się, że powinien się rozłączyć automatycznie
jest sprężyna w suporcie z prawej strony na wysokości nakrętki dzielonej. Tyle że całość mogła być regulowana już i tu delikatnie z tym dojazdem do zderzaka bo jak wyregulowana zbyt mocno to może wyłamać zęby w skrzynce nortona na wyjściu wałka pociągowego .
Dziękuję za odpowiedź. Ok, rozumiem. Więc muszę sprawdzić tą regulację najpierw.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”