Jakie ciśnienie palnika hypertherm

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
robas78
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2008, 18:06
Lokalizacja: Dąbrowa

Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#1

Post napisał: robas78 » 19 sty 2024, 20:24

Orientuje się może ktoś jakie jest zalecane ciśnienie bądź zakres pracy palnika od przecinarki hypertherm powermax 45xp. Tylko żeby nie było nie chodzi mi o to jakie ciśnienie podłączyć do agregatu ( bo to jest podane w instrukcji obslugi) tylko jakie rzeczywiste ciśnienie jest przed samym palnikiem bo wiadomo że na przewodach do palnika są jakieś spadki ciśnienia. Pytam o to ponieważ posiadam przecinarke IDEAL EXPERT PLASMA 45 Pfc i niestety na oryginalnym palniku (ipt40) miałem problem z losowym ukosowaniem (czasami cięła prosto a czasami skosy że szok) postanowiłem więc wymienić palnik na chińska podróbkę hypertherma.Palnik zamontowalem i nawet tnie ale tu zaczynają się schody😀 okazuje się że palnik ma tak duże zapotrzebowanie na powietrze że ciśnienie przed samym palnikiem spada do 3 bar przy 7 barach na wejściu do źródła, na oryginalnym przy 5.5 na wejsciu przed palnikiem było 4.5. Zastanawia mnie teraz czy chińczyk coś nacudowal czy te palniki mają tak wielki apetyt na powietrze.




lobudek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 228
Rejestracja: 13 cze 2013, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#2

Post napisał: lobudek » 20 sty 2024, 08:13

Jak zmierzyłeś ciśnienie przy dyszy? Wydaje mi się, że dla dyszy 1.0mm przy 5-6bar przepływ powietrza sam się ustali na taką wartość, jaką determinuje średnica otworu przy odpowiednim ciśnieniu.
PS: Podlinkowałbyś kopię palnika hypertherm?


Autor tematu
robas78
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2008, 18:06
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#3

Post napisał: robas78 » 20 sty 2024, 14:48

lobudek pisze:
20 sty 2024, 08:13
Jak zmierzyłeś ciśnienie przy dyszy? Wydaje mi się, że dla dyszy 1.0mm przy 5-6bar przepływ powietrza sam się ustali na taką wartość, jaką determinuje średnica otworu przy odpowiednim ciśnieniu.
PS: Podlinkowałbyś kopię palnika hypertherm?
Przed palnikiem mam podłączony na trujniku wskaźnik ciśnienia. Co do ustalenia się odpowiedniego ciśnienia to tak nie do końca ponieważ zależy to nie tylko od samego palnika ale od długości i średnicy węża między palnikiem a agregatem a nawet od typu zainstalowanego w zrodle elektrozaworu który w zależności od przepływu powoduje mniejszy lub większy spadek ciśnienia. Tak jak pisałem. Na oryginalnym palniku też z dysza 1mm ciśnienie było 4.5 bara przy 5.5 na wejściu czyli tylko 1 bar straty a po zmianie samego palnika strata ciśnienia to około 4 bar.
Link do palnika
https://a.aliexpress.com/_EQ2wtMl


lobudek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 228
Rejestracja: 13 cze 2013, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#4

Post napisał: lobudek » 20 sty 2024, 19:26

A jak z jakością cięcia na tym palniku? No i czy trwałość elementów roboczych dużo lepsza jak na ipt60/80? Zastanawiam się czy nie kupić do mojej małej plazmy.....


Autor tematu
robas78
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2008, 18:06
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#5

Post napisał: robas78 » 20 sty 2024, 20:06

Co do trwałości to na razie nie mam pojęcia bo dopiero co założyłem palnik i zaczolem testować. Co do jakości cięcia to też wiele na razie nie powiem bo tak jak pisałem nie wiem nawet na jakim ciśnieniu to powinno chodzić ale co zaobserwowałem do tej pory to to że mogę ciąć około 20 procent szybciej oraz na razie palnik tnie prosto ( są lekkie skosy ale z każdej strony detalu w tą samą stronę czyli dołem szczelina cięcia jest węższa niż góra, pewnie kwestia parametrów cięcia) no i powietrza idzie dużo, dużo więcej. Nie wiem czy te palniki tak mają czy to kwestia chińskiego klona. Dodatkowo nie wiem dlaczego ale na tym palniku łuk tnacy dużo trudniej odpala, dokładnie chodzi o to że na oryginalnym miałem wysokość przebijania ustawiona na 3.9mm i nie było problemu a na tym przy takiej wysokości łuk pilotujacy odpala, lekko wypala materiał ale nie następuje odpalenie łuku głównego. Trzeba zmniejszyć wysokość do 2mm i wtedy odpala.


lobudek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 228
Rejestracja: 13 cze 2013, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#6

Post napisał: lobudek » 25 sty 2024, 17:39

Dziwna sprawa z tym odpalaniem łuku. Jak możesz wstaw kilka fotek jak wygląda jakość cięcia, bo zaintrygował mnie ten temat. Jakiej dyszy używasz razem z tym palnikiem i gdzie kupiłeś pierścień zawirowujący i resztę akcesoriów?


Autor tematu
robas78
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2008, 18:06
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#7

Post napisał: robas78 » 25 sty 2024, 21:23

Komplet osprzętu do palnika też od chińczyka. Dysze 220941, elektrody 220842. Niby jest to komplet do 45A. Zdjęcia podeślę jak coś będę palił. Też mnie zastanawia o co chodzi z tym trudniejszym odpalaniem, tym bardziej że znalazłem chyba z 4 przypadki zmiany w chińskim źródle palnika na palnik hypertherma i nikt nie pisał że odpala z mniejszej wysokości no ale ja pechowy jestem więc nie zdziwi mnie jak się okaże że akurat moje źródło jako jedyne jest niekompatybilne 😋


Autor tematu
robas78
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2008, 18:06
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#8

Post napisał: robas78 » 30 sty 2024, 15:07

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Dzisiaj chwilę powalczyłem z przecinarka i jest zdecydowana poprawa. Wymieniłem elektrozawór na taki o dużo większym przepływie i pominąłem wewnętrzny regulator ciśnienia wbudowany w plazme, pozwoliło to znacząco zmniejszyć straty ciśnienia (teraz przy 7 atm przy plazmie na palniku jest 5.5) Jeszcze wymienię waz doprowadzający powietrze do palnika na taki o średnicy wewnętrznej 10mm. Teraz palnik odpala maksymalnie na 3.5mm i szczelina cięcia nie jest tak bardzo w kształcie v jak wcześniej dzięki temu skos wychodzi całkiem akceptowalny jak na moje potrzeby. Na zdjęciu element palony z blachy 5. Mam jeszcze pytanie o te prążki na krawędzi cięcia, czy to kwestia parametrów, źródła i palnika czy wibracji od listew zebatych. Im grubsza blacha tym gladsza krawędź cięcia wychodzi.


ProfesjonalnyAmator
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 150
Rejestracja: 19 wrz 2020, 20:33
Lokalizacja: Miechów

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#9

Post napisał: ProfesjonalnyAmator » 07 lut 2024, 19:40

Ząbki na krawedzi to drgania jakie przechodza na palnik przez małą sztywność ramy , jakie masz prowadnice liniowe i z czego masz ramę plazmy i jakie masz przełozenie na silnikach ?


lobudek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 228
Rejestracja: 13 cze 2013, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie ciśnienie palnika hypertherm

#10

Post napisał: lobudek » 07 lut 2024, 20:58

Hmm jakość palenia jest bardzo kiepska. Dużo lepszą krawędź i mniejszych skos mam na chińskim palniku iptm60....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”