Jaka Frezarka konwecjonalna do pozniejszy przerobki na CNC?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#11

Post napisał: m.j. » 15 lut 2017, 08:06

Propozycje Kamara są jak najbardziej dobre jeśli chodzi o sztywność, ale ucierpi na tym uniwersalność co jest największym plusem frezarek typu bridgeport. Musimy się w tym wypadku pogodzić z faktem, że nie obrobimy stalowego kloca w 5minut. Bridgeport to nie frezarka do orania w stali ale do fikuśnych robót. Dokładając do tego różnego rodzaju przystawki np. osobiście posiadam przystawkę kątową możemy na niej naprawdę dużo zrobić.
Oczywiście są frezarki sztywniejsze, ale o tym samym polu pracy co Bridgeport będą już sporo większe i cięższe co też nie pozostaje bez znaczenia dla kieszeni - zawsze to więcej złomu :wink: Następną sprawą jest fakt, że frezarki przemysłowe często są już bardzo zużyte z racji wykonywanych zadań tzn. orki w stali, a ich remont będzie kosztowny. Bridgeporty często można znaleźć w stanie pozwalającym na natychmiastowe użytkowanie. Tak było w moim przypadku gdzie kupiłem i od razu mogłem robić. Wkład własny to narzędzia i tyle.
Co do wysuwanej pinoli i wiercenia to można znaleźć filmy, na których odkręca się blokadę i można używać pinoli manualnie. Nawet jeśli by się nie chciało nad takim rozwiązaniem myśleć to wiercić można tylko już nie z ręki a z programu. W tych rozwiązaniach, do których link podawałem cały mechanizm przesuwu osi Z mocujemy do wystającego elementu na pinoli, który normalnie służy jako ogranicznik jej ruchów np przy roztaczaniu czy wierceniu.


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#12

Post napisał: kamar » 15 lut 2017, 10:25

m.j. pisze:Propozycje Kamara są jak najbardziej dobre jeśli chodzi o sztywność, ale ucierpi na tym uniwersalność
A w czym się to objawia ? Głowica dalej skrętna w dwóch płaszczyznach a obrót belki to przydatny jak sanki w lato :) Wiercenia z pinoli to pousuwałem nawet tam gdzie nie przeszkadzały.


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#13

Post napisał: denhen89 » 15 lut 2017, 12:24

Czesc!

@CinekX0: Dzieki za wytlumaczenie!

@adam FX: No to naprawde blisko. Dzieki, jak bedzie tak daleko to na 100% sie odezwie :)

@m.j.: Dzieki za wytlumaczynie. Teraz to z ta Pinola rozumie. I mysle ze bedzie dosyc komfortowo wiertac przes komputer a pozatym instnieje tez takie cos :
Mysle ze tez fajna sprawa i sie moze przydac, chyba ze nie jest potrzebne przy sterowaniu przes program komputerze.

Z wzgledu tego ze niemam doswiadczenia Frezarkami, ciezko mi powiedziec cos na temat sztywnosci Frezarki, ale ja mysle ze dopoki bede mogl robic to samo z Bridgeport co ze sztywniejsza wersja albo ogolnie inna frezarka (naprzyklad ta ktora na zdjeciu od Kamara), tylko wolniej, to nie bedzie to raczej nie bedzie to dla mnie wielki problem.
Narazie sie tez nie moge wyobrazic o co dokladnie chodzi przy sztywnosci Frezarki. Co dokladnie sie dzieje przy bridgeport jak mowicie ze nie jest "bardzo sztywna?". Chodzi o Pinola czy ogolnie cala konstrukcja frezarki?

Bridgeport mi ze wzgledu rozmiarow, wagi, uniwersalnosci bardzo odpowiada. Oczywiscie tez cena mi odpowiada i ze jest dosyc duzo dobrych opinii o niej.

Shizouka jest raczej za droga ale barzdo mi interesuje ta czeska "podrobka" TOS Kurim FNK 25. Mysle ze nie powiedzieliscie nic na niej temat z wzgledu braku doswiadczenia o niej ale jak chodzi o cene i paramtry to tez mi odpowiada.
Jest tylko maly (albo duzy?) problem przy nia. Wysokosc jest 2260mm a w warsztacie mam tylko 2200m, czyli brakuje 6cm. Dalem tynkowac sufit (mysle ze okolo 4-5cm grubosci tynku), wiec moglbym zrobic dziure przes tynk i pare cm w betonie zeby sie Silnik tej frezarki zmiescil.
Myslalem tez czy nie bylo by mozliwe zmienic silnik z tymi samemi parametrami ale nissza obudowe. Niewiem czy takie kombinowanie ma sens jak Bridgeport jest dostepna, ale TOS wazy 500 kg wiecej, wiec moze by nie bylo problemu z sztywnoscia tej Frezarki.

Ale tak jak mowie, tak bardzo na czasie mi nie zalezy, ale za to na uniwersalnosci Frezarki.

@Kamar:
Wiercenia z pinoli to pousuwałem nawet tam gdzie nie przeszkadzały.
Niestety nie rozumie bardzo o co dokladnie chodzi, sorry.

Ale moglesby mi dac nazwe modelu twojej Frezarki (tej z zdjecia) ? Znowu niewiem czy sie to nie wyobrazam za skomplikowane, ale wyglada na to ze przerobiales cala glowice. Dlaczego to zrobiles i co do tego jest potrzebne ? Nowy silnik jak i te plyty do mocowania silnika, i to wszystko ?
Ty masz doswiadczenie i wiesz co robisz i co ci jest potrzebne. W moim przypadku niestety jest mi to ciezko powiedziec. Musialbym do kogos jechac i sie popatrzec na taka Frezarke i zobaczyc jak pracuje :D

Jedynie to moglbym zobaczyc u Meza mojej kuzynki, ale on posiada manualna Jarocin FYD 32.


I znowu, dziekuje wam za odpowiedzi i pomoc!

[ Dodano: 2017-02-15, 21:00 ]
@Kamar: Popatrzalem sie jeszcze raz na te zdjecie i chyba to troszke zle zorzumialem :D. Jest to Bridgeport Series 1, ale zdemontowales Glowice oryginalna i dorobiles swoja ? Jak tak to teraz dalsze pytania :D :
1. Przy wierceniu dzwigasz stol (ja nie uzywasz CNC) ?
2. Rozumie dobrze ze kupiles silnik w ktorej jest Pinola (czyli uchwyt to narzedzi) ? Jak tak, to moglbys mi pokazac gdzie mozna kupic takie silniki? (jestem bardzo ciekawy ile kosztuja i ogolnie taka przebudowa bo powoli zaczyna mnie to jednak bardzo interesuje :D)
3. Jaki jest uchwyt do narzedzi (trzeba sam dorobic do silnika czy sa juz takie gotowe?
4. Jest taka przerobka bardzo skomplikowana? (jak sie to dobrze wyobrazam, to tylko zdemontowales oryginalna glowice, kupiles silnik, dorobiles plytki do mocowana silnika i to wszystko ? Napewno jeszcze jakies rzeczy trzeba bylo jeszcze zrobic i wlasnie to bym chcial sie dowiedziec jak mozliwe :)

Napewno bede mial jeszcze wiecej pytan, ale niechce od razu przesadzac :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#14

Post napisał: syntetyczny » 16 lut 2017, 09:53

śmiem twierdzić, że każdy grzmot nadaje się na CNC. Ja mam Deckela przerobionego https://photos.google.com/album/AF1QipM ... s9ntfICgqJ i działa. Pinola na CNC jak w Bridgeporcie CNC to moim zdaniem straszna komplikacja. Napędzany stół nie jest tak trudno zrobić, a ma same zalety. Co prawda maszyna ma teraz wrzeciono szybko obrotowe, ale działa i robi robotę. Koszt wykonania maszyny całkowity z zakupem grzmota to lekko ponad 15tyś zł plus jakieś pół roku kombinowania.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#15

Post napisał: denhen89 » 16 lut 2017, 11:17

@syntetyczny:
śmiem twierdzić, że każdy grzmot nadaje się na CNC. Ja mam Deckela przerobionego https://photos.google.com/album/AF1QipM ... s9ntfICgqJ i działa.
Dzieki za odpowiedz i dobrze wiedziec ze kazdy grzmot sie nadaje na CNC, ale napewno w jednym latwiej/taniej niz w innym.

Bardzo chetnie chcialbym widziec zdjecie twojego przerobionego deckla ale niestety link nie dziala a w URL nie widze zadnego bledu.
Pinola na CNC jak w Bridgeporcie CNC to moim zdaniem straszna komplikacja. Napędzany stół nie jest tak trudno zrobić, a ma same zalety.
Dobrze wiedziec ze Pinola na CNC to problem przy Bridgeport, ale czy tez problem w klonach Bridgeport ? Czy chodzi ogolnie o to ze silniczek podlaczony do Pinoli nie jest dobry pomysl i lepiej zeby silnik do osi Z byl podlaczony do stola?

Tak jak juz pisalem, jak przerobie na CNC i bede mogl wszystko sterowac przes kompa to raczej nie widze problemu z wiercaniem przes dzwiganie stola.
Co prawda maszyna ma teraz wrzeciono szybko obrotowe, ale działa i robi robotę. Koszt wykonania maszyny całkowity z zakupem grzmota to lekko ponad 15tyś zł plus jakieś pół roku kombinowania.
Niewiem dokladnie jak sie to wyobrazic ale napewno bedzie latwiej jak zobacze zdjecie.
Jak chodzi o koszty to musze powiedziec ze 15tys, to mi by bardzo odpowiadalo, ale to frezarka raczej nie moze wiecej niz 5tys kosztowac jak przerobka kosztuje jakies 10tys. Serio, pol roku kombinowania ? To brzmi jak by to wcale nie bylo latwe :D Szczerze, zawsze sie z wszystkim daje rade i lubie robic wszystko sam, i sie tej przerobki wcale nie boje :D. Ze beda jakies problemy i nie pujdzie wszystko tak latwo to sie moge dobrze wyobrazic, ale mysle ze moge liczyc na wasza pomoc jak bezdie tak daleko, bo tez chetnie otworze specjalny temat do projektu z zdjeciami itd., i napewno to pomoze komus innymu.

A zanim zaczne przerabiac frezarke na CNC (co moze jakis czas potrwac), chce ja najpierw "regenerowac" bo mam kogos co mi moze dorobiac rozne czesci jak kola zebate itd, ale dla mnie jest wazne zeby frezarka dzialala. Napewno ciezko powiedziec jaki jest koszt takiej regeneracji dopoki sie niewie w jakim stanie jest frezarka, ale moze ktos moze powiedziec jakies orientacyjne koszty. A jak juz zaczne regenerowac to od razu moge zmienic sruby na sruby kulowe i lozyska kulowe.

Dostalem dzisaj oferte za Bridgeport: Z odczytami: 12800 , bez: 8000 zl (rekomendujecie kupic z odczytami czy bez?).
Tez dostalem oferte za Frezarka firmy "Breaver Mill (niewiem jeszcze jaki model)": 8000 zl. Niestety nie slyszalem jeszcze o tej frezarce i tez nie widzialem zdjecia (w ofercie). Ma to byc klon frezarki TOS Kurim FNK 25.

Pozdrawiam


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#16

Post napisał: m.j. » 17 lut 2017, 09:16

Ad. Kamar
Sztywność twojego rozwiązania jest na pewno lepsza niż oryginalnej głowicy. Do zastosowań komercyjnych i ciężkich robót jest to lepsze rozwiązanie i z tym dyskutować nie będę. Jednak zauważ gdzie frezarki Bridgeport są stosowane w USA - małe warsztaty - motocykle, broń i tym podobne popierdółki :razz: :wink: Generalnie tam gdzie potrzeba jak największej uniwersalności. W każdym razie nikt nie używa ich do ciężkich robót. Od tego mają inne modele frezarek lub cięższe klony Bridgeporta.
Na moim przykładzie - wykonuję raczej małe części, głównie w alu, ale jak było trzeba to i bramę do swojej samoróbki CNC też frezowałem bez problemu. Nie mam piły więc przecinałem frezem stalowe płaskowniki grube na 20 i 40mm. Oczywiście nie na jeden raz :wink: tylko lizałem po 4-5mm wgłąb frezem widiowym (gumówką nawet nie próbowałem) ale robotę zrobiłem. Zdaję sobie sprawę, że w komercyjnych zastosowaniach na zabawy nie ma czasu.
Ad. denhen89
Liniały to dobra sprawa i jeśli chcesz używać frezarki manualnie to gorąco polecam (szczególnie że Bridgeporty są wyskalowane w calach i przeliczanie podziałek mogłoby doprowadzić do nerwicy). Inna sprawa czy prawie 5000PLN dopłaty za liniały to okazja. Nie wiem jakie są to liniały. Ja u siebie mam chińskie ale te lepsze i nie narzekam. Ja chyba złapałem okazję bo za DRO z liniałami w osi X i Y oraz falownik dopłaciłem 1600PLN do ceny frezarki. 4800PLN wydaje mi się drobną przesadą, ale być może są to jakieś super hi-fi sprzety z górnej półki. 8000PLN za samą frezarkę jesli jest w dobrym stanie tzn. można by było na niej pracować bez remontowania na wstępie to chyba cena w miarę OK. Bez rewelacji ale OK.
Ja mam coś w stylu takich liniałów jak w linkach poniżej:
liniały magnetyczne
Odczyty
Jak widać w 3000PLN spokojnie się można zmieścić, ale tak jak powiedziałem nie wiem jakie liniały są w tej frezarce, o której pisałeś. Te z linku to pewnie chińskie jak moje.
Jak będziesz zaraz przerabiał na CNC to lepiej te 3-5KZ wydać na elektronikę IMO
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#17

Post napisał: syntetyczny » 17 lut 2017, 09:54

Wysuwana pinola to przekładnia koło zębate na listwę zębatą. To jest spory luz i same problemy.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#18

Post napisał: m.j. » 17 lut 2017, 11:21

Nie musowo łączyć napędu z przekładnią. Z pinoli wystaje element do którego można podpiąć oprawę na nakrętkę śruby kulowej.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#19

Post napisał: kamar » 17 lut 2017, 11:45

denhen89 pisze: @Kamar: Popatrzalem sie jeszcze raz na te zdjecie i chyba to troszke zle zorzumialem :D. J
To przejżyj jeszcze parę stron wstecz w temacie z linka a na większość pytań znajdziesz odpowiedzi :)
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 20,360.htm


zul
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 10 wrz 2005, 17:21
Lokalizacja: Bydgoszcz

#20

Post napisał: zul » 17 lut 2017, 20:48

Podczepię się pod temat. Na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych najwięcej jest frezarek FWx25: FWA 25, FWC 25, FWD 25 itd. Są bardzo tanie w zakupie i zostaje więcej na remont i ustawienie geometrii. Co sądzicie o takiej koncepcji: stół na przeciwwadze jako oś Z. Usunąć górną oryginalną żeliwna belkę i dorobić zamiast niej salową/aluminiową do zamontowania wrzeciona zrobionego z silnika typu jamnik zamontowanego na stałe. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy używać narzędzi poziomych do ciężkich prac czy też założyć uchwyt tokarski i toczyć w jednostronnym mocowaniu. Wydaje mi się, że uzyskamy dosyć uniwersalną maszynę jako np. pierwsze CNC do warsztatu. Jakich wad nie widzę, oprócz ograniczonego pola w osi Y ;) ?

pozdrawiam Łukasz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”