Jak ustawić home position na krzyżyku w ArtCam - poprawianie wydruków 3D

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
byq73
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 23 maja 2017, 09:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Jak ustawić home position na krzyżyku w ArtCam - poprawianie wydruków 3D

#1

Post napisał: byq73 » 01 sty 2018, 12:32

Cześć

Chciałbym narysować na materiale krzyżyk taki sam krzyżyk w ArtCam i zaczynać frezowanie dokładnie od tej pozycji. Niestety ArtCam zawsze dodaje swoje przesunięcie. Czy jest możliwie taki ustawienie żeby HomePosition zaczynało się dokładnie od tego krzyżyka ?

Przed frezowaniem zeruje pozycje, X,Y,Z w GRBL (0.9).
Do tej pory zawsze uwzględniałem to przesunięcie. Teraz chciałbym poprawiać wydruki 3D i muszę jakoś spozycjonować frez względem wydruku.
Czyli chcę uzyskać taką sytuację.

Przykładowo drukuje Literę A. (litera jest wklęsła)
Ustawiam frez na wydruku w lewym dolnym rogu litery A.
Ustawiam home position.
Frezuje dokładnie od tej pozycji.


Mariusz


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Jak ustawić home position na krzyżyku w ArtCam - poprawianie wydruków 3D

#2

Post napisał: lajosz » 01 sty 2018, 14:18

W oknie "Trajektorie" (na samym dole okna) są pola w których możesz określić pozycję początkową frezowania.
Można to zrobić również przed wygenerowaniem trajektorii, określając punkt początkowy wektora którego dotyczy obróbka.

Akurat teraz nie jestem w stanie szczegółowo pomóc, bo jestem na urlopie i nie mam ostępu do Artcam-a, ale ..... powyższe powinno pomóc.


Autor tematu
byq73
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 23 maja 2017, 09:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak ustawić home position na krzyżyku w ArtCam - poprawianie wydruków 3D

#3

Post napisał: byq73 » 05 sty 2018, 14:12

Obrazek

Cześć
Czy to miałeś na myśli ?
Jeśli tak to domyślnie jest właśnie pozycja x0, y0, z2 (wstawia wartość dla bezpiecznego Z).

Problem polega na tym że tak ustawiam ale frezarka i tak przesuwa się o kawałek.
Używałem do tej pory postprocesora gcode mm (*tap)
Sprobuje uzyc Axyz (*.nc) (znalazłem twoją podpowiedź na którymś wątku) tylko ta moja plytka z grbl 0.9 czytala z tego co pamietam tylko ten gcode mm (*tap).
Sprobuje sprawdze i dopisze.

Czy mozliwe jest takie ustawienie gdzie na materiale rysujesz krzyzyk i to bedzie twoj srodek kolka ktore frezujesz.
Albo rysujesz krzyzyk i bedzie to lewy dolny róg kwadratu ktory bedziesz frezował ?
Mariusz


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Jak ustawić home position na krzyżyku w ArtCam - poprawianie wydruków 3D

#4

Post napisał: lajosz » 05 sty 2018, 17:17

Z Twojego opisu nie do końca jestem w stanie ustalić, co chcesz uzyskać.

Tak czy siak, Artcam to tylko ... CAM, czyli jeśli ustalisz wszelkie pozycje w Artcamie, to dotyczyć one będą TYLKO pola roboczego zdefiniowanego w Artcamie, bo też tylko Ty wiesz, jakiej wielkości materiał zakładasz na maszynę i w którym miejscu umieszczasz go fizycznie na tej maszynie.
Do tego dochodzi jeszcze punkt zerowy ustawiony w sterowniku maszyny i punkt zerowy ustawiony w programie sterującym tą maszyną (np. Mach 3)

Jednak nie wiem co chcesz uzyskać, więc ciężko mi coś sensownego (póki co) podpowiedzieć.

Może napisz, CO, W JAKI SPOSÓB i DLACZEGO AKURAT TAK CHCESZ WYKONAĆ .
Być może będzie można coś doradzić, bez zabawy w punkty zerowe i bazowanie materiału.


Autor tematu
byq73
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 23 maja 2017, 09:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak ustawić home position na krzyżyku w ArtCam - poprawianie wydruków 3D

#5

Post napisał: byq73 » 08 sty 2018, 10:12

No właśnie chciałbym żeby pole robocze CAM zaczynało się dokładnie od miejsca w którym ustawiam wrzeciono.
Mam wydruk z drukarki 3D i chcę go poprawiać. Chciałbym zacząć od miejsca które zaznaczyłem na rysunku czerwoną strzałką.
(rys home-position2)
Obrazek


rys-home-positon3
Tymczasem ArtCam zawsze dodaje swoje przesunięcie które zaznaczyłem zieloną strzałką. Nie wiem co zrobić żeby zawsze zaczynał od pozycji która zaznaczyłem czerwoną strzałką.
Tylko w taki sposób jestem wstanie poprawiać frezować miejsca które zaznaczyłem na niebiesko.
Obrazek

rys-home-position1
Rysunek w dxf który wczytuje do ArtCam.
Obrazek
Mariusz


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Jak ustawić home position na krzyżyku w ArtCam - poprawianie wydruków 3D

#6

Post napisał: lajosz » 08 sty 2018, 22:25

Nadal nie specjalnie wiem o co Ci chodzi, i co więcej, nie mam w tej chwili (jestem na urlopie) dostępu do Artcam-a, ale .... jeśli na symulacji obróbki w Artcamie wszystko jest ustawione jak chcesz, czyli jeśli symulacja zaczyna się od miejsca od którego chcesz, to ze strony CAM-a (tu Artcam-a) wszystko jest OK i przyczyny przesunięcia trzeba szukać w ustawieniach poza Artcam-owych.

Natomiast jeśli symulacja obróbki (cały czas mowa od Artcam-ie) zaczyna się od miejsca wskazanego na screenie z zieloną strzałką, a chcesz, żeby zaczęła się w innym miejscu, to można to zrealizować tak jak pisałem poprzednio, albo podczas określania obróbki.

Być może, (ale tego nie wiem) punkt zerowy pola roboczego masz ustawiony tak a nie inaczej i to w jakiś sposób wpływa na pozycję obróbki.
Zawsze możesz ustawić punkt zerowy pola roboczego w dowolnym miejscu tego pola, czyli wskazać, że punkt X=0 i Y=0 ma się znajdować tam gdzie chcesz, ale ..... jeśli na symulacji obróbki widzisz, że zaczyna frezować od miejsca w którym chcesz, to (powtórzę) ze strony Artcam-a wszystko jest OK i trzeba szukać gdzie indziej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”