Jak działa elektrodrążarka ?

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej
Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#21

Post napisał: kostner » 29 paź 2007, 23:49

Nie da znaku bo od momentu napisania tego postu ani razu sie na forum ne pojawil.


Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Tagi:


robert.rut
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 22 kwie 2006, 21:40
Lokalizacja: Rudniki

#22

Post napisał: robert.rut » 27 paź 2009, 23:38

Niestety, koledzy mają rację, nie opublikuje mojego sterownika do zasilania elektro-drążarki drutowej. Urządzenie udało mi się zaprojektować, wykonać, i wypróbować na nie eksploatowanej maszynie w austriackiej fabryce. Zainteresowanie zarządzającego fabryką doprowadziło do przekształcenia konstrukcji amatorskiej w opracowanie komercyjne. Podpisana umowa zabrania jakiegokolwiek wypływu dokumentu, który nie jest już moją własnością. Na forum niestety praktycznie nie zaglądam, bo oprócz dowartościowania finansowego mogę korzystać z całego parku maszynowego, dla swoich potrzeb, praktycznie za darmo. Jest też prawdą, że pierwszego prototypu nie udało się zrobić za 300 zł, kosztował niecałe dwieście trzydzieści złotych bez PFC. Oczywiście płytki i nawijanie wszelakich indukcji dokonywałem samodzielnie. Od około roku czekam na odpowiedź jednego z miesięczników tyczącą się publikacji nieco uproszczonego generatora opartego na układach scalonych (bez procesora).
Publikacja zapewniła by gotowe płytki w mądrej cenie i na pewno by znacznie spopularyzowała tego typu maszyny.


pgoral
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2009, 18:44
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

#23

Post napisał: pgoral » 28 paź 2009, 20:03

Gratuluję!


Jak tylko będzie publikacja to daj znać gdzie. I ew. może w ramach możliwości wspomożesz dodatkowymi informacjami?

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#24

Post napisał: podrzeźbi » 28 paź 2009, 23:56

No ciężko znaleźć jakiś konkretny schemat elektro-elekroniczny drążarki. Może władza boi się, że wszyscy masowo zaczną dziorbać lufy karabinów ? Najprostsza, domowa elektrodrążarka to spawarka z za dużym prądem. Można tak uzyskiwać otwory w stali narzędziowej. Ciekawi mnie choćby jaką moc potrzebuje na określone pole drążenia.
A kaliber 7.62 to jest z rozwiertaka ?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#25

Post napisał: pukury » 29 paź 2009, 00:46

witam.
kaliber ( jaki by tam nie był ) to raczej kwestia odpowiedniego przeciągadła .
lufy raczej są bardzo gładkie .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#26

Post napisał: kwarc » 30 paź 2009, 00:35

robert.rut pisze:Niestety, koledzy mają rację, nie opublikuje mojego sterownika do zasilania elektro-drążarki drutowej. Urządzenie udało mi się zaprojektować, wykonać, i wypróbować na nie eksploatowanej maszynie w austriackiej fabryce. Zainteresowanie zarządzającego fabryką doprowadziło do przekształcenia konstrukcji amatorskiej w opracowanie komercyjne. Podpisana umowa zabrania jakiegokolwiek wypływu dokumentu, który nie jest już moją własnością. Na forum niestety praktycznie nie zaglądam, bo oprócz dowartościowania finansowego mogę korzystać z całego parku maszynowego, dla swoich potrzeb, praktycznie za darmo. Jest też prawdą, że pierwszego prototypu nie udało się zrobić za 300 zł, kosztował niecałe dwieście trzydzieści złotych bez PFC. Oczywiście płytki i nawijanie wszelakich indukcji dokonywałem samodzielnie. Od około roku czekam na odpowiedź jednego z miesięczników tyczącą się publikacji nieco uproszczonego generatora opartego na układach scalonych (bez procesora).
Publikacja zapewniła by gotowe płytki w mądrej cenie i na pewno by znacznie spopularyzowała tego typu maszyny.
ble ble ble ....pocos pisal jak niezrobisz ??


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

jak działa

#27

Post napisał: wt » 01 lis 2009, 20:03

To niewielka strata, że nie będzie schematu sterownika produkcyjnego. Zresztą największe osiągnięcia w tym zakresie są nie w Austrii, nie w Niemczech, ale w Szwajcarii. Zwykle drut ma średnicę na przykład 0,2, ale dla dokładnych drobnych detali drut może mieć 0,02. Dla drutu o małych średnicach moc też musi być mała, bo drut ma niedużą wytrzymałość. Proponuję, aby wspólnie zgromadzić założenia do takiego sterownika. Wszystkie ważniejsze parametry są dostępne. Na tej podstawie sami zrobimy sterownik, który spełni wszystkie amatorskie wymagania.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

Re: jak działa

#28

Post napisał: lukadyop » 01 lis 2009, 21:00

wt pisze:To niewielka strata, że nie będzie schematu sterownika produkcyjnego. Zresztą największe osiągnięcia w tym zakresie są nie w Austrii, nie w Niemczech, ale w Szwajcarii. Zwykle drut ma średnicę na przykład 0,2, ale dla dokładnych drobnych detali drut może mieć 0,02. Dla drutu o małych średnicach moc też musi być mała, bo drut ma niedużą wytrzymałość. Proponuję, aby wspólnie zgromadzić założenia do takiego sterownika. Wszystkie ważniejsze parametry są dostępne. Na tej podstawie sami zrobimy sterownik, który spełni wszystkie amatorskie wymagania.

Czyli kolega proponuje elektrodrążarkę domowym sposobem? jeżeli tak jestem za.


pgoral
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2009, 18:44
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

#29

Post napisał: pgoral » 01 lis 2009, 22:59

Ja też!

Jak będę miał informacje odnośnie założeń działania to jak najbardziej jestem w stanie udzielić się w projektowaniu i wykonaniu elektroniki oraz napiszę program do sterownika który oczywiście udostępnię (jako efekt wspólnych prac).


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

projekt

#30

Post napisał: wt » 02 lis 2009, 00:15

Przewiduję, że amatorska elektrodrążarka drutowa będzie małych rozmiarów, o polu roboczym na przykład 100x50, większe zwykle się kupuje. Zasilanie RC chociaż działa niezawodnie, ale jak mi się wydaje nieco przypadkowo. Dobrym zasilaniem może się okazać generator inpulsów prostokątnych o regulowanej szerokości i częstotliwości, a może wystarczy te wielkości od razu ustawić. W miarę nieduże częstotliwości powinna obsłużyć powszechnie dostępna elektronika. Jeśli potrzebne będzie programowanie, to na początek może to obsłużyć "pecet". Zakres napięć na przykład od 30 do 150 powinien wystarczyć. Sterowanie silników krokowych jest już nieźle opisane i wystarczy gotowych rozwiązać użyć. Do rozważenia jest wykrywanie wielkości szczeliny. Spadek napięcia powinien dać się wykryć i użyć do zatrzymania silników krokowych. Zwarć nie powinno być bo to psuje powierzchnię i może uszkodzić drut.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”