Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

Autor tematu
tom_ucw
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 11 kwie 2015, 00:47
Lokalizacja: Barrington

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#11

Post napisał: tom_ucw » 30 lis 2021, 05:45

-18K1 odpowiada za kurtyny
Załączniki
IMG_0879.jpg
IMG_0882.jpg




DMro
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2018, 09:51

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#12

Post napisał: DMro » 30 lis 2021, 07:30

Z tego co widze to przekaznik REER SD0.
Zmostkuj zacisk 7 z 10 i 6 z 9. Mozesz tez wypiac kable z tych zaciskow i po prostu je polaczyc, tak jak opisalem. Teoretycznie powinno wystarczyc.
Sprawdz ewentualnie czy cos jest podpiete pod 11.
Oczywiscie musisz miec swiadomosc, ze w tym momencie kurtyna jest nieaktywna i ma to wplyw na bezpieczenstwo operatora.


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#13

Post napisał: Adi123 » 30 lis 2021, 07:48

Takie mostkowanie, to głupota. Coś się stanie to będzie tylko i wyłącznie Twoja wina. Nie pracownika. Nie producenta.
Jak by Ci wyciekał płyn hamulcowy, to byś żarówkę wykręcił, żeby się lampka nie świeciła?


Autor tematu
tom_ucw
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 11 kwie 2015, 00:47
Lokalizacja: Barrington

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#14

Post napisał: tom_ucw » 30 lis 2021, 19:30

DMro pisze:
30 lis 2021, 07:30
Z tego co widze to przekaznik REER SD0.
Zmostkuj zacisk 7 z 10 i 6 z 9. Mozesz tez wypiac kable z tych zaciskow i po prostu je polaczyc, tak jak opisalem. Teoretycznie powinno wystarczyc.
Sprawdz ewentualnie czy cos jest podpiete pod 11.
Oczywiscie musisz miec swiadomosc, ze w tym momencie kurtyna jest nieaktywna i ma to wplyw na bezpieczenstwo operatora.
Na początku nie mogłem załapać o co chodzi z tymi numerami (gdzie ich szukać...) na odbiorniku mialem tylko 8 następnie przyjrzałem się temu przekaźnikowi o oznaczeniu -18K1 no i z góry obok opisów (+24V itd) były owe numery. Połączyłem kabelkiem zaciski o których wspomniałeś no i tadaaa - DZIAŁA !!!
Wielkie dzięki za pomoc !!! Zaoszczędziłeś mi $$$ czas i dużo stresu - powiedz proszę jak mogę się odwdzięczyć?
Pozdrawiam

Dodane 33 minuty 45 sekundy:
Adi123 pisze:
30 lis 2021, 07:48
Takie mostkowanie, to głupota. Coś się stanie to będzie tylko i wyłącznie Twoja wina. Nie pracownika. Nie producenta.
Jak by Ci wyciekał płyn hamulcowy, to byś żarówkę wykręcił, żeby się lampka nie świeciła?
Diabeł tkwi w szczegółach.
Nigdy nie naraziłbym pracownika na jakiekolwiek świadome niebezpieczeństwo! Mam małą firmę i na chwile obecną jestem jedynym operatorem tej maszyny.

Tak na marginesie, $5500 plus podatek plus wysyłka, plus serwisant $135 na godzinę i taki mały szczegół - nie mieli kurtyn w magazynie. Nie skusiłbyś się na dołożenie dwóch kabelków?
Gdyby nie te szalone ceny serwisu to naprawiłbym ją odrazu prawidłowo.
Teraz mam możliwość dokończyć zaległe projekty i czas by spokojnie szukać tańszych zamienników.

pozdrawiam
Załączniki
IMG_0888.jpg


amator7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 915
Rejestracja: 16 wrz 2016, 17:37
Lokalizacja: centrum obróbcze

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#15

Post napisał: amator7 » 30 lis 2021, 19:40

tom_ucw pisze:Tak na marginesie, $5500 plus podatek plus wysyłka, plus serwisant $135 na godzinę i taki mały szczegół - nie mieli kurtyn w magazynie. Nie skusiłbyś się na dołożenie dwóch kabelków?

moim zdaniem prawidłowe podejście do sprawy, poradziłeś sobie jak na polaka przystało. ;)
dla pelikanów są serwisy z cenami z d..y wziętymi i wszystkie te przepisy, które jak zawsze są tworzone w "naszym interesie"
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić prawa do rozsądku.


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#16

Post napisał: emsc » 09 gru 2021, 23:53

Takie coś nowe można kupic już za kilkaset złotych w PL. Czyli w USA za 200$ na pewno też.
Np:
https://www.google.pl/search?q=M-QC04-4 ... 0&biw=1920


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#17

Post napisał: Andrzej 40 » 13 gru 2021, 22:08

Mam do kol. tom_ucw pytanie, może sugestię - dlaczego kol. sądzi, że uszkodzony odbiornik a nie nadajnik ? Efekt będzie identyczny.
Sprawdziłbym oba zasilania 24V żarówką 6V/0,1A+ szeregowo rezystor 180 Ω - to odbiornik, ma podany pobór mocy 3W.
Nadajnik na pewno bierze więcej, ale od biedy też można tym sprawdzić. Jeżeli na nadajniku podana jest moc lub prąd, to
można policzyć rezystor dla nadajnika = (24-6)/I nadajnika. Często przewody lub złącza są przyczyną kłopotów. Miernik cyfrowy pokaże (bez obciążenia) prawidłowe napięcie, które po włączeniu odbiornika/nadajnika może zmaleć np. przez dodatkową rezystancję skorodowanych złącz lub uszkodzonych przewodów.
Oczywiście można dobrać żarówkę o innym napięciu z prądem nie większym niż 0,15 A, ale wtedy trzeba przeliczyć rezystor. W telefonii (nie tylko) były używane żarówki 24V/50mA i takie 2 równolegle doskonale by się nadawały.
Patrząc na ceny serwisu, to chyba taniej byłoby wysłać do naprawy do Polski.


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Optyczna kurtyna bezpieczeństwa

#18

Post napisał: Adi123 » 13 gru 2021, 22:19

Dodając do wypowiedzi Kolegi Andrzeja- sam nadajnik można jeszcze spróbować sprawdzić zwykłym aparatem cyfrowym, ot chociażby takim w telefonie. Kurtyna nadaje w podczerwieni, więc matryca powinna to wyłapać (uwaga- to światło nie jest tak rozproszone jak światło z diody podczerwonej np z pilota do tv. Trzeba ustawić prostopadle obiektyw do płaszczyzny szybki kurtyny.
amator7 pisze:pelikanów są serwisy z cenami z d..y wziętymi i wszystkie te przepisy, które jak zawsze są tworzone w "naszym interesie"

Twierdzenie dobre, o ile nie odpowiadasz że bezpieczeństwo pracowników (lub masz je w poważaniu). W innym przypadku to jak coś się stanie to zaraz prokurator się zapyta kto i na jakiej podstawie założył ten jeden mostek.
Jak pracujesz u siebie, i w pojedynkę to nikogo nie interesuje czy masz jakikolwiek system bezpieczeństwa czy nie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”