Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Krz_siu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 02 maja 2019, 10:17

Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#1

Post napisał: Krz_siu » 02 maja 2019, 11:06

Witam,
jestem nowym użytkownikiem, szukałem na forum podobnego przypadku ale nie znalazłem nic na ten temat.
Wczoraj zrobiłem pierwszy test frezarki po przeróbce na cnc. Jest to duża frezarka stołowa z 1986r. kiedyś sterowana przez Microtec 3000 ale ze względu, że oprócz konsoli prawie nic nie było z dawnego sterowania przerobiłem ją na silniki serwokrokowe 12Nm i sterowanie z Mach3.
Maszyna ma wprowadzoną właściwą wartość kroków na mm.
Po skasowaniu luzów w mach3 udało się osiągnąć:
-na osi x max 0,015mm
-na osi y max 0,03mm
-na osi z wychodzi prawdopodobnie poniżej 0,01mm bo nie mogę zmierzyć tak dokładnie.

Po uruchomieniu wykupionego kreatora w machu3 i próbie wyfrezowania kieszeni okrągłej fi20 frezem fi8 wychodzi coś takiego:
Obrazek
Materiał ustawiony był jak na zdjęciu lewo prawo oś x, góra dół oś y.
Otwór po lewej na głębokość 2mm skok co 0,5mm a po prawej głębiej. Dziwne jest że na samym dole otwór jest prawidłowy. Nie wiem co może być tego przyczyną. Ktoś się spotkał z takim przypadkiem?



Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#2

Post napisał: grg12 » 02 maja 2019, 11:21

IMHO - gubisz kroki - za każdym zagłębieniem centrum otworu przesuwa się coraz bardziej w górę i w prawo (według zdjęcia). Na górze zdjęcia ściana otworu jest prostopadle bo frez ściana "nawis", na dole zostają trybuny

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 531
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#3

Post napisał: JacekBelof » 02 maja 2019, 11:23

Spotkałem się z czymś podobnym, na starym HH... zakładając, że obróbka na każdej kolejnej głębokości to osobny cykl, a prawidłowe położenie otworu jest dla pierwszego, najwyższego przejścia... wynikałoby to z tego, że po zakończeniu frezowania wybrania na jednym poziomie, frez nie zjeżdża idealnie do osi (nie odwołuje korekcji), a kolejne przejście zaczyna od aktualnej pozycji.
Załóżmy, że współrzędne otworu, to X0 Y0, po wykonaniu przejścia frez zakańcza pracę na współrzędnych X0.5 Y1, wtedy kolejne przejście zaczynałby od X0.5 Y1, a kończył na X1 Y2... i tak dalej.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Autor tematu
Krz_siu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 02 maja 2019, 10:17

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#4

Post napisał: Krz_siu » 02 maja 2019, 12:56

Prześledziłem wygenerowany kod i maszyna wraca do punktu X0 Y0, więc musi gubić kroki jak napisał grg12.
Czyli wynikało by z tego że silniki są za słabe? Czy możliwy jest inny powód?
Tak jak pisałem silnik 12Nm (Chińczyk) przełożenie przez pasek zębaty 2:1, na sterowniku jest ustawione 1600kroków/obrót.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#5

Post napisał: grg12 » 02 maja 2019, 13:03

Na początek sprawdź ustawienia sterownika - może nie podajesz prądu znamionowego silników i zamiast 12Nm jest 0.12


Autor tematu
Krz_siu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 02 maja 2019, 10:17

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#6

Post napisał: Krz_siu » 02 maja 2019, 15:54

Przyznam się że nie mam pojęcia jak to zrobić. Sterownik to HBS86H (SuTai). Ma przełączniki do ustawienia kroku, kierunku i ostatni do wyboru silnika. Według instrukcji:
ON - silnik 86HS118
OFF - silnik 86HS150
W komplecie był i został zamontowany silnik T86HSS5001. Fabrycznie przełącznik był w pozycji OFF więc tak zostawiłem.
Można jeszcze połączyć się ze sterownikiem poprzez program ProTuner ale nie widziałem tam żadnej opcji do sprawdzenia czy ustawienia prądu.
Dziwi mnie trochę że krok nie jest gubiony podczas frezowania koła gdzie jest jakieś obciążenie a dopiero kiedy oś Z wyjedzie nad materiał i wraca do punktu X0 Y0 by rozpocząć kolejny cykl. Bo właśnie wtedy centrum otworu musi się przesuwać w górę i w prawo.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#7

Post napisał: grg12 » 02 maja 2019, 16:21

Ruch roboczy prawdopodobnie jest wykonywany z mniejszą prędkością niż pozycjonowanie. Jeśli masz zbyt wysoko ustawione max przyspieszenia lub prędkości (W machu- "motor tuning") tak właśnie będzie się działo.


Autor tematu
Krz_siu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 02 maja 2019, 10:17

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#8

Post napisał: Krz_siu » 02 maja 2019, 16:38

Na pierwszym uruchomieniu miałem ustawione bardzo małe wartości v=480mm/min a=4mm/s^2 (teraz V=1000mm/min, a=100mm/s^2)
Wiedząc że problem dotyczy powrotu do zera znalazłem na forum podobny przypadek
mach-3-gubi-zero-t98518.html
Tam rozwiązaniem było podniesienie prądu.


Autor tematu
Krz_siu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 02 maja 2019, 10:17

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#9

Post napisał: Krz_siu » 04 maja 2019, 08:15

Od razu przepraszam ale nie mogłem znaleźć opcji edycji poprzedniego postu.
Przeinstalowałem Macha3 bo myślałem, że może polska nakładka coś psuje jeszcze. Za pierwszą próbą zapomniałem włączyć kasacji luzów w efekcie mach wyfrezował ładny otwór z widocznymi w dwóch miejscach odchyleniami spowodowanymi luzami.
Obrazek
Luz na osi X 0,10mm
Luz na osi Y 0,28mm
Po włączeniu kasowania luzu znowu jak by powoli zaczęło się przesuwać zero i powstawać stopnie.
Obrazek
Więc raczej to nie problem z prądem podawanym na silniki a bardziej z kasacją luzu. Będę musiał sprawdzić oś Y czy nie uda się zmniejszyć luzu i ewentualnie pracować bez kasacji.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Frezowanie kieszeni okrągłej, efekt owal z stopniami

#10

Post napisał: grg12 » 04 maja 2019, 08:25

Ciekawe. Nigdy nie używałem kasowania. Mimo wszystko to wciąż może być błąd konfiguracji - kasowanie jest robione z dużym przyspieszeniem. Ciekawe co wyjdzie przy frezowanie innych kształtów testowych (np. Kwadraty w różnych orientacjach)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”