Fotorelacja z budowy plotera

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
nowicjusz7
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 42
Rejestracja: 26 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Fotorelacja z budowy plotera

#1

Post napisał: nowicjusz7 » 20 gru 2017, 21:58

Witam, chciałbym szanownym forumowiczom przedstawić moją maszynkę którą budowałem prawie rok. Konstrukcja w całości jest mojego pomysłu, projektowana pod pole robocze 1700(Y)1250(X)250(Z). Maszyna posiada dwa błędy, pierwszy to nie dałem blokady silnika osi Z, a drugi to profile pod stół zbyt słabe i przy szybkich nawrotach całość trochę się trzęsie. Ogólnie podsumowując budowa plotera była bardzo ciekawym doświadczeniem. W następnym poście zamieszczę niektóre pracę które wykonałem. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#2

Post napisał: bartuss1 » 21 gru 2017, 07:22

trzęsie sie przy nawrotach bo masz za wąską podstawę bramki, także mocowanie napędu poprzecznego.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#3

Post napisał: adam Fx » 21 gru 2017, 10:47

na oś Z możesz dać przeciwwagę (np. sprężyny gazowe). bartuss1 ma racje na oko widać że jest zbyt wąsko w stosunku to pozostałych elementów.
widać że się przyłożyłeś i gdyby nie poskąpienie na rozstawach to byłoby super :) .
Jak tam centralne smarowanie? smarujesz olejem czy smarem? czy mimo braku progresywnego rozdzielacza wszystkie podzespoły dostają podobną ilość smarowidła? Przerabiałeś gwinty w wózkach pod złączki? Smarujesz z ręcznej smarowniczy czy będzie jakaś autopompa ?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
nowicjusz7
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 42
Rejestracja: 26 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#4

Post napisał: nowicjusz7 » 21 gru 2017, 12:10

Dzięki za dobre słowo :) Co do podstaw bramy, to faktycznie można było zrobić troszkę większy rozstaw pomiędzy wózkami. Wózki połączyłem w całość ponieważ jest zdecydowanie łatwiej i szybciej smarować elementy. Smaruję ręczną smarowniczką, a smar prawidłowo się rozprowadza do wszystkich wózków i śrub. Gwinty w złączkach M6 więc wkleiłem je na klej do gwintów w wózkach, te elementy się nie poruszają więc myślę że się nic nie rozszczelni. "Sprężyna gazowa" o takim rozwiązaniu też pomyślałem, nawet namierzyłem że siłowniki od przedniej klapy silnika w ciężarówkach mają takie sprężyny i nawet skok by pasował. Będę musiał jeszcze nad tym popracować.


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#5

Post napisał: jarbia » 21 gru 2017, 14:20

Mam pytanie czy takie rozwiązanie ze śrubą napędową tak umieszczoną nie spowoduje przekoszeń czy innego rodzaju problemów przy obciążeniu .Może będę musiał zastosować podobne rozwiązanie w ploterze laserowym z tym ,że myślałem umieścić jedną szynę tam gdzie masz śrubę a napęd na paskach i karetkę na pionowej części bramy .Czy przy szybkich posuwach nie będzie przekoszeń czy blokowania ?
PS . Ładny kawał maszynki zrobiłeś ,przyjemnie popatrzeć .
pozdrawiam


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#6

Post napisał: Steryd » 21 gru 2017, 15:06

nie powinno być problemu. przy takim ustawieniu, jak dasz prowadnice prostopadle, to za cholibkę ich nie ustawisz.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
nowicjusz7
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 42
Rejestracja: 26 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#7

Post napisał: nowicjusz7 » 21 gru 2017, 15:14

Całość uruchomiłem w lutym tego roku i do tej pory nie zauważyłem problemu z blokowaniem się śrub czy jakimś przekaszaniu się bramy. Kąt prosty jest kątem prostym, a wymiary pokrywają się z tym co narysuje w artcamie. Byłem w Infotecu i tam na prezentacji umocowali materiał na samej krawędzi stołu, nie rozumiałem dlaczego. Po jakimś czasie zrozumiałem, ich maszyna miała jedną śrubę w osi Y i pewnie bali się problemów z tym związanych. Dlatego ja zastosowałem dwie. Co do lasera to napewno całość powinna być bardzo sztywna, żeby nic nie drgało podczas szybkich nawrotów. Każde zadrżenie lasera przełoży się na jakość obróbki.


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#8

Post napisał: jarbia » 21 gru 2017, 17:41

Steryd pisze:
21 gru 2017, 15:06
nie powinno być problemu. przy takim ustawieniu, jak dasz prowadnice prostopadle, to za cholibkę ich nie ustawisz.
Myślałem o jednej prowadnicy na górze bramy a do wózka przykręcony kątownik a dopiero do niego głowica i paski napędowe zamocowane właśnie do tego kątownika .


BioHay
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2011, 20:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#9

Post napisał: BioHay » 05 lut 2018, 20:05

Przeliczałeś ile Cię to w całości wyszło kasy ?
Sam robiłeś ten stół teowy czy kupowałeś gdzieś gotowe elementy (sklep)
Szukam czegoś takiego właśnie


Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Fotorelacja z budowy plotera

#10

Post napisał: Laki_88 » 05 lut 2018, 22:05

Jakie średnicę śrub i ich długość w osi y? Wpadają w drgania?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”