Filtr powietrza za wyciągiem z plotera

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Filtr powietrza za wyciągiem z plotera

#1

Post napisał: LTofik » 22 lip 2017, 19:12

Mam następujący problem - tymczasowo wyciąg z lasera co2 mam wystawiony za onko, i produkty spalania wylatują bezpośrednio na podwórko. Niestety czuć nieprzyjemny zapach palonego materiału, przy dużych nakładach sąsiedzi będą się burzyć.

Mam możliwość podpięcia wydmuchu wprost do komina od centralnego ogrzewania, aczkolwiek komin ma ponad 20 metrów. Wydaje mi się że będzie to spore obciążenie dla pompy i może doprowadzić do jej spalenia - choć mam nadzieję że nie - proszę waszą opinię na ile to ryzykowne dla "spalenia" pompy powietrza od wyciągu.

Ew. - może zamiast wyciągać z plotera i tłoczyć w komin, to może korzystniejsze byłoby zamocowanie pompy w górnym odcinku komina aby zasysał?



Tagi:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 22 lip 2017, 21:14

Nie za bardzo widzę sens montowania wyciągu w komin chyba, że mieszkasz w wietrznym rejonie Polski. Z komina będzie tak samo śmierdziało jak z rury za oknem chyba, że wiatr zdąży rozwiać smrodek...

Pompa powietrza od wyciągu nie ma nic wspólnego z wysokością komina... To nie ciecz, że musi pokonać siłę grawitacji... Jej to obojętne jak daleko pcha :) A jeśli temperatura "oparów" jest większa niź temperatura powietrza w kominie to zrobisz "ciąg" i pójdzie nawet na wyłączonej pompie :D


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#3

Post napisał: LTofik » 22 lip 2017, 22:30

Nie za bardzo widzę sens montowania wyciągu w komin chyba, że mieszkasz w wietrznym rejonie Polski. Z komina będzie tak samo śmierdziało jak z rury za oknem chyba, że wiatr zdąży rozwiać smrodek...
Na to właśnie liczę - ploter znajduje się w bardzo wysokim budynku. Skoro nie czuć dymy z pieca to może i z lasera się uda.
Pompa powietrza od wyciągu nie ma nic wspólnego z wysokością komina... To nie ciecz, że musi pokonać siłę grawitacji... Jej to obojętne jak daleko pcha :)
Po części masz rację, ale też nie do końca jestem przekonany czy masz rację. Komin ma przekrój o w kształcie kwadratu około 0,15M na 0,15M i wysoki na około 20m pi razy drzwi to jest jakieś 0,6kg powietrza (powietrze też waży), ciąg samego komina jest zdecydowanie mniejszy niż nadmuch z pompy więc raczej nie ma co liczyć na pomoc praw natury.
Głowię się więc czy silnik wentylatora nie będzie zbyt obciążony przy długotrwałej pracy..


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#4

Post napisał: cinematic2 » 22 lip 2017, 22:53

LTofik pisze: Po części masz rację, ale też nie do końca jestem przekonany czy masz rację. Komin ma przekrój o w kształcie kwadratu około 0,15M na 0,15M i wysoki na około 20m pi razy drzwi to jest jakieś 0,6kg powietrza (powietrze też waży), ciąg samego komina jest zdecydowanie mniejszy niż nadmuch z pompy więc raczej nie ma co liczyć na pomoc praw natury.
Głowię się więc czy silnik wentylatora nie będzie zbyt obciążony przy długotrwałej pracy..
Twoje teorie są powalające brakiem elementarnej wiedzy.
Gdyby komin miał 100m wysokości to samoistnie byłby taki "cug" że by ci gacie zdjęło.
I nie potrzebowałbyś żadnej dmuchawy.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#5

Post napisał: LTofik » 22 lip 2017, 22:58

Gdyby miał 100m ale nie ma. Baby do pieca też nie zasysa więc śmiem twierdzić że jego zasysanie jest mniejsze niż ilośc powietrza które tłoczy w niego pompa czyli komin choć cokolwiek ciągnie to jednak będzie dławił pompę (chyba).

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Yarec » 23 lip 2017, 15:08

LTofik - są nakładki na komin "turbo went" samoistnie poprawiają ciąg kominowy.
przykład: www.mkzary.plObrazek
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#7

Post napisał: dasza77 » 23 lip 2017, 15:18

ZASADNICZE pytanie - czy komin od c.o. jest używany do odprowadzenia spalin z pieca c.o. ?

Jeżeli tak , to ze względu na przepisy p.poż , BHP i zdrowy rozsądek nie można tam nic podłączyć.
Jeżeli komin nie jest używany , to śmiało odprowadzaj nim spaliny z lasera - ja tak robię od wielu lat i jest OK.


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#8

Post napisał: LTofik » 23 lip 2017, 18:22

Trochę źle się wyraziłem - budynek w którym stoi laser posiada 2 kominy, jeden od działającego c.o a drugi niezależny komin od starego pieca kaflowego który nie jest używany.

A jak z zapachem na podwórku? Jest wyczuwalny, czy smrodek nadąża się rozrzedzić w powietrzu?


Filtry i lasery
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 24 lip 2017, 09:25
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: Filtry i lasery » 24 lip 2017, 10:00

Spaliny, które powstają podczas obróbki laserowej tworzyw sztucznych są bardzo szkodliwe i rakotwórcze. Nie wiem czy wszystkim się tylko wydaje,żę smród palonego plastiku to tylko nieprzyjemny zapach?! Kiedy w końcu zacznie Wam zależeć na własnym zdrowiu. Podczas cięcia laserowego PMMA, PE, PP, PS, PC, PVC, PA6 itp. w dymie znajdują się dziesiątki tysięcy trujących substancji. Dla przykładu podam kilka w których są przekroczone znacznie dopuszczalne polskie normy:
• Benzen – związek chemiczny wywierający działanie toksyczne po wchłonięciu drogą oddechową, dawka śmiertelana dla człowieka to 0,065 grama.
• 1,3 butadien – działa rakotwórczo i mutogennie
• Benzopiren - związek silnie rakotwórczy
• Fluoranten – powoduje wady genetyczne. Po wdychaniu dostarczyć świerze powietrze, ewntualnie sztuczne oddychanie, ciepło.
• Piren - jest słabo toksyczny ale bardzo mocno rakotwórczy. Atakuje nerki i wątrobę.
• Chryzen – działa mutagennie na komórki rozrodcze (kategoria 2). Rakotwórczość
(kategoria 1B). Toksyczność ostra dla środowiska wodnego (kategoria 1) Przewlekła toksyczność dla środowiska wodnego.
• Fosgen - bezbarwny gaz, silnie trujący i duszący, o zapachu świeżo skoszonej trawy lub zgniłych owoców. Wykorzystywany jako bojowy środek trujący o działaniu duszącym. Powoduje wypełnianie płuc płynem, co uniemożliwia przyswajanie tlenu
• Benzo(a)piren , Benzo(b)fluoranten - gromadzi się w organizmie i może powodować raka, upośledza płodność.
• Akroleina - bezbarwna, lotna ciecz. Powoduje silne podrażnienia błon śluzowych, oczu i górnych dróg oddechowych. Już przy stężeniu w powietrzu rzędu 2 ppm może spowodować zgon. Z tego względu była stosowana przez jakiś czas w trakcie wojny jako gaz bojowy.
• Styren - dostaje się poprzez układ oddechowy. Działa depresyjnie na układ nerwowy i obwodowy, powoduje zaburzania przewodnictwa nerwowego. W organizmie człowieka działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy oraz drażniąco na błony śluzowe. Może prowadzić do marskości wątroby.

Niech tylko urządy dowiedzą się jakie to trucizny i jak szkodzą na środowisko!

Proszę dla własnego zdrowia przyzwyczajać się z myślą, że jak chcemy zarabiać laserem to musimy mieć do niego odpowiedni filtr!
Ciekawe co się stanie jak zapali się Panu ten komin? w przewodzie wentylacyjnym osadzi się sadza, któregoś dnia buchnie w laserze płomień i zapali komin? Przyjedzie Straż i nie znajdzie pieca tylko ploter laserowy! jakim prawem podłączony do komina?

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#10

Post napisał: abyss » 24 lip 2017, 11:00

Filtry i lasery pisze:Dla przykładu podam kilka w których są przekroczone znacznie dopuszczalne polskie normy:[..lista]
Zupełnie nie neguję sensowności (i obowiązku zgodnie z normami UE zdaje się) użycia filtrów. Mogę jednak prosić o źródło badań/danych?

Inna sprawa, że jak sąsiad wrzuca do pieca kilkanaście par butów i pali w kominku butelki PET to tego śmiecia dostaje się do atmosfery jeszcze więcej. O Chinach nie wspomnę (gdzie o ile pamiętam tylko jedna z ich firm jest odpowiedzialna za coś 17% światowych zanieczyszczeń).

P.S. O ile wiem przy cięciu drewna oraz grawerce kamienia TAKŻE o ile wiem pojawiają się "niezdrowe" substancje, ale to inna historia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”