DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
SylwekK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 60
Rejestracja: 13 maja 2019, 12:37

DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#1

Post napisał: SylwekK » 13 mar 2020, 21:45

Witam po dłuższej przerwie. Przedstawiam dzisiaj mojego potworka do szlifowania, który już jakiś czas chodził mi po głowie. Zaczęło się od zepsutej pralki i odzysku sprawnego silnika. Po odleżeniu właściwego czasu i przekładaniu go z miejsca na miejsce postanowiłem, że jedyne słuszne jego zastosowanie będzie właśnie w szlifierce pasowej, która jest niezastąpionym narzędziem w warsztacie (kto taką posiada ten wie ile czasu i nerwów może zaoszczędzić). Jeśli ktoś miał wątpliwości czy taki silnik się nada to śpieszę je rozwiać - do amatorskiego warsztatu jak najbardziej się nada :)
Zanim wziąłem się za robotę przejrzałem dziesiątki filmów w necie z podobnymi projektami i ... zrobił mi się tylko mętlik w głowie. Postanowiłem zmontować najtańszym kosztem z tego co znajdę w warsztacie. Oczywiście nie obeszło się w sklepie z profilami gdzie musiałem odpowiedni przekrój dokupić do już posiadanego, ale nie były to jakieś wielkie koszty. Nie robiłem żadnego projektu tylko ze wstępnych pomiarów dotyczących długości pasa wyliczyłem ile czego będzie potrzeba. W pokrętłach dociskających profile umieszczone są kulki 10mm aby nie niszczyć samej śruby i oszczędzić też profil przed nadmiernym zagnieceniem. Rolki (pierwsze) wytoczyłem z grubej rury (PCV chyba) - właściwie to tylko miejsca na osadzenie łożysk. Wiem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie chociaż spokojnie w praktyce daje radę. Jednak parę dni później grzebiąc w pozostałościach aluminiowych znalazłem rurę alu 40x20, o której dawno zapomniałem i natychmiast dotoczyłem nowe rolki. Rolka regulacyjna toczona jest na dwustronny stożek 2 stopnie. Zmiana rolek (na filmie są jeszcze te z tworzywa) drastycznie poprawiła stabilność pasa i maszyna po prostu ucichła. Słychać tylko szum pasa i buczenie silnika, a nie jak wcześniej wycie syreny (ten plastik był jakiś taki nieby lekko perforowany i to strasznie hałasowało na obrotach). Napinacz to zwykły meblowy amortyzator 60N.
Głowna szajba napędowa ma 9cm (taką miałem otwornicę, do tego wymiaru dobrałem obroty silnika) i zrobiona jest z trzech warstw grubej sklejki. W zaprzyjaźnionym warsztacie na większej tokarce rozwiercono otwór w szajbie, do którego dotoczyłem tulejkę pasującą na oś silnika, którą wcisnąłem w tą sklejoną szajbę. Dalej już w swojej małej tokarce uformowałem "beczkę" aby pas się lepiej trzymał środka.
Pozostałe części to już spawanie wiercenie, itd. które komentarza raczej nie wymaga i jest przedstawione na zdjęciach.
Wspomnę jeszcze tylko o silniku. Cała zabawa ma sens kiedy można regulować obroty w szlifierce (ostrzenie noży czy innych rzeczy, które można przypalić, nie lubią dużych prędkości) dlatego kupiłem u Chińczyka popularny regulator ze sprzężeniem z prądnicą tacho jaką posiada wspomniany silnik. Jest prosty regulator na wzmacniaczach operacyjnych, ale radzi sobie całkiem dobrze. Po przyblokowaniu osi silnika regulator zwiększa moc aby utrzymać prędkość. Podczas testów dopiero przy bardzo mocnym docisku pasa na całej szerokości (wprost nienaturalnym) silnik zaczął zwalniać. Minimalne prędkość pasa obecnie około 5m/s, a maksymalna 26m/s (oś silnika pędzi 5600obr/min)
Ważna uwaga. Regulator właściwie od razu trzeba poprawić, tzn. wymienić ten śmieszny mały radiatorek wielkości plecków triaka na coś co faktycznie będzie odprowadzać ciepło. Dorobiłem też obudowę silnika, bo zdobyłem sensowny kawałek blachy, który mogłem do tego wykorzystać. Szkoda żeby pył leciał bezpośrednio na silnik - dość szybko by uległ zniszczeniu.
Obrazek

Podsumowując, po kilku dniach pracy (nie ma dnia, żebym coś dłużej nie szlifował) wszystko pięknie działa zgodnie z oczekiwaniem. Nawet nie sądziłem, że będzie to moje ulubione narzędzie. Do tej pory korzystałem z ze zwykłej silnik+kamień, ale to tak jak już naprawdę musiałem raz na jakiś czas. Śmiem twierdzić, że taka szlifierka choćby nie wielkiej mocy powinna być w każdym warsztacie :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dzisiaj dorobiłem jeszcze osłonkę z pleksi, bo iskierki mimo okularów bardzo się rzucały na twarz ;)

I film z działania (jeszcze bez aluminiowych rolek):





strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#2

Post napisał: strikexp » 13 mar 2020, 22:01

Extra!
Użycie kawałka drewna jako dużej rolki bardzo mi się podoba. Choć jednak tego typu silniki mają chyba szczotki, tzn sprzęt dla wnuków to nie będzie. Ale silnik można zawsze zmienić, a maszynka bardzo przydatna.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#3

Post napisał: pukury » 13 mar 2020, 22:13

Hej.
Dla czego nie dla wnuków ?
Mam pralkę od 8 lat - piorę średnio - 2 x na tydzień .
No jakoś silnik działa i komutator specjalnie nie jest zajechany.
pzd.
Mane Tekel Fares


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#4

Post napisał: strikexp » 13 mar 2020, 23:15

No właśnie nie wiadomo ile szczotek da radę zjeść komutator. Aczkolwiek na pewno tańsza kontrola obrotów niż z falownikiem.
Te silniki komutatorowe na napięcie sieciowe to piękna rzecz. Ale nie idzie tego kupić w normalnej formie. Albo małe moce <100W, albo takie nieforemne potworki z pralek. A jak widać ma to zastosowanie w mało używanych maszynach warsztatowych.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#5

Post napisał: pukury » 13 mar 2020, 23:21

Hej.
Nie takie znowu nieforemne .
Mają wygodne mocowanie - są dość łatwo dostępne i stosunkowo tanie.
Sterownik można zrobić w prosty sposób.
pzd.
Mane Tekel Fares


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#6

Post napisał: dasza77 » 13 mar 2020, 23:50

Jedne zastrzeżenie. Gdyby jeszcze stolik miał możliwość regulacji kąta nachylenia z w miarę czytelną skalą ? Może ma lecz na filmie tego nie zauważyłem. Czasem się przydaje !

Awatar użytkownika

Autor tematu
SylwekK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 60
Rejestracja: 13 maja 2019, 12:37

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#7

Post napisał: SylwekK » 14 mar 2020, 00:10

Nie robiłem świadomie skali. W warsztacie cały czas pod ręką kątomierz i kątownik to dałem sobie spokój z bajerami :)


Majstarek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 18 lis 2016, 18:22
Lokalizacja: Łęczyca łódzkie

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#8

Post napisał: Majstarek » 14 mar 2020, 14:58

Podaj jakiś link do tego sterownika silnika... Chętnie taki sobie sprawię:)


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#9

Post napisał: dasza77 » 14 mar 2020, 15:08

Nie widziałem na filmie żeby stolik miał regulację nachylenia względem taśmy?

Awatar użytkownika

Autor tematu
SylwekK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 60
Rejestracja: 13 maja 2019, 12:37

Re: DIY Szlifierka pasowa z silnikiem od pralki

#10

Post napisał: SylwekK » 14 mar 2020, 15:34

Stolik ma tylko regulacje góra/dół, a kąt nachylenia szlifowania ustawia się na rolkach (jedna z fotografii to pokazuje) i wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem.
Nie zauważyłem, że w pytaniu chodziło stolik :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”