Czy można przerobić tokarkę na CNC

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Czy można przerobić tokarkę na CNC

#1

Post napisał: relaxxis » 29 lis 2008, 23:50

Mam pytanie bo nie znam się na tokarkach ani na przerabianiu na CNC.
Mogę kupić tokarkę jak na foto linku, ale chciałbym przerobić ją na CNC.
http://www.pilex-sklep.pl/product-pol-1 ... 50400.html
Czyli materiał podawny przez podajnik /dokupic to nie problem/ bedzie automatycznie łapany przez uchwyt, a następnie obrabiany rowież automatycznie przez program CNC.
Pewnie trzeba byłoby wymienić uchwyt, ale na jaki?!, zainstalować na suporcie silniki krokowe lub servo, a całośc połaczyć razem aby wspólpracowało z podjanikiem.
Chciałym rowież przesówany automatycznie konik, aby zaistalować w nim wiertło.
Chcę produkować tulejki z teflonu potrzebne mi w produkcji i nic więcej, ponieważ koszt produkcji na maszynach CNC jest tak duży, ze wolałbym robić sam.
Czy jest możliwa taka przeróbka, ile może kosztować, czy taka maszyna moze poradzi sobie po przerobieniu z produkcją 12godzin dziennie, non stop.?
Pytań jest wiele. Może jest jakaś znana wam firma , ktora podejmie sie przerobki.
Proszę o sensowen wypowiedzi.:-)
Lakoniczne np "tak wszystko da się przerobić kwestia tylko kasy" itp prosze sobie darować.:)
Za wszelkie informacje i porady z góry dziekuje i dodam jeszcze raz , ze jestem laikiem w temacie więc ewentualny zimny prysznić tez mozecie lać.;-) na mój pomysł...byle sensowie.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2008, 14:01 przez relaxxis, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 30 lis 2008, 09:25

Witam.
Przeróbka będzie możliwa ale :
- serwa a nie krokówki
- uchwyt pneumatyczny albo hydrauliczny (np Bison-Bial)
- napęd konika możliwy ale jest to kolejna sterowana oś - co może rodzić więcej problemów z generowaniem g-kodu
- sam podajnik nie jest urządzeniem skomplikowanym jeśli miałby podawać tylko tulejki z teflonu - tak więc kwestia długości tych prętów , ich średnicy itp.
- przeróbka takiej tokarki - owszem ale nie dla pracy 12h - po prostu bardzo szybko zużyją się prowadnice.
Ogólnie - dla obróbki teflonu bardziej bym widział wykonanie urządzenia "specjalizowanego" od podstaw , niż przeróbkę takiej tokarki.
Koszt ogólny sądzę iż może być porównywalny.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 30 lis 2008, 09:44

hehe
jeden o kasie a drugi o serwach
ja mam na krokówkach i tak większych prędkości skrawania niż np 100mm/min przy zagłebieniu 0,5mm w stali nie da sie uzyskac bo wrzeciono nie da rady i suport zaczyna wpadać w drgania, także prędkość nie jest wymagana,
uchwyt pneumatyczny fajna sprawa, sam sie nad tym zastanawiam, ale troche to kosztuje
napęd konika nie problem, zazwyczaj g kod na tokarkę pisze się ręcznie - czy to powierzchnia cylindryczna czy otwór, pod warunkiem że toczy się ortogonalnie, bo krzywizny lepiej przygotowac w camie.
u mnie tokarynka zazwyczaj pracuje do 8 godzin dziennie, jeszcze sie nic nie wytarło od dwóch latek,
budowa urządzenia od podstaw faktycznie bardziej na miejscu
za jakis tydzien rozpoczynam budowe 4 tokarek (na zlecenie) do obróbki pręta - coś ala automaty na bazie częsci z minitokarek, moze sie pochwale na forum :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#4

Post napisał: wieslawbarek » 30 lis 2008, 10:34

he he he jeden o kasie drugi o serwach a trzeci o uchwycie pneumatycznym :wink: na targach w poznaniu pytaliśmy o cene uchwytu pneumatycznego z wbudowanym cylindrem (250 mm) około 12 tyś. Po zapytaniu wyszło 25 tyś bo jeszcze sterowanie oczywiscie kompresor we własnym zakresie.Uchwyt chydrauliczny chiński też coś koło tego , mniejsze będą trochę tańsze ale o ile?.Moje zdanie na CNC mozna przerobic wszystko nawet parasol ale czy to sie opłaca :?:


arturbeny
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, 20:33
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: arturbeny » 01 gru 2008, 14:28

Lakoniczne np "tak wszystko da się przerobić kwestia tylko kasy" itp prosze sobie darować.:)
-ale taka prawda :)
jaka rozpiętość wymiarów?
nie sądzę że przeróbka się opłaca.
podaj przykładowy rys elementu do wykonania.
ile szt na dzień miesiąc...


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#6

Post napisał: relaxxis » 01 gru 2008, 15:30

Wiem, ze mozna przerobić wszystko, ale liczy się końcowy efekt!
Chciałbym otrzymać tulejki z teflonu lub PA z pręta dł 100cm.
Wymiary 5-15mm fi, dłgość 10-20mm, z otworem 2mm i zaokrąglone na obu końcach. W ilości 10.000szt miesiecznie.
Rowiez jestem za zrobienie specjanego urzadzenia sterowanego numerycznie, ale kto to zrobi i za ile? W Polsce ceny są z księzyca. Np za mniejszą tokakę CNC z profili aluminiowych /czyli zabawka/ firma chciała 50.000zl ! , o przydatności, jakosci i wydajnosci nie bylo nawet mowy.
Gdy pytalem firmy posiadające maszyny CNC dostałem oferę od 4zł / chora cena/ do 40groszy za sztukę. Z moich wstępnych wyliczeń wynika, ze koszt nie przekroczyłby 3-5groszy.

Zastanawia mnie dlaczego uchwyt hydrauliczny jest aż tak drogi.


Aha... i nie widomo jeszcze ile tak maszynka po przerobieniu moze zrobic sztuk na minute, nie psując sie co kilka dni.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2009, 20:21 przez relaxxis, łącznie zmieniany 1 raz.


tigerhellmaker
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 19 paź 2008, 23:23
Lokalizacja: Maków

#7

Post napisał: tigerhellmaker » 01 gru 2008, 17:28

Jakie wymiary ma taka tuleja ?
Jest robiona z pręta o przekroju okrągłym ?
Masz jakieś rysunki ?


Jerzy Pierchała
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 07 lis 2008, 19:32
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: Jerzy Pierchała » 01 gru 2008, 17:58

do relaxxis

Nie sądze że wyrobisz się w 3 do 5 groszy na tokarce. Dowiedz się ile kosztuje wałek z którego to chcesz toczyć. Wydaność na tokarce raczej mierna.
Robię podobne gabarytowo takie detale ale na wtryskarce. Wydajność 5000 szt na 8 godzin - forma wtryskowa zależy ilu gniazdowa - minimum 4 . Forma ok 5000,00 zł netto - możesz zrobić na niej kilkaset tysięcy sztuk. jak prześlesz zdjęcie lub rysunek to wyszacuję Ci dokładniej.
alucom


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#9

Post napisał: GumiRobot » 01 gru 2008, 18:07

a nie będzie najtaniej przy tej ilości zapytać się w Tarnowskich Azotach - czyli u producenta Tarflenu (odpowiednik teflonu) i Tarnamidu (poliamid), może u siebie pominą obróbkę mechaniczną i od razu odleją lub wytłoczą odpowiednie tulejki.


Jerzy Pierchała
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 07 lis 2008, 19:32
Lokalizacja: Rybnik

#10

Post napisał: Jerzy Pierchała » 01 gru 2008, 18:10

Z tego co wiem to nie zajmują się takimi usługami chyba że zamówisz 10000000000000000 szt ??
alucom

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”