Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#1

Post napisał: lkuchars » 25 mar 2022, 19:14

Cześć

Poskładałem maszynę i szykuje się do uzbrojenia w pierwsze narzędzia. Robota jaka będzie na start to obrabianie płyt pod narzędzia - czyli frezowanie czołowe i boczne. Maszyna Roku Vertimac-F. Rozglądam się za głowicą z 'w miarę' ekonomicznym systemem płytek. Widzę że najpopularniejsze są obecnie płytki APxx ale kupowanie ich do takiego zastosowania wydaje mi się bez sensu bo tam są tylko 2 ostrza.

Rozglądam się już kilka godzin i trafiłem właśnie na płytki SNMX 1206, które są tylko około 30% droższe od APxx a posiadają 8 krawędzi tnących. Głowice są dostępne np od AKKO i są nieco droższe, no ale to wydatek jednorazowy.

Macie jakieś doświadczenia z tym ? Jeśli już to wybierać głowicę na 45 st czy na 90 st do takiej roboty.

pozdro
Łukasz


Pozdrawiam
Lukasz

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7969
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#2

Post napisał: WZÓR » 25 mar 2022, 19:43

Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#3

Post napisał: lkuchars » 25 mar 2022, 20:06

Wygląda świetnie, tylko czy to jest do dostania i inserty są w sensownych pieniądzach ? Szukam raczej czegoś co mogę kupić w normalnym narzędziowym albo alledrogo.
Pozdrawiam
Lukasz


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#4

Post napisał: jasiu... » 25 mar 2022, 20:12

A pomyśl.

Może inaczej. Wszystko zależy od tego, co płytka ma robić. Jeśli płytka skrawa fazą, to wiór jest o √ 2 większy, niż gdyby skrawała krawędzią prostą. Poza tym kąt 45 stopni, jeśli rozrysujesz sobie siły, to zauważysz, że pojawi się siła odpychająca głowiczkę we wrzeciono. Czasem może to być korzystne, ale czy zawsze?

Jeszcze jedna rzecz. Płytka, która ma krawędzie z jednej strony ma od strony podparcia kąt α - zobacz tutaj: https://de.m.wikiversity.org/wiki/Datei ... waniem.svg a płaszczyzna podparcia może być prostopadła do powierzchni skrawania. W płytkach dwustronnych musisz płaszczyznę podparcia mieć pochyloną, żeby nie tarło o materiał. Czy to jest korzystne dla płytki?

Z moich obserwacji, jeśli masz miękkie materiały, bierzesz niewielkie naddatki, to płytki dwustronne wcale nie są złym wyborem. Jeśli masz więcej do zebrania, chcesz czasem zbierać obwód materiału, a nie tylko jego powierzchnię, to płytka prosta będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Ja jestem zwolennikiem APMT, czy podobnych, bo jak twoją np. wybrać kieszeń?

Mieliśmy głowiczkę https://www.secotools.com/article/m_6976 ale nadawała się tylko do planowania, powierzchnia przy małym wiórze była ok. Najczęściej u nas idą te: https://www.secotools.com/article/m_6928 wszystko tym zrobisz.


Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#5

Post napisał: lkuchars » 25 mar 2022, 20:27

Dziękuje ci serdecznie za opinie i linki do tego co używasz. Rzeczywiście jest tak, że APxx są wszędzie, w każdym sklepie i jest tego pełno. Widocznie nie bez powodu. Planuje zakupić frezy palcowe składane na APMT i mniejszą głowiczkę na APMT. Myślałem sobie, że takimi wieloostrzowymi płytkami które są niewiele droższe można robić taką obróbkę znacznie taniej a z głowicą 90 st na SNMX także obróbkę boczną.
Pozdrawiam
Lukasz

Awatar użytkownika

MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#6

Post napisał: MarLip » 25 mar 2022, 20:34

Kyocera i chyba TAEGUTEC miały 10 krawędziowe płytki. Z Kyocery to będą MFPN.
K.I.S.S - Keep it simple stupid!


Tomek11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2013, 15:13
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#7

Post napisał: Tomek11 » 23 cze 2022, 23:49

A coś więcej o tej frezarce - bo nie mogę doszukac po nazwie. Jakis link ?

Dodane 2 minuty 27 sekundy:
jasiu... pisze:Poza tym kąt 45 stopni, jeśli rozrysujesz sobie siły, to zauważysz, że pojawi się siła odpychająca głowiczkę we wrzeciono. Czasem może to być korzystne, ale czy zawsze?


A kiedy jest niekorzystne ? Czy chodzi o słabość mocowania w oprawce ?

Dodane 16 minuty 50 sekundy:
To taka frezarka ? https://sprzedajemy.pl/frezarka-wagner- ... nr64279306
Tomek


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#8

Post napisał: Steryd » 24 cze 2022, 07:49

Najczęściej jest niekorzystne. Skoro masz dużą siłę działającą na przedmiot dociskajaco. To wrzeciono jest odpychane z tą samą siłą ergo maszyna musi być odpowiednio sztywna, a przedmiot podparty. Inaczej dokładnie nie obrobisz.
Z mojego skromnego doświadczenia mogę stwierdzić, że plytki z dużą ilością krawędzi nie koniecznie są lepsze- tylko w warunkach stabilnej pracy w dużej serii. Jak masz krótkie serie, z różnymi materiałami i geometriami, to lepiej mieć mniej krawedzi, ale tańsze plytki, bo je będziesz zmieniał dopasowując się do materiału, i dostępne narzędzia, żeby dopasować się do geometrii.
Można?
Morzna!!!


Tomek11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2013, 15:13
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#9

Post napisał: Tomek11 » 24 cze 2022, 09:48

To jaka siła jest gorsza dla frezarki: w osi Z czy gdy jest obróbka boczna np. płytkami APMT ?
Przy mało sztywnej maszynie - sądziłem że właśnie rozwiązaniem są frezy z dużą składową w osi Z np. głowice HSM. Ale ja mam małą wiedzę jeszcze.
Płytki wieloostrzowe mają jeszcze tą wadę że mogą ulec zniszczeniu i wtedy mimo że płytka ma wiele jeszcze krawędzi to i tak trzeba ją wymienić.
Tomek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11548
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Co sądzicie o płytkach SNMX 1206 - 8 krawędzi !

#10

Post napisał: RomanJ4 » 24 cze 2022, 12:18

Tomek11 pisze:Płytki wieloostrzowe mają jeszcze tą wadę że mogą ulec zniszczeniu i wtedy mimo że płytka ma wiele jeszcze krawędzi to i tak trzeba ją wymienić.

To musiałbyś zrobić dzwona, albo naprawdę się postarać by zniszczyć płytkę tak by nie można jej obrócić...
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”