Aluminiowy odlew korpusu

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
konstrolog
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1

Aluminiowy odlew korpusu

Post napisał: konstrolog » 28 lut 2018, 00:13

Witam,

Jestem w trakcie wykonywania pracy inżynierskiej, której celem jest wykonanie korpusu aparatu fotograficznego. Z odlewnictwem nie miałam dużej styczności więc będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Korpus ma być odlany ze stopu aluminium i ma służyć jako półfabrykat do obróbki skrawaniem. Jest on cienkościenny (2 mm grubości), o skomplikowanym kształcie i dalej ma być poddany frezowaniu w celu usunięcia naddatków z otworów. Potrzebuję następujących informacji:
1) Jaki stop będzie najbardziej odpowiedni?
2) W jaki sposób powinien zostać odlany?
3) ewentualne wskazówki w doborze parametrów na obrabiarkę

Dołączam zdjęcie korpusu, na którym wzorowałam się w tworzeniu modelu wyrobu gotowego.

Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc.

kolec7
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Kontakt:

Re: Aluminiowy odlew korpusu

Post napisał: kolec7 » 28 lut 2018, 06:33

konstrolog pisze:
28 lut 2018, 00:13
Jestem w trakcie wykonywania pracy inżynierskiej....(z odlewnictwa aluminium). Z odlewnictwem nie miałam dużej styczności....
....dlatego wzięłam się za taki temat!

Powala mnie takie podejście!
Dlaczego w takim razie, nie pisać czegoś w temacie lotu na Marsa?
"W życiu piękne są tylko chwile...."

mareq_bb
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)

Post napisał: mareq_bb » 28 lut 2018, 08:25

Zabierasz się za pracę inżynierską dopiero teraz? Gratulacje.
Proponuję bibliotekę i wszelkie możliwe pozycje nt. odlewnictwa. To na początek.

mryellow
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)

Post napisał: mryellow » 04 mar 2018, 21:12

co za patologia xd

wt

Post napisał: wt » 11 mar 2018, 21:57

Odlew ciśnieniowy do "pracy" może się nadać. Materiał według opisanych przez dostawcę parametrów, przeznaczony do odlewania. Tylko kilka procent studentów osiąga odpowiedni poziom, reszta ma się zetknąć z problemem, aby później głupot nie opisywać i to musi społeczności wystarczyć. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)

Post napisał: oskaeg » 27 mar 2018, 23:56

konstrolog pisze:
28 lut 2018, 00:13
1) Jaki stop będzie najbardziej odpowiedni?
2) W jaki sposób powinien zostać odlany?
3) ewentualne wskazówki w doborze parametrów na obrabiarkę
Dołączam zdjęcie korpusu, na którym wzorowałam się w tworzeniu modelu wyrobu gotowego.
Temat bardzo, bardzo trudny... Ale coś spróbuje podpowiedzieć.

1.Z tego co się orientuje, to takie rzeczy wykonuje się generalnie ze stopów cynkowych, głównie jest to znal, ale również może być i sam cynk, to tak w nazewnictwie, gdyż na pewno występuje on w odlewniczych stopach gdyż w przypadku odlewnictwa, nigdy nie mówimy o czystych pierwiastkach. Aluminium, podobnie do cynku, jest metalem bardzo reaktywnym, nie słyszałem, aby wykonywało się z niego wtryski do form cienkościennych. Aluminium odlewa się raczej metodą tradycyjną, do form piaskowych, oczywiście wtryskuje się je również do form wtryskowych, ale nie jestem do końca przekonany, czy nie ma jakiś przeciwwskazań technologicznych, do wykonania tak cienkościennych detali.

Samo aluminium jest metalem dość trudnym w odlewnictwie, bardzo szybko się utlenia. Jego Masa atomowa wynosi: Masa atomowa: 26,981539 u ± 8E-7 u, gdzie dla cynku masa atomowa wynosi 65,38(2) u[a][4]. Same budowy atomowe, dają już dużo do myślenia.

Znal jest stopem typowo odlewniczym, ładnie się leje i daje dobre odlewy, łatwo się odlewa znal, nawet w domowych warunkach, gdyż jest to bardzo ustabilizowany metal. Aluminium też można odlewać tradycyjnie "w ogródku", jednak tu trzeba mieć bardzo dużo doświadczenia, aby metal się nie spienił, gdyż po wlaniu do formy. może powstać po prostu coś w rodzaju spienionego aluminium, czyli coś ala pumeks.

2. W przypadku wyrobów cienkościennych, nie ma mowy o odlewach tradycyjnych, metodą grawitacyjną. To nie jest wosk, aby go można było tak odlać, tylko płynny metal. Musi on zostać wtryśnięty pod ciśnieniem do specjalnie zaprojektowanej w tym celu formy wtryskowej, aby uzyskać tak cienkościenne kształty.

3. To już jest najmniejszy problem.

Temat jest bardzo trudny, gdyż wymaga omówienia:

1. Procesu technologicznego. Wtryskarki do metali. Zakres ciśnień, temperatur itp.
2. Konstrukcji formy, jej materiałów.
3. Rodzajów wtryskiwanego materiału.
4. Ewentualnej obróbki detalu, nie tylko poprzez samo frezowanie, ale być może i szlifowanie, bądź śrutowanie.
5. Kontrola wyrobów na stanowiskach kontrolnych i pomiarowych.
6. Normy w procesach produkcyjnych
7. i wiele innych, których mi się nie chce tutaj wypisywać.

PS. A tak w ogóle, obudowa tego aparatu "SONY", wygląda tak, jakby była wykonana z ABSu, tworzywa sztucznego, a nie metalu... Obudowy takie, maluje się lakierami, aby zakryć ewentualne niedoskonałości powierzchni, takie jak linie płynięcia tworzywa. To samo tyczy się również obudów do laptopów, często widać jak lakier się ściera i uwidocznia się pod spodem czarny plastik.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”