Opis parametrow spawania-prosto i zrozumiale dla wszystkich

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Opis parametrow spawania-prosto i zrozumiale dla wszystkich

#1

Post napisał: blasterpl » 03 maja 2014, 10:59

Mam ta spawarkę dobre 10 lat , spawam nią co popadnie głownie alu . Wychodzi jak wychodzi chyba całkiem nie źle bo ludziska wracają z następnymi rzeczami do spawania.Ale jeśli chodzi o ustawienia to jak 10 lat temu poustawiałem na oko i słuch :mrgreen: tak teraz zmieniam tylko prąd spawania w zależności czy spawam chłodnicę czy gruba miskę olejowa od ciężarówki :oops: . Myślę ze czas najwyższy wykozystac możliwości maszyny. Ale aby to zrobić trzeba wiedzieć co do czego służy a ja nie bardzo wiem.Prosze kolegow o łopatologiczne wytłumaczenie na podstawie fotki mojego TIG-a które regulacje do czego służą i co się dzieje (zmienia) podczas spawania gdy zmieniam dana wartość. Myślę ze takie kompendium wiedzy na temat ustawiania podstawowych parametrów przyda się wielu początkującym i nie tylko :wink:

Obrazek

1.Tryb spawania: pierwsza pozycja MMA reszta to TIG 2 pozycja to sterowanie pedalelm a
3 i 4 :?:
4.Prad spawania
9. Spawanie AC lub DC ale co dokładnie znaczą 3 ostatnie pozycje :?:
13. Zajazanie luku dotykowo lub bezdotykowo
Reszta jest dla mnie białą karta która liczę ze koledzy zapełnią :wink:



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 03 maja 2014, 12:32

1) To 2- takt i 4-takt - pierwsza polega na tym, że spawarka działa, dopóki guzik na uchwycie jest wciśnięty. Ostatnia - klikasz - spawa - klikasz - przestaje spawać. 4-takt przydaje się, jak musisz manewrować palnikiem, np wokół rury i trzymanie guzika cały czas byłoby męczące.

2) Prąd startu [% względem głównego prądu - A]

3) Czas narastania prądu od wartości 2) do 4) [0 - 25 sek]

4) Prąd główny spawania [A]

5) Czas opadania prądu [0 - 25 sek] - z tego co wyczytałem, to jak za szybko prąd opada po spawaniu TIG np. nierdzewki, to powstają kratery.

6) nie wiem

7) wypływ gazu po spawaniu - póki materiał jest jeszcze gorący - powinno się go jeszcze trzymać w gazie obojętnym, żeby nie załapał tlenu i się nie utleniał

8) nie wiem

9) prądem DC można spawać z polaryzacją + i - ale na szybko nie powiem Ci jaka jest różnica z tą gwiazdką. To chyba jest tak, że te tryby po kolei:
AC -> aluminium
DC- -> TIG
DC-* -> TIG z Pulsem
DC+ -> możliwość spawania MMA

10) nie wiem

11) balans AC - ilość prądu o konkretnej polaryzacji decyduje o tym ile ciepła odkłada się na elektrodzie, a ile na materiale.

12) częstotliwość AC - [Hz] - spawarki bez regulacji mają to ustawione na ok 60Hz. Im wyżej tym bardziej skupiony łuk.

13) nie wiem

14) nie wiem.

A nie łatwiej byłoby znaleźć instrukcję? :P


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#3

Post napisał: blasterpl » 03 maja 2014, 18:43

O i już coś wiem :wink: , instrukcji szukałem w necie ale za cholerę nie moglem znaleźć.


alform
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:34
Lokalizacja: lodz

#4

Post napisał: alform » 03 maja 2014, 23:12

5-procentowa wartość prądu do jakiej ma opaść przed wyłączeniem, celem ładnego zakończenia spoiny. :smile:

10- wygląda mi na początkowe podawanie prądu stałego, żeby łatwiej zaskakiwał łuk, a jak zaskoczy to wtedy przemienny :shock: jednak jestem niepewny.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2014, 14:34 przez alform, łącznie zmieniany 1 raz.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 04 maja 2014, 10:20

1. To ustawienie jest wazne, jesli spawasz aluminium badz dlugie polaczenie na cienkich blachach lub w niewygodnej pozycji. Jesli chcesz kontrolowac energie luku w czasie spawania - uzyj pedalu. Jesli chcesz wygodnie trzymac palnik a nie sciskac przycisk - ostatnia opcje tzw "4-takt".

Pokretlo 2 i 3: w sumie nie maja wiekszego wplywu na wyglad spoiny.
Natomiast jesli 2 ustawisz na max i 3 na min to masz idealne parametry do
Zczepiania. Zasadniczo warto zeby 3cie pokretlo bylo zawsze ustawione na polowe - chodzi o powolne rozgrzewanie elektrody wolframowej - zapobiega to jej pekaniu ( mniej zabrudzen wolframem w spawanym materiale - wazne w zlaczach przeswieanych x-rayem ) no i dluzszy czas zycia elektrody ( jakich elektrod uzywasz ?)
4-ka - wiadomo
5ka - powolne wygaszanie luku - wypelnia lepiej krater na zakonczenie spoiny
6ka - prad spawania ( tlo ) w pulsie - im mniej tym mneinsza szansa na przepalenie cienkich blach przy spawaniu pulsem.
7ka - jesli spawasz nierdzewke to ustaw na 5-6 sekund i zobaczysz ze spoina mniej sie utlenia w miejscu gdzie skonczysz spawanie - przytrzymaj tam palnik zeby oslonic gazem bardzo goracy metal
11 i 12 - pierwsze to proporcja czyszczenia do przetopu a drugie pokrletlo to czestotliwosc, 11 na 50% najlepiej a 12 na max ile producent dal zeby uYskac glebsze wyopienie i ladniejsze lico ( mniej rozbiegany luk )


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#6

Post napisał: blasterpl » 04 maja 2014, 14:25

InzSpawalnik pisze: 6ka - prad spawania ( tlo ) w pulsie - im mniej tym mneinsza szansa na przepalenie cienkich blach przy spawaniu pulsem.
A co to znaczy spawanie w pulsie :shock:


alform
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:34
Lokalizacja: lodz

#7

Post napisał: alform » 04 maja 2014, 14:41

blasterpl pisze:
InzSpawalnik pisze: 6ka - prad spawania ( tlo ) w pulsie - im mniej tym mneinsza szansa na przepalenie cienkich blach przy spawaniu pulsem.
A co to znaczy spawanie w pulsie :shock:
Tzn prąd cyklicznie większy na zmianę z mniejszym, to tak jakbyś zamiast naciskać ze stałą siłą napieprzał młotkiem :cool:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 04 maja 2014, 17:59

Spawanie w pulsie mozesz wykorzystac np. Do spawania rur z nierdzewki 1.5 albo 2mm bez rowka. Z gazowym ( czysty argon albo lepiej tzw formir czyli H2+N2) wypelnieniem od srodka powinienes otrzymac idealna spoine bez przepalen .


Maciejo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2009, 20:24
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: Maciejo » 05 lis 2014, 14:17

Mam również Messera, tylko 150 DC też główny panel jest taki sam.

Jestem ciekaw do czego służy przełącznik nr. 8 i nr. 14 ?
Ostatnio zmieniony 07 lis 2014, 11:41 przez Maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#10

Post napisał: Dudi1203 » 05 lis 2014, 15:50

8mka wyglada mi na przełączanie trybu niskie/wysokie prądy spawania. Przy niskich prądach kazdy amper na regulacji potrafi być ważny, dlatego stosuje sie przełączanie skali potencjometru - żeby uzyskac precyzyjną regulacje. Przykładowo na jednym położeniu potencjometr prądu będzie miał skale 0-50A a na drugim 0-200A. Chociaż głowy sobie za to uciąć nie dam, trzebaby przetestować.

13 to zapewne przelączanie sie miedzy zajarzeniem stykowym a bezstykowym

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”