Warsztat - plyta betonowa / zbrojeniowa

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#11

Post napisał: pabloid » 16 kwie 2013, 21:30

Tu masz rozwiązanie płyty w sensie warstw: http://ekoarchitekci.pl/plyta_fundamentowa.html



Tagi:

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warsztat - plyta betonowa / zbrojeniowa

#12

Post napisał: M 52 » 16 kwie 2013, 21:48

Cinek84 pisze:Witam,
Przyszedl czas na stworzenie wlasnego warsztatu.
Hale / Budynek mam juz ogarniete, bedzie to budynek 35m2 wykonany z plyty warstwowej.
Problem jest w tym gdzie go postawic? Musze przygotowax wylewke 35m2 (+10/20cm na kazdy bok)I tu pytanie, jaka wylewke i jak ja wykonac?
Jak gleboko, jakie zbrojenia?
Nie jestem budowlancem wiec prosze o odpowiedzi na 'chlopski rozum'.
W calym budynku bedzie stala tokarka CNC-2800kg, maszyna pomiarowa CMM - nie znam wagi, jakas sprezarka, moze jakis ruter, i moze kiedys jakas frezarka CNC ale jak juz tak dobrze bedzie szlo to i take bede powiekszal. Jezeli chodzi o tokarke to nie bede raczej mial jakichs ciezkich obrobek.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam
Płyta, a wylewka to spora różnica :wink: W Twoim przypadku płyta to zbyteczny wydatek.
Masz jakiś projekt warsztatu? To będzie budynek szkieletowy? Parterowy barak z lekkimi ścianami? Niewiele podałeś informacji, ale raczej wystarczą ławy lub stopy fundamentowe, pomiędzy nimi fundament pod maszynę, a cała reszta to wylewka na podkładzie z chudego betonu - tanio, łatwo zrobić i łatwo zaizolować. Zbrojenie ław symboliczne, ale nikt nie określi "na oko", w wylewce zbrojenie rozproszone. Głębokość posadowienia poniżej lokalnej strefy przemarzania.
Ta płyta warstwowa to jakiś system? Mają jakieś elementy mocujące do fundamentu?
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 21:51 przez M 52, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


Autor tematu
Cinek84
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 75
Rejestracja: 08 paź 2009, 20:22
Lokalizacja: Dublin

#13

Post napisał: Cinek84 » 16 kwie 2013, 21:48

Dzieki za link,
Im wiecej czytam tym mniej wiem,
Ustalilismy ze, plyta to 20-30cm (wiec jaka?)czy idziemy na kompromis i dajemy 25cm?
Zbrojenie:
- jedno na srodku czy dwa (przy dole i gorze)
Naczytalem sie, ze dolne i tak musi byc przynajmniej 5 cm powyzej warstwy 'startowej' wiec gdzie drugie.
Jakie rozwiazanie na zbrojenie? Pret Ø ? Co ile rozstaw?
Da sie jakos obliczyc ile tego potrzeba potrzeba zeby obliczyc koszty?

[ Dodano: 2013-04-16, 22:15 ]
Płyta, a wylewka to spora różnica :wink: W Twoim przypadku płyta to zbyteczny wydatek.
Masz jakiś projekt warsztatu? To będzie budynek szkieletowy? Parterowy barak z lekkimi ścianami? Niewiele podałeś informacji, ale raczej wystarczą ławy lub stopy fundamentowe, pomiędzy nimi fundament pod maszynę, a cała reszta to wylewka na podkładzie z chudego betonu - tanio, łatwo zrobić i łatwo zaizolować. Zbrojenie ław symboliczne, ale nikt nie określi "na oko", w wylewce zbrojenie rozproszone. Głębokość posadowienia poniżej lokalnej strefy przemarzania.
Ta płyta warstwowa to jakiś system? Mają jakieś elementy mocujące do fundamentu?[/quote]

Tylko, ze jak po 'x' czasu dokupie nastepna maszyne to pod nia nie bede mial tego fundamentu bo chcialem obciac koszta. Podoba mi sie pomysl, ale malo przyszlosciowy.
Have a little faith in yourself.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#14

Post napisał: pabloid » 17 kwie 2013, 08:20

Zbrojenie w środku nie daje nic. W przypadku takich płyt daje się je z góry i z dołu. Jak chcesz to zrobić pancernie z zapasem to zrób płytę grubości np 25 cm zbrojoną góra i dołem Φ 12 w kratce 15x15, stal AIII. W miejscu scian zbrojenie trza dogęścić- np 4Φ12 dodatkowo. Otulina, czyli odstep zbrojenia od płaszczyzny górnej i dolnej 4 cm do osi zbrojenia. Grunt pod płytę trzeba przygotować, tzn zastosowac podsypkę porządnie zageszczoną. Koniecznie trzeba zastosowac izolację przeciwwilgociową, czasem także ocieplenie z polistyrenu ekstrudowanego. Ale jak już pisałem to trzeba policzyć, więc jak chcesz mieć to rozwiązane w sposób poprawny czyli bezpieczny pod względem nośności, to sobie projekt tego zamów i co równie wazne uzyskaj pozwolenie na budowę. Bo nie wiem jak jest w Dublinie, ale w Polsce na 35m² warsztat trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, co automatem oznacza koniecznośc sporządzenia projektu. Wyjątkiem są budynki gospodarcze w uzupałnieniu zabudowy zagrodowej dla rolników, które można budowac na zgłoszenie przy powierzcni do 35m² właśnie. Ale budynek gospodarczy to nie warsztat, a zabudowa zagrodowa to tez nie dowolna sprawa.


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: wt » 17 kwie 2013, 13:17

Oszczędnościowo wylewkę robiłem o grubości około 10 cm i zbrojenie tylko na dole. Pod spodem kamienie niezbyt małe, dobrze jak się uleżą. Pod maszynami nic nie pęka. Można taką podłogę smołą wymalować, a maszyny stawiać na drewnie. Ważne są również fundamenty pod ściany, przynajmniej w okolicach otworów i rogów budynku.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 7988
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#16

Post napisał: tuxcnc » 17 kwie 2013, 16:13

wt pisze:Oszczędnościowo wylewkę robiłem o grubości około 10 cm i zbrojenie tylko na dole.
Tak można zrobić strop, bo wiadomo gdzie jest podparty i w którą stronę działać będą siły od obciążenia.
Płyta fundamentowa musi być zbrojona na wypadek dowolnie skierowanych sił, więc zarówno na dole jak i na górze.
Nie ma możliwości zmieścić dwóch warstw zbrojenia w płycie grubości 10 cm.

.


Autor tematu
Cinek84
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 75
Rejestracja: 08 paź 2009, 20:22
Lokalizacja: Dublin

#17

Post napisał: Cinek84 » 17 kwie 2013, 21:05

Te druty w kratce rozumiem ze powiazane drutem czy pospawac? Ale mysle ze zrobie z Ø10mm, jak dokladnie przygotowac ten grunt? Ile go wybrac? 55cm (30cm na zageszczenie i 25cm na wylewke?)Zageszczenie czyli zwir i piasek? Jak to zrobic? Folia pod zageszczenie czy na?

[ Dodano: 2013-04-17, 22:17 ]
Cinek84 pisze:Te druty w kratce rozumiem ze powiazane drutem czy pospawac? Ale mysle ze zrobie z Ø10mm, jak dokladnie przygotowac ten grunt? Ile go wybrac? 55cm (30cm na zageszczenie i 25cm na wylewke?)Zageszczenie czyli zwir i piasek? Jak to zrobic? Folia pod zageszczenie czy na?
Jeszcze jedno pytanko, rozumiem ze przy plycie 7.20m na 5.20m te prety musza byc przynajmniej 7-metrowe i 5-metrowe (czy sie myle), a jak prety szprzedawane sa jako odcinki 10m i zalozmy uzywam go na kawalek dlugosci hali (czyli 7.2m) to co robie z tym kawalkiem 3m?
Have a little faith in yourself.


bst
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 114
Rejestracja: 17 sty 2011, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

#18

Post napisał: bst » 18 kwie 2013, 10:20

Prety mozna laczyc na zakladke i wiazac drutem wiazalkowym, zakladka na dlugosci 30 srednic.


macksimus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2011, 15:21
Lokalizacja: Ostrołęka

#19

Post napisał: macksimus » 18 kwie 2013, 14:12

jeśli wiesz w ktorym miejscu będzie stac twoja maszyna to zrób fundament (ok 50cm grubosc tylko pod nia z małym zapasem ok 30-50 cm po obwodzie. - nie musisz tak robic po calosci podlogi Jak juz wylejesz to robisz pozostala czesc podlogi (zwykla wylewka gr ok 5-10 cm) Ważne aby ten fundament oddzielic (zrobic tzw dylatacje z podloga, żeby drgania powodowane maszyna nie przenosily sie na pozostala czesc podlogi). fundament pod maszyne zbroisz pretem zbrojeniowym (ja bym dal 12mm zebrowane, mozna i 16 jesli masz takowe. )mocowani pretow na krzyz zeby utworzyly cos na ksztalt siatki, wszystko powiazane drutem wiazalkowym, ukladasz to na dole, takie samo na gorze - ważne aby zalane w calosci betonem (nie wystawaly, mialy tzw otuline o gr. ok 3 cm minimum). mam nadzieje ze jasno to opisalem
pozdrawiam


Agent0700
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 602
Rejestracja: 28 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Siedlce

#20

Post napisał: Agent0700 » 18 kwie 2013, 14:31

Witam

To co piszecie o 30 cm płycie i 50 cm pod maszyną to jakiś kosmos dla mnie.

Mam 10 cm betonu a i pewnie mniej w garazu, tokarka, wiertarka kadłubowa, i jest OK.

Różne inne ciężkie rzeczy tam też mam i daje radę.

Ale może ja się nie znam.

Pozdrawiam

Jacek
Kto się nie bawi, ten nie żyje :-)
Zakres działalności: gwałty, wymuszenia, haracze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”