Proces technologiczny/ instrukcje

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7987
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#11

Post napisał: WZÓR » 04 gru 2012, 10:17

cadelar pisze:... ale... za brak nakiełka przed wierceniem, u mnie na roku nie jeden już zgarnął lufe, bo podobno "wiertło ucieka" jak nie ma nakiełka...
Jak wykładowcy ,,używają'' HSS-ów , to będzie Im ,,uciekać''. :mrgreen:
... a dlatego nie ø10 bo biore poprawkę na to, że wiertło może być już troche zużyte, zjechać na bok lub ugryźć za dużo materiału, lepiej naddatek usunąć precyzyjnym frem niż mieć za dużą dziure nie mieszczącą się w tolerancji...
Zużytych wierteł się nie używa :razz: .... , a po VHM-ce otwór jest cacy - 0.06 mm rozbije średnicę to góra.

Pozdr
Mariusz.


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Tagi:


cadelar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:03
Lokalizacja: Lubuskie

#12

Post napisał: cadelar » 04 gru 2012, 10:24

no i widzisz WZÓR tym się różni studiowanie od doświadczenia ty wiesz co robić a my sie uczymy tego co powinnismy robić (a w rzeczywistości się nie robi bo to -jak sie okazuje- "nie ma sensu")... paradoks studiowania... dobrze, że chociąż inż. jest po tym.
...ale komu na co z taką wiedzą(?)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#13

Post napisał: Majster70 » 04 gru 2012, 10:47

WZÓR pisze:Cytat:
... a dlatego nie ø10 bo biore poprawkę na to, że wiertło może być już troche zużyte, zjechać na bok lub ugryźć za dużo materiału, lepiej naddatek usunąć precyzyjnym frem niż mieć za dużą dziure nie mieszczącą się w tolerancji...

Zużytych wierteł się nie używa :razz: .... , a po VHM-ce otwór jest cacy - 0.06 mm rozbije średnicę to góra.

Pozdr
Mariusz.
Rysunek jest niestolerowany, nie wiem czy wykładowca się zagapił czy wykonanie w tolerancji warsztatowej i wtedy nie potrzeba nawiercać ....
Ciężko dyskutować o czymś czego się nie sprecyzuje.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7987
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#14

Post napisał: WZÓR » 04 gru 2012, 12:34

Majster70 pisze:
WZÓR pisze:Cytat:
... a dlatego nie ø10 bo biore poprawkę na to, że wiertło może być już troche zużyte, zjechać na bok lub ugryźć za dużo materiału, lepiej naddatek usunąć precyzyjnym frem niż mieć za dużą dziure nie mieszczącą się w tolerancji...

Zużytych wierteł się nie używa :razz: .... , a po VHM-ce otwór jest cacy - 0.06 mm rozbije średnicę to góra.

Pozdr
Mariusz.
Rysunek jest niestolerowany, nie wiem czy wykładowca się zagapił czy wykonanie w tolerancji warsztatowej i wtedy nie potrzeba nawiercać ....
Ciężko dyskutować o czymś czego się nie sprecyzuje.
@ Majster70 -
cadelar pisze:... a na końcu wróciłabym do otworów również frezem. ...
.... ja tylko dyskretnie odradziłem frezowanie tych otworów. :cool:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


cadelar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:03
Lokalizacja: Lubuskie

#15

Post napisał: cadelar » 04 gru 2012, 15:42

dlaczego?


madzik586
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:27
Lokalizacja: kielce

Projekt technologiczny płyty w produkcji małoseryjnej

#16

Post napisał: madzik586 » 04 gru 2012, 17:55

rysunek dostałam taki od prowadzacego zajecia;p wiem ze jest źle zwymiarowany. Nie wiem jak mam opracować konstrukcję oraz technologie obróbki;(


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#17

Post napisał: Majster70 » 05 gru 2012, 10:40

cadelar pisze:dlaczego?
Odnoszę się tylko do 4 otworów Φ 10 przelotowych głębokości 20 o rozstawie 90/50 - wiercenie prawie zawsze wyjdzie szybciej od frezowania (czytaj taniej). Dodatkowo gdybyś miała je wykonać np w tolerancji H7 to dodatkowo frezowanie staje się dość upierdliwe, bo frez może się przytrzeć po którymś otworze w produkcji seryjnej a przy jednostkowej operator musi się trochę pomęczyć co najmniej przy 1 (korekcja narzędzia) żeby zmieścić się w tolerancji. Moim zdaniem technologia typu wiercenie potem rozwiercanie jest dużo szybsza i pewniejsza od frezowania otworów. Gdyby rozstaw otworów Φ 10 był w tolerancji +-0,01, czyli 50+-0,01 i 90+-0,01, to przy stosunku 2D głębokości do średnicy (w tym przypadku) można użyć krótkich, bardzo sztywnych wierteł do wiercenia do 3D z pełnego węglika (HM), które rzeczywiście nie wymagają nawiercania tak wg katalogu producenta jak i z praktyki. Gdybyś użyła wierteł ogólnie dostępnych w sklepach "żelaznych" ze stali szybkotnącej (HSS), to dla zmieszczenia się w tolerancji rozstawu otworów musiałabyś użyć nawiercania, bo rzeczywiście wiertła te mają tendencję do "zjeżdżania" z osi przy wchodzeniu w materiał. Od nawiercania nie "uciekłabyś" i przy wiertłach węglikowych (HM) gdyby otwór był głębszy, np grubość płyty miałaby 55mm. Musiałabyś przy tej głębokości użyć bardziej wiotkiego wiertła 7D, i choć w katalogach producenci często zalecają używać ich bez nawiercania to mi się to często nie sprawdzało (przynajmniej na obrabiarkach i narzędziach które mam do dyspozycji)
Przy pracy gdzie wymiary są niestolerowane jesteś w "niekomfortowej" sytuacji, bo gdybyś na twierdzenie prowadzącego, że użycie wiercenia bez nawiercania jest nietechnologiczne odpowiedziała że to nic nie szkodzi bo detal ma być wykonany w tolerancji warsztatowe (czytaj: jak wyjdzie) lub użyjesz bardziej nowoczesnych narżedzi to miałabyś rację, ale byłoby to niepolityczne (czytaj: głupie) z twojej strony :mrgreen: W pracy radzę sobie z sytuacjami tego typu dzwoniąc do klienta, jeżeli klient nie wie, trzeba się dowiedzieć do czego mu to potrzebne, jak ma pracować. Jak nie chce powiedzieć (zdarzyło mi się :cool: ) trzeba olać taką robotę, bo później tylko kłopoty zamiast kasy.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7987
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#18

Post napisał: WZÓR » 05 gru 2012, 12:01

Majster70 pisze:...
bo detal ma być wykonany w tolerancji warsztatowe (czytaj: jak wyjdzie) ...
Nie ma czegoś takiego ,,jak wyjdzie'' :roll:

:arrow: http://home.agh.edu.pl/~kmtmipa/dydakty ... owania.pdf

patrz; Tablica1.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#19

Post napisał: Majster70 » 05 gru 2012, 13:07

WZÓR pisze:Nie ma czegoś takiego ,,jak wyjdzie'' :roll:
Rzeczywiście, moja wina :oops: , wprowadzam złe praktyki wśród młodzieży...


cadelar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:03
Lokalizacja: Lubuskie

#20

Post napisał: cadelar » 06 gru 2012, 00:11

Majster70 i WZÓR
dzięki serdeczne mi równiesz to pomogło :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”