Proces technologiczny/ instrukcje

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
minerty
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2011, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk

Proces technologiczny/ instrukcje

#1

Post napisał: minerty » 30 lis 2012, 16:14

Witam,

Zrobiłem model w inventorze korzystając z rzutów prostokątnych (takich niestety nie posiadam na komputerze). Jednakże natrafiłem na problem, który na pewno jest błahy ale na te chwilę mnie przerósł i zmuszony jestem prosić Was o pomoc :)

Model 3D korpusu łożyskowego:
http://imgur.com/a/LZ1mY#0

Wymiary:
Długość 190
Największa średnica 210
Otwór przelotowy fi100

Pytanie jest takie - jakiego półfabrykatu uzyc do produkcji takiego detalu, czy moge uzyc pręta? Lub kostki i caly detal wyfrezować?(to chyba niezbyt mądre rozw.)

Jeśli mam użyc pręta to jak wykonać otwór przelotowy na dlugosci calego detalu 190? Frezarką?
Jeśli macie jakies pomysły proszę o odpowiedź, bo jestem kompletnie zamotany.

Pozdrawiam,
MG



Tagi:

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#2

Post napisał: DRAGOO » 30 lis 2012, 16:40

Ja bym ten detal wykonał tylko i wyłącznie z wałka ......ponieważ znacznie ekonomicznie wyjdzie ....toczenie też tańsze, ja widzę dwa mocowania , wiercenie do połowy wytoczenie ,mocowanie drugie ... wiercenie i wytoczenie ,oczywiście szczeki miękkie wytoczone na drugie mocowanie żeby biegało...... na tokarce z napędzanymi narzędziami nawet owiercić potem frezarka kołnierz sfrezować .....
TEORIA I PRAKTYKA NIE ZAWSZE IDĄ W PARZE


madzik586
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:27
Lokalizacja: kielce

Projekt technologiczny płyty w produkcji małoseryjnej

#3

Post napisał: madzik586 » 30 lis 2012, 18:39

Witam, mam opisać proces technologiczny płyty. Dostałam rysunek i mam po kolei narysować kolejne etapy. Nie mam zielonego pojecia jak sie za to zabrac poniewaz jestem na pierwszym roku. Bardzo prosze o jakaś podpowiedz, jaki material mam wybrac, jaką maszyną. Obrazek


cadelar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:03
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Projekt technologiczny płyty w produkcji małoseryjnej

#4

Post napisał: cadelar » 30 lis 2012, 19:48

Proponuje ten tytuł "M. Feld - Podstawy Projektowania Procesów Technologicznych Typowych Części Maszyn" mi przynajmniej bardzo pomógł :) Maszyna to frezarka, a materiał zależy od Ciebie bo do twardości dobierasz narzędzia. Np. tu znajdziesz narzędzia do każdego procesu http://www.coroguide.com/ od obrubki zgrubnej, przez półwykańczającą do wykańczającej. Pozdrawiam.


madzik586
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:27
Lokalizacja: kielce

#5

Post napisał: madzik586 » 02 gru 2012, 21:48

ksiązkę już mam;] a co do tej strony to nie działa;p

[ Dodano: 2012-12-02, 21:55 ]
Własnie materiał i narzędzie jakby ktoś mi mógł pomóc dobrac, poniewaz tak jak wczesniej pisałam jestem dopiero na pierwszym roku i nie wiem co i jak.


cadelar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:03
Lokalizacja: Lubuskie

#6

Post napisał: cadelar » 03 gru 2012, 09:39

Witam,
1.2311 - stal na formy do tworzyw sztucznych, do 30 HRC :)
proponuję zacząć od samej płyty. jeśli nie mamy takiego klocka gotowego na wymiar to dociąć, daddatek usunąć głowicą frezarską walcowo czołową.
Natępnie zaczęłabym od zrubnego tworzenia otworów przelotowych, najpierw nakiłkowanie aby wiertlo nie uciekło a puźniej wiertłem fi8 zostawiąjąc naddatek naobróbkę wykańczającą.
Wydaje mi sie, że następny powinien być otwór na środku. Zaczynając od wybrania materiału wiertłem fi15 na h18,5 następnie interpolacją kołową frezem palcowym walcowo czołowym na odpowiednie głębokości i to na gotowo.
Dalej przeszłabym do kieszeni nie pogłębinej i ją też frezem na gotowo, dalej do tej pogłębionej i ją też frezem na gotowo a na końcu wróciłabym do otworów również frezem.
te średnice są takie na oko bo aby dobrać nażędzia kąkretnej firmy trzeba mieć katalog.
http://www.coroguide.com/ na tej stronie (jeśli uda się wejść) po lewej stronie wybiera się język, a poniżej warto skożystać z opcji "Szukanie zastosowania".
Mam nadzieje, że choć troche pomogłam ...ja jestem na 2 roku także różnica niewielka ;)
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2012-12-03, 10:25 ]
jak napisalam jestem laikiem także niech to lepiej jeszcze ktoś sprawdzi ;)


madzik586
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:27
Lokalizacja: kielce

Projekt technologiczny płyty w produkcji małoseryjnej

#7

Post napisał: madzik586 » 03 gru 2012, 12:42

bardzo dziekuje;] bardzo duzo mi pomoglas;] jeszcze raz wielkie dzieki;]


cadelar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:03
Lokalizacja: Lubuskie

#8

Post napisał: cadelar » 03 gru 2012, 21:56

;)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 04 gru 2012, 08:57

cadelar pisze:... Natępnie zaczęłabym od zrubnego tworzenia otworów przelotowych, najpierw nakiłkowanie aby wiertlo nie uciekło a puźniej wiertłem fi8 zostawiąjąc naddatek naobróbkę wykańczającą.
...
.... nie widzę sensu w tym rozwiązaniu.

Wiertło ø10. VHM załatwi temat na gotowo ...... i nie trzeba ,, nakiłkować ''. :smile:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


cadelar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:03
Lokalizacja: Lubuskie

#10

Post napisał: cadelar » 04 gru 2012, 09:11

WZÓR nie mam doświadczenia... ale... za brak nakiełka przed wierceniem, u mnie na roku nie jeden już zgarnął lufe, bo podobno "wiertło ucieka" jak nie ma nakiełka a dlatego nie ø10 bo biore poprawkę na to, że wiertło może być już troche zużyte, zjechać na bok lub ugryźć za dużo materiału, lepiej naddatek usunąć precyzyjnym frem niż mieć za dużą dziure nie mieszczącą się w tolerancji...

...ale pisze to czego mnie uczą, i wymagają na studiach, koleżanka też po to tą płytę obrabia. domyślam się, że ktoś mający doświadczenie praktyczne (czyt. "nie nasi wykładowcy") może się uśmiać do łez... na szczęście są takie fora gdzie od fachowców mozna sie czegoś dowiedzieć :)
pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”