Alu zabawka z przanaczeniem do grawerowania , frezowania ALU

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Łuki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2008, 13:58
Lokalizacja: kraków

#51

Post napisał: Łuki » 11 lut 2009, 21:21

piękny sprzęt



Tagi:


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#52

Post napisał: b_j » 14 lut 2009, 00:02

witam,

mam pytanko - czy byłaby możliwość udostępnienia parametrów motor turning - oraz ustawien SS ???? Generalnie mam juz zamontowny SS w swojej maszynie , tak jak pisałem wcześniej sterowniki mam tj. kolega - Abrah . I mam problem - tzn mam kilka problemów ale chwilowo jednen jest dla mnie dość dokuczliwy mianiowicie miałem nadzieje ze po użyciu SS problem ten znikinie ale niestety pozostał. Chodzi o drgania napędu w przypadku frezowania promieni. Załaczając posuw około 600mm/min na łukach napęd strasznie szarpie - zadziłem ze wynika to z rozdzielczości ale coś różne kombinacje niezbyt działają. Czy moze gdzieś jest jakiś kruczek który by trzeba ustawić ? Generalnie maszyna zwalnia na łukach i niebardzo wiem jak to obejść.

Czy u kolegi występują płynne ruchy - przy takiej prędkości ?
A może wina leży po stronie g-codu - który zapsuje łuk w postać łamanej?


Pozdrawiam.


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#53

Post napisał: paulg » 14 lut 2009, 09:29

Witam.
U mnie łuki chodzą bardzo płynnie - i nie sądzę żeby była to wina g-kodu.
Na 95% wina leży po stronie zestawu komp+windoza ... miałem pewien czas podobne objawy - tzn na prostych ładnie , na łukach skokowo , no i usunięcie wirusów które mi jeden z kolegów z forum pozostawił znacznie poprawiło sprawę :razz:
Robiłem próby przy różnych prędkościach - i praktycznie niezależnie od prędkości ruchy były zawsze płynne.
Udostępnić mogę - jak najbardziej (muszę tylko z warsztatowego kompa zgrać zrzuty) - ale to nic koledze nie pomoże.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


muskiel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 152
Rejestracja: 26 mar 2005, 16:25
Lokalizacja: Starachowice

#54

Post napisał: muskiel » 14 lut 2009, 17:24

Witam,

moze jest ustawione Exact stop a nie CV (constant velocity) w Mach3?

pzdr
Piotr


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#55

Post napisał: b_j » 14 lut 2009, 23:11

sęk w tym że wlaśnie jest CV ustawione.
z obserwacji wynika że skoki są dokładnie wtedy gdy mach3 przechodzi do kolejnej linijki g-codu. I to nie jest tak że oś robi zwrot o 90stopni - tylko frezuje kawałek łuku ( promień 290mm ) który jest np. wzdłuż osi y , i utrzymując stałką prędkość okolo 400 mm ale przy kaażdej minimalnej zmienanie prędkości, następuje szarpnięcie . Co przu frezowaniu otworów np. fi40 mm daje drgania na 2 osiach. Martwi mnie tylko to ze śruby kulowe mogą na tym ucierpiec.

Czy kolega ma również taki symptomy jak np:
1. zawiszanie sie mach3 - przy bezczynności około 20-30 min ??
2. kolizja sterowników podczas uruchamiania oprogramowania konfiguracyjnego do serwonapędów ? (występuje nie zawsze - ale skutecznie blokuje cała maszyne) - abrah tez pracuje na uproc. ftdi.
3.brak możliwości zwiększenia prędkośći podczas obróbki - powyjeż 100% ??? ( beznadzieja ... jak w g kodzie mam f600 to bez zmiany programu nie pojedzie nawer 650 ) ale zmniejszyc idzie ;/


A jak kolega jest zadowolnoy generalnie z SS + abrah ?
Mile widziane kolejne filmiki :d .


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#56

Post napisał: paulg » 14 lut 2009, 23:26

Witam.
Objawów jak wyżej nie posiadam.
Kolizji również nie zauważyłem - szczególnie iż dostrajałem serwa na pracującym mach-u.
Prędkości obróbki owszem nie można zwiększać - ale można to jak na razie w prosty sposób obejść - w programie zakładamy np prędkość 5000 i przed startem zmniejszamy do np 20% - jak trzeba więcej to można zwiększyć :wink:
Sposób może taki nie za bardzo - ale do czasu aż autor nie poprawi tego w pluginie nie ma innego wyjścia.
Jak na chwile obecną dopracowałem bazowanie maszyny na indeksie enkodera - działa super :wink:
Teraz jeszcze dopieszczenie kilku szczegółów jak np czujnik narzędzia , JOG , jakiś panel z monitorkiem i kilkoma przyciskami .... no może to nie ma sensu - ale dopieścić maszynę trza :razz:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#57

Post napisał: wacek007 » 19 lut 2009, 19:50

a jak ze stabilnością smoothsteppera? Mnie straszy to, że pare razy mi się zawiesił.Przy frezarce na krokowcach dużej szkody nie zrobi, ale kolizja na serwach pędzących w G0 ponad 10000mm/min to już makabra by była. Zato na porcie LPT serwa gubią mi pozycje, a mie używam wcale takiego szybkiego pulsu (ustawiłem dla testów 200kroków/obr) i po krótkim czasie napęd przestawia się nawet o pare mm :shock:. na smoothstepperze było ok


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#58

Post napisał: paulg » 19 lut 2009, 22:44

Hmm
Jak na razie nie zauważyłem zawieszanie podczas "normalnej" eksploatacji.
Tak czy inaczej dużo zależy od samego komputera , no i portów USB , które mimo że lepsze od LPT także swoje niedomagania mają.
Może przykład nie koniecznie z dziedziny CNC ale ... na kilku typach płyt głównych moduły do komunikacji podłączone poprzez port USB nie działają , lub działają niestabilnie , a na innych wszystko działa jak najlepiej.
Ja stosuje komputer Dell P4 2.8GHz , 1Gb ram - taki zgrabny mały "biurowy" - i żadnych problemów nigdy nie zauważyłem.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 473
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#59

Post napisał: micro » 19 lut 2009, 23:32

Z USB bywają czasmi problemy.Pewnie wynika to ze zbyt małej wydajności portu lub niedopracowania chipsetu.
Ja miałem problem ze skanerem i chipsetem Intela ICH5.
Dopiero dołożenie karty USB na PCI rozwiązało problem.


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#60

Post napisał: b_j » 20 lut 2009, 22:03

ja mam też kompa della biuroweg GX260 ze zintegrowaną kartą - poleasingowy za smieszne pieniadze a smiga az miło.
Moze to wina USB . Akurat tak sie składa ze zainstalowałem karte PCI z 4xUSB wiec przełącze jutro i zobacze czy jest jakaś różnica - sądziłem ze najstabilniej bedzie jak wykorzystam USB z płyty głównej.

[ Dodano: 2009-02-27, 09:55 ]
Niestety wymiana portu nie pomogła.
Zmieniłem za to juz losowo niektóre parametry - i teraz chodzi tak płynnie że sam jestem pełen podziwu - czegos takiego sie nawet niespodziewałem :d. Jest rewelacja.
Pomogło zmienienie kilku opcji w machu ( dokładnie sam nie wiem która zmiana pomogła ) .

Zmniejszyłem wartość Shuttle Wheel Setting na 0.0001
zwiekszyłem LookAhead - z 20 na 60 ,
pogrzebałem cos w buttonach :
enhanced pulsing
allow wave files
alow speech

właczyłem i wyłączyłem CV (wyłaczyłem , restart, właczyłem restart- )

tego nie ruszałem ale kusi mnie bardzo...

CV control - po prawej stronie CV dist. tolerance, -
STOp CV o angels >0

P.S. jak tam dalssze prace nad maszyną ?? jakies fajne próby zrobione ??? mógłby kolega sprawdzic z ciekawości w/w parametry ??? a moze wie do czego służą te które wymieniłem na początku ???

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”