Alu zabawka z przanaczeniem do grawerowania , frezowania ALU

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#21

Post napisał: Leoo » 27 sty 2009, 10:15

Kolega pociągnie sobie białym barankiem (środek do konserwcji samochodów) zewnętrzną stronę osłon i całość się mocno wyciszy. Taką powłokę można oczywiście malować.



Tagi:


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#22

Post napisał: paulg » 27 sty 2009, 10:24

Leoo pisze:Kolega pociągnie sobie białym barankiem (środek do konserwcji samochodów) zewnętrzną stronę osłon i całość się mocno wyciszy. Taką powłokę można oczywiście malować.
No i to jest naprawdę dobry pomysł - osłony nie dzwonią aż tak mocno - ale zawsze może być lepiej :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#23

Post napisał: b_j » 27 sty 2009, 12:10

Wykonczenie bardzo ładne :d

Ale ja wróce jescze do sterowania - z uwagi na to ze jestes jedyna osobą która chyba narazie zamontowała sterowniki abrah w sowoje konstrukcji. Mam kilka pytan:

1.czy krancówki zostały podłaczone przez sterowniki - istnieje taka mozliwość- ale nie wiem jak to sie ma ze słusznością? Ja podłaczyłem 2 limity na każda oś + home - dziala dość dobrze.(ale niestety predej czy pozniej cos pójdzie nie tak :d - wada jest ze jezeli np. jedna os jest na krańcówce to pozostałe juz nie działaja- zdazyło mi sie tak ze os z załczyla krancówke a x ja przejechała i ..zatrzymała sie na konstrukcji.;/ ) genralnie cały czas wszelie prace i testy robie na predkosci okolo 30% .. bo przy 100% ( okolo 10 m/min) to jest naprawde niebezpiecznie - i mówie to z pełna powaga - niechcacy przypadkiem raz nacisnąlem nie ten przyciisk i ze tak powiem .. czujnik zegarowy zmienił sie niedo poznania ;/

2.czy kolega połaczył sterowniki tak ze jeden dostanie jakis błąd inne tez sie wyłączą ? ( sły do tego złacze enable itp.) chciałem tak zrobic ale do konca nie jestem pewien jak to podłaczyc zeby nic nie poszło z dymem.

3.jak narazie nie widze wyłacznika awaryjnego - tzn mam dylemat czy go podłaczyc bezposrednio do driverów tak ze wyłaczy sie koncówka mocy , czy moze do komputera ( nie mam co do tego jakos przekonania - zdarzyło mi sie ze koputermi sie zawiesil i generalnie nie dalo sie tego zatrzymac inaczej jak odłaczyc zasilanie)

4. zdecydowalem sie na zakup SS - ale chciałem sie doradzic czy połaczenia wyjsciowe z SS ida u kolegi bezpośrednio do podzespołow? czy do płyty głównej a pózniej dopiero sterowniki itp?

5. osłony bardzo ładne ... pytanie tylko czy konstrukcja jest przewidziana do pracy z chłodziwiem ?

...a moze byłby szansa na zdjęcie z szafy sterowniczej ?? ... :->


pozdrawiam ...

P.S. i jak tak patrze to chyba niedługo tez pokaze moja maszynke swiatu :p


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#24

Post napisał: paulg » 27 sty 2009, 13:12

b_j pisze:1.czy krancówki zostały podłaczone przez sterowniki - istnieje taka mozliwość- ale nie wiem jak to sie ma ze słusznością?
Ma to jedno bardzo wielkie uzasadnienie - dokładność bazowania jest nieporównywalnie większa niż na nawet najlepszej krańcówce - gdyż maszyna bazuje się na sygnale INDEX z enkodera.
Należy pamiętać tylko o 1 bardzo ważnej kwestii - z drivera wychodzi sygnał 24V !! - czyli podłączenie prosto pod SS spowoduje dymną sygnalizacje błędu :wink:
2.czy kolega połaczył sterowniki tak ze jeden dostanie jakis błąd inne tez sie wyłączą ?

Nie - ale myślę że tak to podłącze - będzie bezpieczniej
b_j pisze:3.jak narazie nie widze wyłacznika awaryjnego - tzn mam dylemat czy go podłaczyc bezposrednio do driverów tak ze wyłaczy sie koncówka mocy , czy moze do komputera
Wyłącznika nie ma gdyż mam podobny dylemat - ale ostatecznie dam 1 wyłącznik z 2 parami styków - jedne dadzą sygnał do macha , a 2 rozłączą zasilanie HV do driverów , oraz do wrzeciona - wydaje mi się iż będzie to w miarę najbezpieczniejsze wyjście .
Ale na ten temat to wysłuchał bym jeszcze może uwag kolegów.
b_j pisze:4. zdecydowalem sie na zakup SS - ale chciałem sie doradzic czy połaczenia wyjsciowe z SS ida u kolegi bezpośrednio do podzespołow?
SS nie ma optoizolacji - tak więc można bezpośrednio ale jest ryzyko.
Ja zastosowałem płytę SSK-MB02 od sponsora - i spisuje się znakomicie.
5. osłony bardzo ładne ... pytanie tylko czy konstrukcja jest przewidziana do pracy z chłodziwiem ?
Tak - ale z chłodzeniem poprzez nadmuch sprężonego powietrza , mgłę olejową , oraz dodatkowo będzie odciąg wiórów - wszystko zależy od obrabianego materiału.
b_j pisze:...a moze byłby szansa na zdjęcie z szafy sterowniczej ?? ... :->
Hmm - czemu nie :razz:
Załączniki
IMG_0242.JPG
IMG_0242.JPG (161.51 KiB) Przejrzano 377 razy
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#25

Post napisał: Jaszuk88 » 27 sty 2009, 17:01

Czy osłony nie będą grać? :sad:


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#26

Post napisał: paulg » 27 sty 2009, 17:29

Czy osłony nie będą grać? :sad:
Całość tworzy w miarę zwartą konstrukcję - dodatkowo wszystkie krawędzie są zagięte w celu usztywnienia - tak więc nie gra jakoś specjalnie.
Ogólnie wiadomo coś słychać szczególnie jak wpadnie w rezonans , ale to i tak nic w porównaniu z plusami jakie mają same osłony.
Po próbach frezowania bez osłon wióry były wszędzie w promieniu 3m , a z praktycznie 100% znalazło się w szufladce.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#27

Post napisał: Jaszuk88 » 27 sty 2009, 17:52

Może wnętrze wykleić gumą. Są takie gumy w arkuszach o różnej grubości w firmach produkujących uszczelnienia.


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#28

Post napisał: paulg » 27 sty 2009, 18:38

Jaszuk88 pisze:Może wnętrze wykleić gumą.
To wszystko pokaże praktyka - jak już maszyna będzie w 100% gotowa i zacznę coś poważniejszego na niej wykonywać - okaże się czy będzie konieczne wygłuszanie osłon , czy może same dźwięki od frezowania zagłuszą wszystko inne :wink:
Jak na razie okazało się iż muszę wymienić enkoder w osi X - niestety obecny "myli się" - tzn jest rozbieżność między ilością impulsów którą dać powinien , a którą daje , a skutkuje to tym iż na każdym przejeździe w tej osi wymiar jest o 5 setek na plus - czyli po 100 przejazdach mamy już 5mm różnicy :cry:
Ale tak to bywa jak enkoder nie jest pierwszej nowości :razz:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#29

Post napisał: Leoo » 27 sty 2009, 19:57

paulg pisze:na każdym przejeździe w tej osi wymiar jest o 5 setek na plus - czyli po 100 przejazdach mamy już 5mm różnicy
Nic nadzwyczajnego:
https://www.cnc.info.pl/topics12/proble ... t11961.htm
Proponuję wgrać Mach2 i sprawdzić.
Enkoder prawdopodobnie jest dobry. Ewidentnie sygnał STEP pojawia się za wcześnie po zmianie kierunku. W osiach poziomych maszyny nie ma to wpływu. W osi Z jest ciężkie wrzeciono i ruch do góry "startuje" dłużej. Możliwe, że zmniejszenie nachylenia rampy silnika naprawi problem ale ucierpi czas obróbki.
Najlepiej sprawdzić to oscyloskopem z pamięcią.

Wypatrzyłem jeszcze jedną niepokojącą rzecz na fotce szafy.
Kable enkoderów kończą się wtyczkami, później jest taśma-przejściówka (na oko z 15cm) i dopiero wejście w sterze. Proponuję skrócić taśmę do minimum, jakieś 2cm wystarczy.


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#30

Post napisał: b_j » 27 sty 2009, 20:48

ja u mnie mam takie tasmy az do ścianki obudowy - i narazie nie zauwazyłem jakis problemów w tej kwesti. poco zmieniach na mach 2 ? w mach 3 jest chyba taka opcja która umozwliwia ustawienie zwłoki w pzypadku zmiany kierunku- nie pamietam dokładnie gdzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”