Frezarka stalowa kolumnowa 260x150x350

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#11

Post napisał: adam Fx » 20 kwie 2012, 00:14

jest wielce kłopotliwa.. szczególnie z tych wiertarek http://allegro.pl/wrzeciono-kpl-glowica ... 58501.html gdyż średnica wielowypustu jak dla mnie za mała by zrobić otwór pod szpilkę M10 zaś wykonanie we własnym zakresie z miękkiego materiału to też zły pomysł bo stożek się wyrobi i lipa a niewielu amatorów ma dostęp do obróbki cieplnej i odpowiednią wiedzę jak postępować z takim procesem..... ja jeszcze nie skończyłem i jeszcze pewnie potrwa to długo sam nie wiem jaki efekt będzie z moich wypocin... gdybym miał możliwości wykonał bym raczej takie jak kolega kamar


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#12

Post napisał: m.j. » 20 kwie 2012, 06:44

Nie chce mi się rozbierać wrzeciona mojej chińskiej wiertarki stołowej, ponieważ być może ono dało by się przerobić, choć i na wiertarce jest dalekie od precyzji, a co mówić na frezarce :roll: Nie wspominam tu o łożyskach i wytrzymałości na obroty powyżej 3000 obr/min.
Korci mnie by zrobić wrzeciono z tulei (czy czegoś w tym rodzaju, nie wiem jak to się nazywa), która z zewnątrz jest walcem, z jednej strony ma stożek MK2 na wiertło, ale od góry dałoby się jakimś utwardzonym narzędziem pewnie wyorać miejsce pod śrubę M10
Za mało jednak wiem na temat wrzecion i ich budowy by tylko z tym elementem porywać się na budowę całego wrzeciona.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#13

Post napisał: Zbych07 » 20 kwie 2012, 08:38

Myślę że przeróbka wrzeciona z chińskiej wiertarki to wątpliwy pomysł.
Zastosowane przez Autora wątku wrzeciono z OUS1 powinno na obrotach do 3-4 tysięcy dobrze się sprawdzić. Stożek MK2, przelot wrzeciona 16, gwint do tarczy zabierakowej.

Obrazek

Czasem na Allegro pojawiają się wersje w uproszczonej obudowie w kształcie walca.

Obrazek Obrazek

Takie rozwiązanie można ciekawie wykorzystać.
Tak jak w tym chińczyku

Obrazek Obrazek

lub tak jak w tej maszynce modelarskiej

Obrazek Obrazek

Niestety jest problem, trzeba akurat upolować takie wrzecionko lub mieć zaplecze żeby go wyrzeźbić.

Ciekawym pomysłem może być kupno wrzeciona do tokarki na eBayu: Mini Lathe Spindle

Obrazek

Łożyska można kupić w Polsce.

I z formatek aluminiowych zrobić coś takiego:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Taka konstrukcja może dawać ciekawe możliwości: LINK


Do pracy na wysokich obrotach pozostaje raczej mokry chińczyk.

:grin:

Mam nadzieję że Autor wątku wybaczy tą nieco długą wstawkę :oops:

:grin:

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#14

Post napisał: pasierbo » 20 kwie 2012, 17:51

Takie coś do toczenia by sie przydało :smile: Skąd można zdobyć tarcze zabierakowa do OUS-a moze ktos wie? :o


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#15

Post napisał: Zbych07 » 20 kwie 2012, 18:29

pasierbo pisze:Takie coś do toczenia by sie przydało :smile: Skąd można zdobyć tarcze zabierakowa do OUS-a moze ktos wie? :o
Jak nie potrzeba to są , widziałem na Alledrogo , nawet na naszym forum ktoś kiedyś sprzedawał .. trzy sztuki. Jak potrzeba to ... :sad:

Myślę że są trzy drogi
- czekać aż kiedyś ktoś będzie sprzedawał; ... :???:
- napisać do warsztatów szkolnych w Oświęcimiu - raczej na pewno zrobią kwestia za ile;
- zrobić rysunek i poszukać wykonawcy na forum;

Można nawet spróbować zrobić listę chętnych kilka osób by się znalazło.
Osobiście kupiłbym 2-3 szt.

Jest tylko mały problem żeby wyszło beż bicia to finalne toczenie i wiercenie otworów ( pod uchwyt) należy wykonać najlepiej na wrzecionie na którym tarcza będzie pracować.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#16

Post napisał: pasierbo » 20 kwie 2012, 21:38

No to ja jedna bym kupił :) 4sztuki to już powoli może ktoś by się znalazł :) Ktoś jeszcze chętny?

[ Dodano: 2012-04-21, 15:01 ]
A jak ktos chetny to zrobić to moge zrobić rysunek.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#17

Post napisał: Zbych07 » 26 sty 2013, 13:11

Jak sprawuje się maszynka?
Jakieś zmiany, przemyślenia ?
:grin:

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#18

Post napisał: pasierbo » 26 sty 2013, 14:40

Regenereacja stożka wrzeciona to było drogie ale bardzo dobre posuniecie. Bez bicia to całkiem inna robota. Musze jeszcze albo podkrecic UHU na wiekszy prad albo zmienić przełożenia w X i Y na 1:3. Teraz mam 19:32 takie dziwne. O ile dokladnośc jest wystarczajaca to czasami potrafi wyskoczyć alarm na UHU. Śruby sa o skoku 3mm wiec 1:3 bedzie ok. Tylko musze jeszcze na to znaleźć czas :) Kilka filmików:



Widze że strasznie tnie sieto na youtube i jakosc nie zaciekawa. Chybaa czegos musialem nie zrobic:)


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#19

Post napisał: Zbych07 » 26 sty 2013, 21:02

pasierbo pisze: Widze że strasznie tnie sieto na youtube i jakosc nie zaciekawa. Chybaa czegos musialem nie zrobic:)
Na moim kompie jakość filmików i szybkość OK.
Maszynka ładnie chodzi , no może szybkość mogła by być większa ale i tak robi Wrażenie.
Dokładnie czegoś takiego potrzebuję.

Zadałem Koledze pytanie odnośnie maszynki bo po wielu przemyśleniach wracam do pierwotnej koncepcji -
pierwsza moja maszynka będzie jednak kolumnowa, a pierwsze wrzecionko będzie pożyczone z OUS 1. :grin:

Teraz czekam tylko na koniec sesji.

Zastanawiam się dlaczego tak mało osób buduje frezarki kolumnowe ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#20

Post napisał: pasierbo » 27 sty 2013, 15:06

Zbych07 pisze:Zastanawiam się dlaczego tak mało osób buduje frezarki kolumnowe ?
Wszyscy są pazerni na pole robocze :)
Wrzeciono z OUS1 fajne jest. Tyle co obroty ograniczone a co za tym idzie jest wolniej ale za to można więcej zbierać i nadaje sie do czegos wiecej niz tylko aluminium :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”