Ploter frezujący 2400x1400x200 do drewna i metali kolorowych

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#221

Post napisał: Leoo » 07 lis 2008, 10:41

kolanoreki pisze: - serwa będą pracowały w konfiguracji master-slave. Rozmawiałem na ten temat z przedstawicielem Rexrotha.. .. zajmującym się dobieraniem silników, który stwierdził, że w profesjonalnych rozwiązaniach stosując moduł motion-control, w odpowiedniej konfiguracji jest on w stanie bez najmniejszych problemów zsynchronizowc pracę dwóch silników z enkoderami. Zapewniał, że jeden z drugim nie rozjedzie sie przy wspólnej pracy nawet o 1 działkę na enkoderze :wink: ! Nie ma sensu stosowa mechanicznego sprzęgania. Takie rozwiazanie jest stosowane w kilku maszynach, zbudowanych w firmie, w której pracuję i działa bez problemu przez kilka lat
Wszystko dobrze ale geometrię maszyny trzeba ustawiać "pod prądem".
Pytanie zasadnicze: co dzieje się z mechanizmem po wyłączeniu zasilania? Śruby kulowe nie są samohamowne.



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 71
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#222

Post napisał: kolanoreki » 07 lis 2008, 11:12

Leoo pisze:co dzieje się z mechanizmem po wyłączeniu zasilania? Śruby kulowe nie są samohamowne.
Kolega ma rację, ale na silnikach zastosowane będą hamulce, które przy braku zasilania wyhamuja równomiernie cały układ :roll:
Dodatkowo maszynka wyposażona będzie w naklejane liniały pomiarowe. Po zaniku zasilania i ponownym jego wznowieniu sterowanie będzie dokładnie wiedziało, w którym momencie wykonywania programu nastąpiła przerwa i jakiej pozycji zatrzymany został układ głowicy.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#223

Post napisał: Leoo » 07 lis 2008, 11:43

kolanoreki pisze:Dodatkowo maszynka wyposażona będzie w naklejane liniały pomiarowe. Po zaniku zasilania i ponownym jego wznowieniu sterowanie będzie dokładnie wiedziało, w którym momencie wykonywania programu nastąpiła przerwa i jakiej pozycji zatrzymany został układ głowicy.
To brzmi rozsądnie ale sterowniki muszą mieć podtrzymanie bateryjne, które będzie zasilało liniały i liczniki, które je rejestrują, na wypadek przerw w dostawie energii czy wyłączeń planowych. Inaczej zapewnienia specjalistów są bez pokrycia. Czasem sprzężenie mechaniczne jest tańsze.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2008, 22:18 przez Leoo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 71
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#224

Post napisał: kolanoreki » 07 lis 2008, 12:44

Leoo pisze:Czasem sprzężenie mechaniczne jest tańsze.
Liczę na wiedze i doświadczenie specjalisty, który jak wcześniej wspominałem, dobiera silniki do maszyn w naszej firmie od kilku lat. Na razie liczy się dla mnie dobra mechanika i to jest priorytetem :mrgreen: , a później zajmiemy sie doborem sterowania i zabezpieczeń :wink: . Zdaje sobie sprawę, że trzeba będzie zastosowac UPSy do sterowania, ale jeszcze nie zgłębiałem tego tematu :sad: .
Co do sprzęgu mechanicznego myślałem o tym na początku swojego projektu, ale wraz z powiększeniem obszaru roboczego zaczęło to być kłopotliwe. Zresztą przeglądając maszynki u dużych czołowych producentów, przy szerokich bramach napędzanych dwoma serwami stosowany był sprzęg elektroniczny i to mnie trochę przekonało - doświadczenie "wielkich" :!:

Teraz jeszcze chciałem wyjaśnić, dlaczego zdecydowałem sie na takie masywne rozwiązanie podstawy, o które często Koledzy mnie pytają? - Powód jest jeden, a mianowicie w przypadku braku możliwości sfinansowania głowicy i jej wyposażenia (kryzys i panika w bankach odbija się wszystkim) w łatwy sposób przerobię maszynkę na frezarkę i posłuży ona do zleceń np. wykańczanie mieszkań w drewnie, produkcji frontów, mebli itd. aby w taki sposób zarobić na głowicę :wink:

[ Dodano: 2008-11-12, 13:24 ]
Mocowania boczne bramy z napędami

[ Dodano: 2008-11-18, 21:42 ]
OŚ Z
Załączniki
WTJ_viz3b.jpg
WTJ_viz3b.jpg (66.22 KiB) Przejrzano 1535 razy
WTJ_viz2.jpg
WTJ_viz2.jpg (70.61 KiB) Przejrzano 1545 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”