Odleglosc od blachy w wypalarce plazmowej

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

monoceros
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 00:03
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

#41

Post napisał: monoceros » 11 wrz 2010, 18:31

Niedawno zbudowałem wypalarkę i problem podnoszenia palnika na razie rozwiązałem tak że palnik po kolizji z blacha może się sam podnieść na prowadnicy, ustawiam tylko dolne położenie. Parę razy mnie to uratowało , bo palnik po-prostu poskoczył.
Oczywiście to rozwiązanie nie jest dobre i na Z mam już założony silnik i planuje zrobić tak: założyć czujnik optyczny (np foto-tranzystor) który z włączy pomiar napięcia blacha palnik dopiero po zapaleniu plazmy (mam bardzo tani palnik 40 A z HV za 1400 pln, za każdym razem do odpalenia używam wymyślonej przez syna sekwencji M5: M3 G4 P250; M5 G4 P250; M3 bo palnik zaskakuje dopiero za drugim razem - może ma zabezpieczenie).
Przy odpalaniu palnika widzę wyraźnie dwa przeskoki iskry więc powinno zadziałać.
W przyszłości dodam czujnik pojemnościowy.
Niestety nie jestem elektronikiem i nie za bardzo umiem zrobić układ wykonawczy do proponowanego powyżej mostka - podejrzewam że wystarczą dwa tranzystory, jakby któryś z kolegów coś narysował byłbym wdzięczny, wielu forumowiczom by się przydało takie proste rozwiązanie.
PS 1. Używam MACH3
PS 2. Idea przedstawiona powyżej oczywiście ma wadę w postaci braku zapamiętania i porównywania (odniesienia) prądu (napicia, wysokości) po wpaleniu.
Jestem na początku mojej drogi z cnc więc wybaczcie mi błędne pomysły ale czy nie dałoby się wykorzystać do ustalania wysokości palnika, czujnika długości narzędzia. To znaczy aby po np przetworniku analogowo cyfrowym (analiza napięcia palnik-materiał) użyć makra do korekty wysokości i czy mogłoby to działać pomiędzy kolejnymi punktami przesunięć w G kodzie?
PS 3. Wykorzystując elektromagnes podciągający oraz wolny przekaźnik ma BOB można by mierzyć i ustalać wstępnie wysokość palnika. (najpierw opada szpilka z elektromagnesu i mierzymy wysokość palnika nad blachą, zmiana pozycji palnika, przełączenie pozycji przekaźnika na bob aby analizował napięcie pomiędzy blachą a palnikiem + start maszyny)


monoceros

Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#42

Post napisał: cnccad » 12 wrz 2010, 12:52

No to proponuję zrobić coś w takim stylu jak poniżej …
1. Palnik opada do kontaktu dyszy z materiałem
2. Podnosi się w sekwencji czasowej np. przez 1,5s ( to trzeba dobrać do szybkości podnoszenia )
3. Palnik zapala i ma od razu transfer do blachy
4. Źródło podaje sygnał że rozpoczęło cięcie do MACH-a
5. Napędy ruszają.
Co do regulacji wysokości to jest już w sklepie CNC.info dostępny prosty regulator wysokości palnika który pracuję przez pomiar napięcia łuku a na wyjściach ma przekaźniki góra/dół.
Nie testowałem tego układu , ale wygląda sensownie.
Jeżeli chodzi o pojemnościowe układ to nie długo na stronie u mnie będą schematy dostępne w PDF.
W dziale projekty mam już opis jak to ma wyglądać. Na pewno będzie sterowanie PWM.

palnik za 1400zł nie jest tanim palnikiem. Sa tańsze.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”