Stara tokarka(składak) - remont

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 23
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

#71

Post napisał: wiman » 29 lis 2016, 20:04

Ruszyły prace nad olejarkami kropelkowym do mojej tokarki . Efekt mojej dzisiejszej pracy.
Obrazek
Obrazek


Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.

Tagi:

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#72

Post napisał: rc36 » 30 lis 2016, 12:54

Dobra robota, widać staranne wykonanie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 23
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

#73

Post napisał: wiman » 10 gru 2016, 16:43

rc36 pisze:Dobra robota
Dziękuję :smile:
Olejarki prawie ukończone i w fazie testów.
Zdjęcie pojedynczej sztuki.
Obrazek
A tak wyglądają obie zamontowane w tokarce.
Obrazek
Na razie olejarki wyposażyłem w czerwone pokrętła do zamykania i otwierania. W przyszłości zostaną zastąpione mosiężnymi ,albo tak zostaną . Kolor czerwony przypomina mi doskonale o potrzebie odkręcenia tych zaworków ,albo zakręcenia.
Zrezygnowałem z zamykania i otwierania za pomocą dźwigienek jak to jest w oryginale bo skomplikowało by wykonanie. Zrobiłem to prościej i równie skutecznie.
Zakręcenie pokręteł lekko do oporu zamyka dopływ oleju a przekręcenie w prawo też lekko do oporu otwiera. Nakrętką pod pokrętłem można regulować ograniczenie otwarcia zaworku co ma wpływ na ilość kropel podawanych na panewki.
Jak na razie olejarki spisują się znakomicie. Wreszcie mogę podejść do maszyny ,odkręcić zaworki i pracować. Teraz nie muszę za każdym razem napełniać oliwiarek olejem i czekać aż knot się nasączy i zacznie podawać olej na panewki. Polecam taką modyfikację .
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#74

Post napisał: Andrzej 40 » 11 gru 2016, 00:49

Ślicznie! Ja bym te okienka w dolnej części osłonił pierścieniem z plexi. Zawsze może tam wlecieć coś niemiłego dla łożyska - kurz, pył po szlifowaniu itp. Kwestia czasu i przeciągu :mrgreen: . Gratuluję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 23
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

#75

Post napisał: wiman » 11 gru 2016, 12:11

Andrzej 40 pisze:osłonił pierścieniem z plexi
Wszystko jest jak należy :mrgreen: .
W środku są włożone rurki z plexi fi 12mm i na pewno nic tam nie wpadnie. Na zdjęciach ciężko to zauważyć. Takie było główne założenie przy projekcie, że wzierniki muszą być osłonięte.
Dlatego też zastosowałem grubszy materiał na wzierniki ,żeby do środka zmieścić te rurki.
Na filmiku jak się dobrze przyjrzeć widać te rurki .

Dziękuję za zainteresowanie :smile: .
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#76

Post napisał: Andrzej 40 » 12 gru 2016, 00:04

To sorry, :wink: nie tak łatwo je zobaczyć. Tym większe uznanie. Nie dlatego, że słabo widać, tylko dlatego, że pomyślałeś.


mozart1500
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 25 wrz 2014, 22:47
Lokalizacja: wrocław

Re: Stara tokarka(składak) - remont

#77

Post napisał: mozart1500 » 03 lis 2019, 11:08

Witam Witam, czy mógłbyś napisać coś więcej o samym przygotowaniu płyty granitowej i liniału. Mam na myśli jakich narzędzi używałeś do docierania (coś a La poradnik dla nieobeznanych w obróbce kamienia) oraz jak z krótszej płyty wyprowadziłeś dłuższy liniał?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”