driver zmieniajacy krokowy w servomotor

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#21

Post napisał: Leoo » 22 paź 2007, 21:20

faniron pisze:Moc serva 200 W, moc krokówki 4A x 4A x 0,65 Ohm x 2 x 0,7 = 15 W
Kiedyś dał bym się pociąć za prawdziwość powyższego wyliczenia ale...
Kolega poczyta sobie ten wątek:
https://www.cnc.info.pl/topics14/zasilacz-vt3554.htm



Tagi:


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#22

Post napisał: faniron » 22 paź 2007, 21:53

No cóż koledzy chyba nie wiedzą co to jest moc czynna , moc bierna, cosinus fi, sprawność. Jak się liczy moc silnika od stony "wału".

Zapominają , że producenci podają moment trzymający, gdy silnik stoi i sterowany jest pełnokrokowo.

Czy nikt się nie zastanowiał dlaczego producenci silników krokowych nie podają mocy swoich wyrobów?

Czy ktoś zwrócił uwagę np. na fakt, że krokówka 1,89 Nm i radiator sterownika tejże parzą, a maksymalny bezpieczny posuw to 400-500 mm/min, a po wymianie na servo o momencie znamionowym 0,39 Nm i przełożeniu 1:2,4 servo jest zimne, radiator sterownika jest zimny (chociaż masa jest pięcio krotnie mniejsza niż masa radiatora w sterowniku krokówki), a posuw szybki wynosi 6000mm/min?
Ostatnio zmieniony 22 paź 2007, 22:36 przez faniron, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
walter~
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 141
Rejestracja: 22 sie 2007, 04:52
Lokalizacja: USA

#23

Post napisał: walter~ » 22 paź 2007, 22:34

Czy moglby ktos rzucic okiem i powiedziec mi czy ta maszyna uzywa silnikow krokowych?



Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#24

Post napisał: Leoo » 23 paź 2007, 00:10

faniron pisze:No cóż koledzy chyba nie wiedzą co to jest moc czynna , moc bierna, cosinus fi, sprawność. Jak się liczy moc silnika od stony "wału".
Proszę o wykład w imieniu swoim i innych niedouczonych Kolegów.


Autor tematu
walter~
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 141
Rejestracja: 22 sie 2007, 04:52
Lokalizacja: USA

#25

Post napisał: walter~ » 23 paź 2007, 04:34

Faniron,

Wszystko sie zgadza. Zauwaz jednak ze nie rozmawiamy tu o wyzszosci jednych motorow nad drugimi, tylko o przydatnosci w danych aplikacjach.

Z twojej wypowiedzi wynikaloby ze silniki krokowe do niczego sie nie nadaja i natychmiast powinny zostac usuniete z rynku. A tak nie jest, sa one powszechnie stosowane, zwlaszcza w malej maszynerii i jak obejrzysz video jeden post wyzej to zwroc uwage ze ta maszyna brzmi jakby chodzila na krokowych.

Bo tak naprawde to kwestia motorow jest najmniej tutaj wazna- czy servo czy krokowe to jest malo istotne. Malo kto z nas buduje wystarczajaco sztywna maszyne, czy uzywa odpowiednich rozmiarow wrzeciona zeby zrobilo to roznice. W poprawnie zaprojektowanym systemie silniki nie maja prawa gubic krokow, jesli gubia to znaczy ze maszyna jest slabej konstrukcji albo silniki za male. Rozumiem ze promujesz servo bo lepiej zeby hobbysta wlozyl sobie do maszyny za male servo niz za maly krokowy, moze mu to ujdzie na sucho. Zgoda.

Wedlug mnie nie powinien w ogole wkladac za malych silnikow. Pozbylby sie wszystkich problemow.

Wroc jeszcze do wczesniejszego video 5 postow wyzej. Jest to typowa mala hobbystyczna maszyna, bez servomotorow, enkoderow, itp. Powiedz mi co jest w niej nie tak i jak chcialbys ja usprawnic za pomoca servo systemu. Rozmawiajmy na konkretnym przykladzie bo inaczej bardzo jest trudno zrozumiec o co tak naprawde chodzi. Jest maszyna na krokowkach, chodzi jak chodzi i zastanowmy sie co zyskamy wymieniajac silniki krokowe na servo.

Dodam ze przyspieszyc maszyny nie mozesz bo rama jest za malo sztywna- maszyna jest praktycznie u kresu mozliwosci.


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#26

Post napisał: faniron » 23 paź 2007, 10:29

faniron napisał/a:
No cóż koledzy chyba nie wiedzą co to jest moc czynna , moc bierna, cosinus fi, sprawność. Jak się liczy moc silnika od stony "wału".

Proszę o wykład w imieniu swoim i innych niedouczonych Kolegów.

Niestety nie czuję się na siłach by w krótkim poście wyłożyć to wszystko czego nauczyłem się w ciągu kilku semestrów. Ale polecam "Elekrtotechnikę" i "Maszyny i napęd elektryczny" dla szkłół średnich.

Kolega Walter pisze:
Bo tak naprawde to kwestia motorow jest najmniej tutaj wazna- czy servo czy krokowe to jest malo istotne.
No cóż, dla mnie jednak ma znaczenie czy moja amatorska maszynka będzie robiła detal w ciągu 9 minut, czy w ciągu 1,5 minuty (to jest konkretny przykład z mojej PRAKTYKI, a nie teoretyzowanie). Znaczenie dla mnie ma również czy z serii kilkuset sztuk detali ostatni bedzie miał takie same wymiary jak pierwszy, czy też nie.

Myślę, że dla wielu Kolegów odwiedzających to forym to też ma znaczenie. Bo wbrew pozorom większość Kolegów buduję lub modernizuje swoje "amatorskie " maszynki w określonym celu, po to by zarabiały pieniądze.

Jeśli ktoś twierdzi, że dla niego nie ma znaczenia czy "kroi" starym tępym nożem, czy też "wydajnym i precyzyjnym laserem", który kosztuje w zasadzie tyle samo, to ma do tego prawo. Ale niech nie przekonuje wszystkich wokół, że jego wybór jest najlepszym z możliwych.

Ponieważ niestety muszę się zgodzić z kolegą Vektor 11:
faniron, dlatego ja już nawet nie piszę
ręce opadają...
jest to mój ostatni post w tym wątku.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w wyważaniu otwartych dzrwi. :)


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#27

Post napisał: Leoo » 23 paź 2007, 10:51

Zwyczajnie kolega faniron jest geniuszem i basta.
Może jednak Kolega da radę nam ciemnym wyjaśnić jak korygować cos fi dla silnika krokowego, skoro wymienił ów parametr po przeczytaniu wątku o doborze transformatora?


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#28

Post napisał: faniron » 23 paź 2007, 10:53

:grin: :grin:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#29

Post napisał: Leoo » 23 paź 2007, 10:57

Dla czego wcale nie zaskoczyła mnie odpowiedź Kolegi?


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#30

Post napisał: faniron » 23 paź 2007, 11:00

:grin: :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”