Servo - czy UHU da radę??

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#11

Post napisał: jarekk » 27 lip 2007, 14:09

robiłem już wszystko,
obecnie zmieniam(y) całkowicie uhu ponieważ to nie ma prawa działać w takim zestawieniu jak Niemcy zrobili.
jak wcześniej już gdzieś pisałem do póki nie zakuci IRF21xx to wszystko jest ok - ale to tylko kwestia czasu,
każde mosfety można spalić szczególnie jak włączysz oba na raz tak jak to robi UHU, nawet jak maja 1200A i 3kV
To by wyjaśniało moje problemy ze sterownikami krokowca na IRxx. Problemy powstawały już przy stosunkowo małych prądach. Dlatego mam teraz projekt na TLP250 z konwerterami flyback na małych rdzeniach z zasilacza ( do zasilania strony wtórnej).



Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#12

Post napisał: olo_3 » 27 lip 2007, 22:45

jarekk pisze:Dlatego mam teraz projekt na TLP250 z konwerterami flyback na małych rdzeniach z zasilacza ( do zasilania strony wtórnej).
perfekcyjnie ;)
jak stawiasz igbt w szeregu, ile sztuk i na ile faz ?
jakiej mocy (i jakie) masz trafo na wtormyn ?
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#13

Post napisał: jarekk » 28 lip 2007, 08:01

Na razie jest jeszcze nieuruchomiony ( ma płytkę i elementy). Zaangażowałem się w sterownik USB do step2cnc i inne projekty muszą poczekać.


Co do mocy - to ma być dla krokowców, więc moc będzie stosunkowo mała (dziesiątki W, na mosfetach). Jeżeli się sprawdzi, to przeniosę to do mojego sterownika serwa ( też niestety jeszcze leży nieuruchomiony).

Chciałem ostatnio kupić z Allegro Micro ACS712 (czujniki prądu na hallach - wersje 5,20 lub 30 A) ale okazały się słabo dostępne - mimo że były w ofercie TME to jak złożyłem zamówienie to się okazało zę ich już nie ma - czas oczekiwania 16 tygodni.
Do serwa chyba jednak odżałuje i kupię LEMa lub odpowiednik ( na Elektrodzie ktoś proponował elementy ABB w cenie około 30zł - LEM jest za conajmniej 2-3 razy tyle). Wtedy część mocy byłaby zupełnie odizolowana.


andula
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 23 cze 2004, 22:41
Lokalizacja: Chruszczobród
Kontakt:

#14

Post napisał: andula » 28 lip 2007, 22:06

witam
posiadam tranzystory IGBT Fuji 600A/1200V czy można je w jakiś sposób zastosować do UHU?
jeśli tak to jakie przeróbki są konieczne?


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#15

Post napisał: olo_3 » 28 lip 2007, 22:20

można jak najbardziej,
moduł pewnie ma w sobie diody i 2 tranzystory ( sa rozne),

z oryginalnego uhu zostaje sam procesor resztę trzeba zrobić od podstaw, nie zapomnij o transmisji enkodera bo istniejąca jest tak samo do d... jak końcówka mocy.

jeśli chcesz sprzedać te igbt chętnie je odkupie - jeśli tylko są sprawne i cena jest normalna - wartość nowego to rząd w granicach 600-2k pln ( proszę o kontakt na pw)
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Autor tematu
arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#16

Post napisał: arizon » 28 lip 2007, 22:42

Witam
A co jak by zastosować taki bezpiecznik Allegro
tylko w klasie A jako pewne zabezpieczenie przed spaleniem mosfetów bo jak kolega Olo pisze irf-y są zakłucane i powodują włączenie na raz sąsiednich mosfetów i puszczenie maksymalengo prądu przez nie myślę że bezpiecznik może załatwić sprawę o ile pik prądowy (z kondensatorów) nie zabije mosfetów
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2136
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#17

Post napisał: qqaz » 29 lip 2007, 00:08

Bezwładność tych bezpieczników jest zbyt duża aby uratować pionową gałąż mostka. Ale można zasilić cała końcówkę ze zródła prądowego ( kondensatory są przed żródłem) o wydajności bezpiecznej dla stosowanych tanzystorów i samego zródła. Wtedy do woli można dziwaczyć przy róznych konfiguracjach kabli i gasikowych członów RC i zacząć rozróżniać błędne sterowanie od błednego stosowania końcówki mocy.
Tak na marginesie to lepsze są chyba transile zamiast RC.


vector11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 296
Rejestracja: 31 gru 2004, 01:18
Lokalizacja: N1 NOKTO

#18

Post napisał: vector11 » 29 lip 2007, 09:24

IMHO nie ma możliwości zakłócenia IRF-ów; myślę, że to bardziej coś na bramkach FET-ów; wystarczy sprzętowo "ściągnąć" rezystorem dolne fety na masę i nie powinny się włączać...


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#19

Post napisał: olo_3 » 29 lip 2007, 12:11

vector11 pisze:nie ma możliwości zakłócenia IRF-ów
nie ma możliwości wywrócić hełm na lewa stronę ;)
w elektronice zaklucic można wszystko szczególnie jak ci masa na irf skacze, nie z winy wachan napięcia, nie na jednej płytce, tylko z nie wiedzy konstruktora płytki, pewne zaklucenia są do przyjęcia ale nie takie które powodują włączenie dwóch tranzystorów jednocześnie.
zobacz jak są zbudowane stopnie mocy w falownikach (sterowanie traz.) nawet tych 300W


qqaz,
a ciebie zapytam jakie masz doświadczenia z tym steroiwnikem jak go badałeś ze śmiesz wygłaszać takie opinie (?), ja widzę ze nie masz żadnego doświadczenia, i dam głowę ze się nie mylę.
wiec zastanów się 2 razy co piszesz bo przez takich jak ty ludzie są wprowadzani w błąd, a trzeba sobie postawić sprawę jawnie sterownik w oryginalnym wydaniu jest do bani - jest źle zaprojektowana płytka w części mocy i transmisja enkodera.


a tak marginalnie do czego ma być lepszy ten transil - do spalenia się ?
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


vector11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 296
Rejestracja: 31 gru 2004, 01:18
Lokalizacja: N1 NOKTO

#20

Post napisał: vector11 » 29 lip 2007, 12:33

a ja się będę upierał, że jest źle skonstruowana końcówka mocy; schemat jest identyczny z tym z noty katalogowej IR2184, a noty katalogowe zawierają tylko podstawowe przykłady; de facto bramki tranzystorów "wiszą w powietrzu" - można wyjąć całkiem sterowniki IR2184 a i tak będzie dochodzić do otwierania obydwu tranzystorów w jednej gałęzi - wystarczy niewielkie zakłócenie (fety są przecież otwierane napięciem); sam kiedyś miałem z tym problem i uparcie testowałem wszelkie dostępne sterowniki fetów, bo myślałem że są przyczyną problemów - a wystarczyło bramki dolnych tranzystorów wpiąć w dzielnik napięcia; po włączeniu zasilania całości mają sprzętowo wymuszony potencjał masy; dzielnik należy tak obliczyć, aby stany nieustalone na wyjściu sterownika nie wysterowywały tranzystorów

he, he - a ten układ, to i tak dobrze, że działa, bo to w sumie posklejane noty 3 układów ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”