Zgrzewanie oraz rozcinanie folii PCV

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bielski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 20 maja 2010, 17:25
Lokalizacja: poznań

Zgrzewanie oraz rozcinanie folii PCV

#1

Post napisał: bielski » 10 maja 2013, 15:53

witam
mam do połączenia dwie folie PCV o grubości nie większej niż 0,7mm razem, a następnie rozcięciu ich w miejscu zgrzewu, tak aby krawędzie rozciętych dwóch warstw folii były złączone. Ma to być proces ciągły i powtarzalny - to jest ważne.
zastanawiając się nad tym jak to zrobić przychodzą mi do głowy cztery opcje:
-pierwsza gdzie elektrody zgrzewające były by okrągłe co zapewniło by ciągły zgrzew a następnie tuż za elektrodami byłby nóż rozcinający? z samym zgrzewaniem problemu raczej nie ma, gorzej z rozcinaniem ponieważ zgrzew ma być bardzo wąski i minimalne odchylenie nie zapewni ciągłości złącza.
-druga opcja, to rozgrzane ostrze które jednocześnie by przecinało folię i nadtapiało krawędzie łączonych warstw. W tej opcji nie ma niestety siły która dociśnie oba materiały. Nie testowałem ale obawiam się że może to nie wystarczyć do złączenia obu folii.
-trzecia to okrągła elektroda o przekroju "V" części stykającej się z folia która jednocześnie zgrzewa i rozcina folie.
-czwarta podobna do drugiej, jednak zamiast noża elementem tnącym i zgrzewającym będzie drut.

zaznaczę że nie mam doświadczenia w zgrzewaniu ani zgrzewarkach.
Tutaj mam drugą prośbę, czy mógłby mi ktoś pomóc , podesłać/objaśnić budowę zgrzewarki. Co jest potrzebne do zbudowania domowej zgrzewarki-podzespoły? jak wygląda budowa elektrod do zgrzewania ciągłego (to że są okrągłe wiem ;) )?

z góry dziękuję i jeżeli coś jest nie jasne mogę spróbować wyjaśnić na rysunkach.
proszę również o wyrozumiałość jeżeli te pomysły są debilne :D
pozdrawiam
Bielski



Tagi:

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#2

Post napisał: maz » 10 maja 2013, 16:30

Witam.
Robiłem sporo elektrod do zgrzewarek.
Podeslij mi na PW co chcesz stworzyć- gotowy wyrób, szkic (cześć kształtowa mnie nie interesuje) tylko wlot.
Robiłem oprzyrządowanie do wycinania kształtu i zgrzania krawędzi zewnętrznej i niezgrzany wlot z odcięciem. Gotowy element był napełniany płynem i dogrzewany.

Mam gdzieś fotki.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zgrzewanie oraz rozcinanie folii PCV

#3

Post napisał: kubus838 » 11 maja 2013, 21:24

bielski pisze:witam
mam do połączenia dwie folie PCV o grubości nie większej niż 0,7mm razem, a następnie rozcięciu ich w miejscu zgrzewu, tak aby krawędzie rozciętych dwóch warstw folii były złączone. Ma to być proces ciągły i powtarzalny - to jest ważne.
zastanawiając się nad tym jak to zrobić przychodzą mi do głowy cztery opcje:
-pierwsza gdzie elektrody zgrzewające były by okrągłe co zapewniło by ciągły zgrzew a następnie tuż za elektrodami byłby nóż rozcinający? z samym zgrzewaniem problemu raczej nie ma, gorzej z rozcinaniem ponieważ zgrzew ma być bardzo wąski i minimalne odchylenie nie zapewni ciągłości złącza.
-druga opcja, to rozgrzane ostrze które jednocześnie by przecinało folię i nadtapiało krawędzie łączonych warstw. W tej opcji nie ma niestety siły która dociśnie oba materiały. Nie testowałem ale obawiam się że może to nie wystarczyć do złączenia obu folii.
-trzecia to okrągła elektroda o przekroju "V" części stykającej się z folia która jednocześnie zgrzewa i rozcina folie.
-czwarta podobna do drugiej, jednak zamiast noża elementem tnącym i zgrzewającym będzie drut.

zaznaczę że nie mam doświadczenia w zgrzewaniu ani zgrzewarkach.
Tutaj mam drugą prośbę, czy mógłby mi ktoś pomóc , podesłać/objaśnić budowę zgrzewarki. Co jest potrzebne do zbudowania domowej zgrzewarki-podzespoły? jak wygląda budowa elektrod do zgrzewania ciągłego (to że są okrągłe wiem ;) )?

z góry dziękuję i jeżeli coś jest nie jasne mogę spróbować wyjaśnić na rysunkach.
proszę również o wyrozumiałość jeżeli te pomysły są debilne :D
pozdrawiam
Bielski

Witam
Masz jeszcze czwartą opcje rozgrzane powietrze pod ciśnieniem, tylko prześlij rysunek bo tak do końca to nie moge Ci wytłumaczyć.

robert

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Zgrzewanie oraz rozcinanie folii PCV

#4

Post napisał: pitsa » 12 maja 2013, 17:29

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
bielski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 20 maja 2010, 17:25
Lokalizacja: poznań

#5

Post napisał: bielski » 13 maja 2013, 15:55

obstawiam że da się i ultradźwiękami jednak to będzie zbyt kosztowne na moją kieszeń. Dlatego na chwile obecną interesują mnie najprostsze rozwiązania czyli elektroda zgrzewająca i coś do rozcinania.
poniżej zamieściłem rysunek wyrobu końcowego jaki by mnie interesował. czerwone linie to zgrzew a zielona to część otwarta. Wymiary nie większe niż 10x8cm. ma to być taka koszulka z dwóch warstw folii. Produkowana ilość raczej masowa niż jednostkowa więc przyda się to jakoś powielić- a to kolejne koszty.
może mi ktoś przybliżyć budowę zgrzewarki, co jest potrzebne do jej działania ? zgrzewanie tylko i wyłącznie folii więc jakieś mocarne źródła energii nie są potrzebne.
Załączniki
koszulka.jpg
koszulka.jpg (7.97 KiB) Przejrzano 5365 razy


suvMiarka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2013, 16:16
Lokalizacja: Bukowiec

#6

Post napisał: suvMiarka » 22 lis 2013, 16:25

wg mnie tylko indukcyjnie wirówką


minian
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 17 lip 2009, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: minian » 26 lis 2013, 15:41

Zgrzewarka WCz którą można kupić za w miare rozsądne pieniądze ( na allegro widywałem od 1200 zł) albo termiczna którą można zrobić samemu też w rozsądnej cenie. Potrzebował byś siłownika płytę grzejną do której mocujesz wykrojnik ( w twoim wypadku opcja 2 jest najlepsza)i konstrukcja ze stali bądz zaluminium.Przydał by się regulator temperatury i można zaczynać zgrzewać. Jeśli chodzi o noże istotne jest też czy pcv twarde czy miękkie?


phurick
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2017, 11:14

Re:

#8

Post napisał: phurick » 26 lis 2017, 11:24

Witam.
Intersowało by mnie zrobienie zgrzewarki do folii pcv jak poprzednio kolega w temacie.
Potrzebuję zgrzewać folię pcv z arkusza a4 przy czym w arkuszu musi się mieścić x elementów tych samych ulokowanych obok siebie do zgrzania i jednocześnie najlepiej do odcięcia w tej samej czynności. Czy mógłby wykonać Pan dla mnie taką zgrzewarko wycinarkę względnie zgrzewarkę.
Dzięki za info

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”