Zdjęcie anody z aluminium

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zdjęcie anody z aluminium

#1

Post napisał: Avalyah » 27 maja 2021, 15:06

Zamówiłem sobie anodowanie z barwieniem na czerwono detali aluminiowych, ale niestety kolor wyszedł raczej ciemnobordowy niż czerwony. Szkoda mi tych detali, a chciałbym zrobić jeszcze jedno podejście już gdzie indzie i stąd moje pytanie - jak zdjąć obecną warstwę anody?

Mam małą kabinkę do szkiełkowania i tak próbuję. Metoda dość żmudna, bo ciężko usunąć kolor z zakamarków, szczególnie w części, która była radełkowana, no ale jakoś przeboleję. jeśli w ten sposób uda się uratować detale.

Tylko czy ja w ten sposób zdejmuję całą anodę? Czy może samą "wierzchnią" warstwę z kolorem? Żeby się potem nie okazało, że tego nie da rady drugi raz anodować.



Awatar użytkownika

ishi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 24 gru 2015, 09:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zdjęcie anody z aluminium

#2

Post napisał: ishi » 27 maja 2021, 15:14

Chwila w rozpuszczonym krecie i po anodzie.


grafmetal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 22 lis 2020, 12:32
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zdjęcie anody z aluminium

#3

Post napisał: grafmetal » 27 maja 2021, 15:42

Można zarówno próbować szkiełkowania, jak i rozpuszczonego kreta. W pierwszym przypadku metoda żmudna. W drugim potrzeba odpowiedniego zbiornika, co nie jest problemem w przypadku małych rzeczy, ale potencjalnie może być problemem z większymi elementami. Alternatywnie można wtedy spróbować szmatą/gąbką nasyconą kretem (koniecznie w rękawicach, okularach ochronnych itp.) ale wtedy robota też może być ciężka.

Jeśli i tak chcesz oddać detale gdzie indziej, to możesz w tej innej firmie zlecić także ściągnięcie tej wadliwej warstwy. Muszą mieć u siebie narobionego roztworu do usuwania warstw, które im nie wyszły. Przy okazji zobaczą, jaki efekt Cię nie satysfakcjonuje i być może przy ściąganiu anody nie narobią dołów


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Zdjęcie anody z aluminium

#4

Post napisał: tristar0 » 27 maja 2021, 15:51

grafmetal pisze:być może przy ściąganiu anody nie narobią dołów
no narobi jeśli to chemicznie się usuwa , a co do krete soda kaustyczna jest w ni i to ona usuwa .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zdjęcie anody z aluminium

#5

Post napisał: Avalyah » 27 maja 2021, 15:57

grafmetal pisze:Jeśli i tak chcesz oddać detale gdzie indziej, to możesz w tej innej firmie zlecić także ściągnięcie tej wadliwej warstwy

Właśne jak przeczytałem, że można kretem to pomyślałem, że firma zajmująca się tym powinna mieć lepsze sposoby i chyba od tego właśnie zacznę, czyli od zapytania czy oni tego nie zrobią.
tristar0 pisze:no narobi jeśli to chemicznie się usuwa , a co do krete soda kaustyczna jest w ni i to ona usuwa .

Czyli co, tym kretem mogę sobie uszkodzić detale?
grafmetal pisze:przypadku małych rzeczy

To jest 100 małych pokrętełek radełkowanych o wymiarach gabarytowych 6x5mm, do anodowania wkręconych po prostu w kawał płyty aluminiowej za końcówki gwintów. Więc raczej problemu z rozmiarami by nie było.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Zdjęcie anody z aluminium

#6

Post napisał: tristar0 » 27 maja 2021, 16:26

kret zadziała tak jak typowy preparat do czyszczenia silnika samochodowego czyli rozpuści tłuszcze i utleni powierzchnię aluminium estetyczne to już nie będzie

Dodane 4 minuty 39 sekundy:
najwłaściwszym wyjściem pozostawałoby powtórzyć barwienie w necie jest parę opisów jak to zrobić nawet w domu .

Dodane 1 minuta 49 sekundy:
np.https://www.audiostereo.pl/topic/41424- ... e-alu-diy/

Dodane 3 minuty :
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Zdjęcie anody z aluminium

#7

Post napisał: tristar0 » 27 maja 2021, 20:44

https://pol.thehouseofchronic.com/42397 ... -own-hands a tu jak to zrobić w warunkach domowych
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”