Zasilacz laboratoryjny DIY 2x15A 50V

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Zasilacz laboratoryjny DIY 2x15A 50V

#1

Post napisał: maciek95k » 02 lut 2021, 21:13

Postanowiłem, że pochwalę się efektem kilkunastu godzin pracy. Jako że na forum trafiły się w dziale giełda tanie zasilacze postanowiłem coś z tego ulepić. Kupiłem tutaj w dobrych pieniądzach zasilacz serwerowy. Konkretnie Vapel EPW30-48A.
Zasilacz miał na wyjściu ~50VDC i 33A max. Tutaj można znaleźć dokładną dokumentację.
Dodatkowo u chińczyków zakupiłem dwa regulatory DPS5015. Całe urządzonko wpinamy do źródła zasilania i mamy załatwioną sprawę regulacji napięcia, ograniczenia prądowego i wszystkich pomiarów. Dodatkowo możemy wybrać sposób komunikacji zewnętrznej. Do wyboru jest buletooth, wifi oraz USB. Ja wybrałem USB i bletooth.
Więcej na filmie:
https://youtu.be/wC4bUR78jHU
Kupiłem dwie sztuki na prąd 15A max i napięcie max 50V aby mieć dwa kanały. Niestety okazało się, że jest możliwość wpięcia albo USB albo Bluetooth z czego bluetooth działa tylko z aplikacją na androida. Dlatego jeden kanał wpiąłem na USB a drugi już mam bezprzewodowy.
Zasilacz rozkręciłem, sprawdziłem elementy eksploatacyjne. Następnie został pomierzony i przerysowany na modele 3D. Sam regulator i jego komponenty (poza modułami komunikacji) idzie znaleźć na GrabCAD. Następnie zaprojektowana została obudowa w CAD'zie a następnie poszła na laser. Po wyspawaniu wszystkiego i spasowaniu obudowa została pomalowana proszkowo. Finalny efekt można zobaczyć na zdjęciach. Projektowanie zajęło około 6-7 godzin. Poskładanie tego ustrojstwa jakieś 12 godzin. W mojej ocenie fajny i przydatny projekt dla pomajsterkowania w wolnej chwili.
Teraz koszty:
-zasilacz serwerowy - coś około 120zł (nie pamiętam dokładnie)
-regulatory DPS5015 USB+Bluetooth - 297zł / 2szt
-obudowa (wycinanie i gięcie) - 105zł
-malowanie proszkowe - 30zł
-gumowe nóżki - 15zł
-gniazdo zasilania + zaciski + inna drobnica - 30zł
RAZEM - około 600zł
Dla porównania jednokanałowy zasilacz Korad'a 60V 15A to koszt ok 950zł.
Zdjęcia (śrubki będą wymienione na czarne, po prostu nie doszły na czas :) )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Zasilacz laboratoryjny DIY 2x15A 50V

#2

Post napisał: pukury » 02 lut 2021, 21:46

Hej.
Niezły potworek
Jestem dumny że " ziomale " robią takie fajne konstrukcje :mrgreen:
Mnie to już nawet sprzątać się nie chce.
pzd.
Mane Tekel Fares


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zasilacz laboratoryjny DIY 2x15A 50V

#3

Post napisał: Robert_K » 02 lut 2021, 22:04

Niezłe, naprawdę niezłe. Od "sklepowego" odróżnia go w sumie tylko brak opisów na przednim panelu.

Testowałeś to pod obciążeniem przez dłuższy czas? Mocno się grzeje podczas pracy na pełnej mocy? Te układy z Chin to jak rozumiem jakieś impulsowe regulatory, tak?
W jakiej rozdzielczości możesz ustawić sobie prąd i napięcie?

Pozdrawiam.


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasilacz laboratoryjny DIY 2x15A 50V

#4

Post napisał: maciek95k » 06 lut 2021, 22:32

Robert_K pisze:Testowałeś to pod obciążeniem przez dłuższy czas?

Nie miałem ani czasu ani odpowiedniego obciążenia żeby to zrobić :) jak będę miał jakieś obciążenie 2x750W to przetestuję na pewno.
Robert_K pisze:Te układy z Chin to jak rozumiem jakieś impulsowe regulatory, tak?

Tak. Regulatory polecił mi znajomy który ich używał. Podobno spisują się naprawdę dobrze.
Robert_K pisze: W jakiej rozdzielczości możesz ustawić sobie prąd i napięcie?

Ustawić sobie można napięcie co 0,01V i prąd co 0,01A. A jak się to ma do rzeczywistych wartości to potrzebowałbym miernik laboratoryjny żeby sprawdzić. Na moje potrzeby na pewno wystarczy. Jak będę potrzebował super dokładnych napięć to dokupię drugi markowy zasilacz niskiej mocy i jego będę używał. To jest taki kombajn jak by trzeba było gdzieś prądem "pocisnąć" :D A trochę też moja taka fanaberia :P
pukury pisze:Niezły potworek
Jestem dumny że " ziomale " robią takie fajne konstrukcje :mrgreen:
Mnie to już nawet sprzątać się nie chce.

Dzięki ;) jak tylko rozkręciłem ten zasilacz serwerowy i zacząłem go rysować to już wiedziałem że się umoczyłem i się mi nie chciało. Ale jeszcze bardziej nie lubię takich projektów co zalegają na półkach. Przyjąłem strategię że albo znajduję czas i coś robię albo się tego pozbywam. Nie ma zmiłuj :D


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zasilacz laboratoryjny DIY 2x15A 50V

#5

Post napisał: Robert_K » 06 lut 2021, 23:24

No dobra, jeszcze jedno pytanie - skoro zasilacz ma dwa wyjścia to rozumiem że jesteś w stanie spiąć je równolegle, żeby zsumować prądy z obu wyjść w razie potrzeby, co nie?
Teraz pytanie - czy jesteś w stanie połączyć je szeregowo żeby uzyskać napięcia symetryczne, powiedzmy +-30VDC? Albo żeby uzyskać na wyjściu np. 85 VDC?

Pozdrawiam.


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasilacz laboratoryjny DIY 2x15A 50V

#6

Post napisał: maciek95k » 06 lut 2021, 23:44

Na szybko sprawdziłem tym co miałem pod ręką i niestety ale z tego co widzę, aż tak dobrze nie ma :P Wyjścia nie są odseparowane. Chciałem mieć dwa niezależne kanały żeby móc testować jakieś układy gdzie jest logika i część mocy. Np jakieś drivery do silników DC z prockiem na 3.3V i częścią mocy np. 48V pod silnik DC.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”